PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Septembris 2021

Dr. med. Aiga Stāka, gastroenteroloģe, interniste, PSKUS Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un uztura terapijas centra 10. gastroenteroloģijas nodaļas virsārste, LU Medicīnas fakultātes Internās medicīnas katedras docente

Zinātāji teic, ka vasaras mēnešos uz ķieģeļu tilta pār Ventu Kuldīgā bijis tik daudz cilvēku, ka nav bijis kur adatai nokrist... Tas priecē — nemaz nav tālu jābrauc, lai redzētu skaistas vietas. Tuvojas rudens — gan ar cerībām par mācībām klātienē, gan ar bažām, jo Covid–19 infekcija mūs nav pametusi.

Kas mūs sagaida jaunajā rudens Doctus numurā? Kādas īpašības nepieciešamas, lai kļūtu par “Gada docētāju”? Precizitāte un prasīgums! Godīga attieksme pret sevi un studentiem. Tieši šīs īpašības raksturo Latvijas Universitātes asoc. prof. Arnoldu Jezupovu. Par viņu lasiet rubrikā “Personība”.

Nav noslēpums, ka visbiežāk pie ārstiem pēc palīdzības vēršas multimorbīdi pacienti. Daudzi no viņiem lieto dažādus medikamentus, reizēm tā ir polipragmāzija. Nereti šīs medikamentu kombinācijas nav optimālas, reizēm ir pat nevēlamas. Kāda būtu optimālā terapija sirds mazspējas gadījumā pacientam ar blakusslimībām? Kā nekaitēt nierēm, lietojot cukura diabēta, antihipertensīvos, pretsāpju līdzekļus? Lasiet kolēģu Marinas Kovaļovas, Ilzes Puides un
Ievas Muižnieces rakstus.

Pilnīgi noteikti katram no mums bijis konflikts ar pacientu. Lielāks vai mazāks. Dažkārt konflikta pamatā ir šķietams sīkums, kas var izraisīt tā eskalāciju. Kā to nepieļaut? Noteikti vērts izlasīt Dr. Olafa Libermaņa ieteikumus.

Šī ir tikai neliela daļa no šā žurnāla satura. Esmu pārliecināta, ka ikkatrs atradīs sev ko ikdienas praksē noderīgu. Lai mums izdodas!

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Karpālā kanāla sindroms: saistība ar metaboliskiem traucējumiem

Karpālā kanāla sindroms ir visbiežākā kompresijas neiropātija. Plaukstas nerva nervus medianus kompresijas rezultātā radušies jušanas traucējumi var izpausties kā tirpšanas sajūta I, II, III un daļēji arī IV pirkstā, vairāk izteikti naktī, kā arī muskuļu darbības traucējumi, kas var izpausties kā vājums, satverot priekšmetus, sāpes plaukstā vai plaukstas pamatnes locītavā. [1]

J. Umure

Asoc. prof. ARNOLDS JEZUPOVS — ar prasīgumu ģenētiskajā kodā

Rīgas Austrumu klīniskās slimnīcas Ķirurģiskās infekcijas klīnikas vadītājs, ķirurgs, Latvijas Universitātes Ārstniecības fakultātes asociētais profesors ARNOLDS JEZUPOVS savu darbdienu saplānojis pa minūtei. Nedod atlaides ne sev, ne citiem. Var būt neiecietīgs, ja kāds no studentiem vai klīnikas darbiniekiem ir paviršs vai slinks.

M. Lapsa

OLAFS LIBERMANIS: Kā izdzīvot konfliktā ar pacientu?

“Ja slimnieks tev nav svarīgāks par visu, tev medicīnā nav ko darīt, — tā man mācīja strādāt docents Ņikitins,” kādā no intervijām saka Dr. OLAFS LIBERMANIS. Latvijā daudzi viņu pazīst kā vienu no mikroķirurģijas aizsācējiem, kurš izveidojis Brūču klīniku, bet kolēģu neviennozīmīgu nostāju izpelnījies ar to, ka iesaistījies to pacientu aizstāvībā, kas vēlas saņemt kompensāciju no Ārstniecības riska fonda.

D. Ričika, O. Libermanis

Spināla muskuļu atrofija

Spināla muskuļu atrofija (SMA) ir smaga iedzimta neiromuskulāra slimība, kas pakāpeniski iznīcina specializētas nervu šūnas — motoriskos neironus. Šīs šūnas atrodas smadzeņu stumbrā un muguras smadzenēs un kontrolē skeleta muskulatūras darbību, piemēram, staigāšanu, elpošanu, runāšanu un rīšanu. Motorisko neironu uzdevums ir kontrolēt kustības rokās, kājās, krūtīs, sejā, kaklā un mēlē. Ja šūnas bojātas, muskuļi nesaņem signālus, lēnām kļūst vājāki un atrofējas.

D. Seile, M. Dīriks