Doctus viedoklis: mērījumi rāda - bīstami veselībai
Kamēr japāņi cieši veras dozimetros, par cik milizīvertiem paaugstinājies radioaktīvais piesārņojums, Latvijas iedzīvotāju veselībai būtiski pavisam citi mērījumi.
Kamēr japāņi cieši veras dozimetros, par cik milizīvertiem paaugstinājies radioaktīvais piesārņojums, Latvijas iedzīvotāju veselībai būtiski pavisam citi mērījumi.
Jau sešus gadus dzīvojot Lielbritānijā, esmu pārņēmusi vairākas viņu ieražas. Piemēram, iemācījusies neiespringt tikai uz klīnisko un zinātnisko ekselenci, bet baudīt dzīvi.
Februāra beigās Veselības ministrija un Veselības ekonomikas centrs sāka sociālo kampaņu “Ārstējies nepārmaksājot!” – ik gadu Latvijas iedzīvotāji par kompensējamām zālēm pārmaksā vairākus miljonus latu (2010. gada 11 mēnešos – 8 miljonus), jo ārsti neizraksta lētākās līdzvērtīgas efektivitātes zāles.
Šis gads slimnīcām solās nebūt garlaicīgs. Pirmais “piedzīvojums” gan beidzās vien ar “traumatisku” izbīli visiem un atziņu, ka racionāla domāšana kapitulē veselības aprūpes pakalpojumu izmaksu aprēķināšanas priekšā.
Nakts ne tikai slimnīcā, bet arī aptiekā ir īpašs laiks. Vismaz tajās nedaudzajās aptiekās, kas Latvijā joprojām strādā 24 stundas, lai gan tas nav ekonomiski izdevīgi. Naktī interesanti uzvedas bērnu vecāki – attopas, ka mājās nav zīdaiņu pārtikas, autiņbiksīšu vai zāļu sāpošai austiņai. Naktī teciņiem vien uz aptieku dodas tie, kam vajag kontracepciju “pirms un pēc”, gadās, ka viens un tas pats klients atskrien divreiz. Protams, pie lodziņa bieži klauvē narkomāni – policija ar aptiekas palīdzību pat veic reidus, lai cīnītos ar šo sērgu.
Izsaiņojot pērnā gada dāvanas, šim gadam noderīgs varētu izrādīties padomu ceļvedis, kā vadīt sarunas un sasniegt vēlamo rezultātu. Piedāvājam divus pastāstiņus.
Lai gan izskanēja solījumi, ka veselības aprūpe būs tabu, tomēr 12,5 miljonu latu ietaupījums iespējams būs jāatrod. Veselības ministrs Juris Bārzdiņš teic: nevajag taisīt traģēdiju, iedzīvotājiem veselības aprūpe nepasliktināsies. Un kurš gan noticēja solījumiem?! Drīzāk klusībā domāja, ka grieziens būs dziļāks. Uz kā rēķina tad taupīsim?
Laiku pa laikam sauklis “nauda seko pacientam” tiek izvilkts saulītē un pielaikots kādam jaunam modelim. Tā Veselības ministrijas darba grupa čakli strādājusi pie jauna laboratoro izmeklējumu apmaksas modeļa. Proti, valsts nav mierā, ka gada beigās makā izdilst pamatīgs caurums: slimnīcas ieņem kareivīgu pozu, paziņojot, ka visus līdzekļus iztērējušas un nesniegs neatliekamo palīdzību, tāpat arī laboratorijas pārtērē kvotu un gaida, ka valsts par pārstrādi samaksās. Nākamgad Veselības ministrija solījusies šādu situāciju nepieļaut.
Lai gan vārdu salikumu “strukturālās reformas” atveda Briseles starptautiskie aizdevēji jau 2008. gada nogalē un pirmās sāpīgās manipulācijas veselības aprūpē izjuta mazās slimnīcas pērnā gada pavasarī, lielie griezieni notika akurāt pirms gada.
Šim mēnesim, kad neatkarīgi no mūsu iegribām politiskie uzsaukumi tiks atritināti kā lipīgi mušpapīra rullīši un izkarināti uz afišu stabiem, autobusu sāniem, pieķepināti TV raidlaika minūtēm un avīžu rindiņām, piestāv modernā pasaka. Par mušu, kas ik dienu devās savās gaitās un reiz pieķepa mušpapīram.