Pārmaiņas ir ne tikai vadāmas, bet tās ir jāparedz un jāapsteidz. Šī doma pieder ievērojamam vadību speciālistam Peter Drucker, kuram divdesmit gadus bija sava sleja izdevumā Wall Street Journal. Arī Doctus allaž vadījies pēc šā principa – tāpēc iepriekšējā numurā varējāt lasīt tematisko pielikumu par mutes veselību, bet šomēnes turat rokās Doctus, kas ielecis mazliet citā vizuālā noformējumā, Doctus, kuram ir svarīgi, kādu to grib redzēt lasītājs.
Lēts ir tas, kas viegli dabūjams, – skan latīņu gudrība. Daudzus gadus mums veselības aprūpe ir bijusi viegli dabūjama. Un lēta. Profesionāļi, klusi pie sevis kurnot, ir strādājuši zem pašizmaksas. Taču strādājuši. Pacienti dzīvojuši ar ilūziju par bezmaksas medicīnu.
Katru gadu pediatrijas un neonatoloģijas jomā tiek reģistrēts arvien vairāk jaunu un inovatīvu medikamentu. Ar neizpratni jāvēro, ka mūsu tirgū nav reģistrēts penicilīns suspensijas vai citā maziem bērniem piemērotā galēniskā formā, nav pieejami tādi svarīgi medikamenti kā nistatīns jebkādā perorālā formā vai iztrūkst lielākā daļa no jaunajiem, inovatīvajiem medikamentiem, kas reģistrēti tieši ar pediatrisko indikāciju jau pēc jaunajiem ES noteikumiem.
Nepilna mēneša laikā veselības ministre sasaukusi divas veselības nozares stratēģiskās padomes sēdes. Pirmajā viens no diskutētajiem jautājumiem bija potenciālais slimnīcu skaits Latvijā, kuras nākotnē sniegs neatliekamo medicīnisko palīdzību. Ministre rosināja pārdomāt, vai 20 slimnīcu vietā, ar kurām pašlaik tiek slēgti līgumi par NMP, varētu būt piecas, sešas, bet varbūt desmit? Bezkaislīgi piebilstot, ka uz galda ir protesta vēstuļu kaudze no mazajām slimnīcām...
Sinoptiķi prognozē karstu un sausu vasaru. Diemžēl karsts solās būt ne tikai gaiss aiz loga. Kamēr ziņu lentēs pasaule tiek šūpināta cūku gripas vilnī, daudz karstākas šķiet citas ziņas.
Pamesta ēsma diskusijām – bezrecepšu zāļu reklāma radot iespaidu, ka zāles ir plaša patēriņa produkts, tādējādi ietekmē zāļu racionālu lietošanu. Tāpēc vislabāk būtu aizliegt reklāmu. Tā vismaz apgalvo Veselības ministrija. Priekšlikums – piekritīsit? – prasās pēc argumentācijas. Kuras – kā allaž – nav.
Pretvēža dienas rīkotā diskusija bija pulcējusi gan onkologus, gan ģimenes ārstus, gan valsts un pacientu pārstāvjus. Tā vedināja uz pārdomām un uzdeva vairākus būtiskus jautājumus. Atbildiet, ja varat!
Gan jau būsit pēdējā laikā dzirdējuši mazāk vai vairāk oriģinālus ekonomijas paņēmienus: samazinot gultu, nodaļu, slimnīcu skaitu, ieviešot maksu par pacientu ēdināšanu, iepērkot lētākus medikamentus, nosakot četru darba dienu nedēļu ambulatorajai daļai un administrācijai – lai tik nav jāzaudē darbinieki... Bet šoreiz par kādu citu ietaupījumu. Kāda Latvijas Universitātes rezidente pastāstīja, ka lekcijas nenotiek – pietrūkstot naudas lektoru apmaksai, medicīna būs jāmācās tete-a-tete.