PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Par vakcināciju, gaidām un cerībām

D. Ričika
Par vakcināciju, gaidām un  cerībām
Freepik.com
Uz jaunizveidoto Vakcinācijas biroju gulstas milzu gaidas. Reālas un nereālas. Publiskajos iznācienos februārī valdības galva sāka izskatīties arvien aizkaitinātāks, mudinot agresīvāk “ņemt to bulli aiz ragiem”. Covid–19 vakcinācijas temps bijis gauss.

Kur pazūd temps? Līdz šim — pirmkārt, vakcīnu piegādēs. Otrkārt, cilvēku personiskajā gribā un attieksmē (dažu reģionu mediķi nebija nemaz tik naski uz vakcinēšanos). Pašlaik nav dzirdētas/redzētas arī kampaņas, kas mudinātu iedzīvotājus vakcinēties. Politiķu iekļaušanu prioritārajā grupā par veiksmīgu pārliecināšanas stratēģiju laikam tomēr nesauksim, ja ņem vērā, ka Covid–19 jautājumos 47 % Latvijas iedzīvotāju politiķiem neuzticas nemaz (SKDS aptaujas dati).

Treškārt, temps pazūd, protams, arī birokrātijā. Ar Vakcinācijas biroju, kam vajadzētu būt tempa turētājam skrējienā pēc vakcīnām, zināmā mērā esam ieguvuši vēl vienu izejamo kontroles punktu.

Par vakcinēšanas kapacitāti runājot, uz papīra tā saplānota. Martā Vakcinācijas birojs sola 20 tūkstošus vakcinēto personu nedēļā. Ja būs vakcīnu piegādes. Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja saka: ģimenes ārsti dienā šim procesam var veltīt divas stundas, vienā stundā vakcinēt piecus cilvēkus.

Ja mērķis ir palielināt tempu, jākāpj laukā no ierastā — ja kalns neiet pie Muhameda, Muhamedam jāiet pie kalna. Pasaulē piemēru netrūkst: mobilie izbraukumi un vakcinēšana katedrālēs, stadionos, parkos, kultūras un sporta centros, autostāvvietās, neizkāpjot no auto.

Raksts žurnālā