PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Onkoloģijas vajadzības: precīzi dati, medikamenti, profilakse

D. Ričika
Onkoloģijas vajadzības: precīzi dati, medikamenti, profilakse
Pexels.com
Visa šā gada garumā notiek darbs pie Onkoplāna 2025.—2027. gadam. Domnīcas, ekspertu tikšanās, prioritāšu noteikšana... Vajadzību daudz — kādas ir galvenās?

 

  • Precīzi dati. Šī ir viena no lietām, ko visi gaida no jaunā Onkoplāna. Ja nav datu, tad nevar izsekojami un caurskatāmi redzēt, kas funkcionē labi, kur finansējums pazūd un netiek izmantots efektīvi, nevar pateikt, cik pacientu izārstējas vai cik ilgi dzīvo/mirst pēc konkrēta ārstēšanas veida. Izplūst vājās vietas. Vēža kartē dati lēnām tiek ievadīti, bet digitalizācijā lēkājam kā pa purva ciņiem — pa projektiem, ar pārrāvumiem.
  • Medikamenti. Finansējums zālēm onkoloģijā no vairāk nekā 57 milj. eiro 2022. gadā pieaudzis līdz vairāk nekā 74 milj. eiro 2024. gadā. Arvien nepietiekami. Dati rāda: katra jauna medikamenta ieviešana rezultējas kopējās mirstības samazināšanā par 3,1 %. Pēdējos gados mirstība no vēža Latvijā samazinājusies par 3 %, kamēr vidēji Eiropas Savienībā šis rādītājs ir 8 %. Veselības ministrs nācis klajā ar ierosinā­jumu individuālās kompensācijas palielināt uz pusi — līdz 30 tūkstošiem eiro — un veidot onkoloģijas fondu (vēl nav skaidrs, kur fonds ņems finansējumu).
  • Profilakse. Vēža ārstēšanā pats svarīgākais ir laiks. Efektīvs skrīnings nozīmē, ka pacients no aizdomu brīža līdz diagnozei tiek maksimāli ātri. Bez gaidīšanas. Efektīvs skrīnings nozīmē arī veselības pratību. (Cik sen jau runājam par veselības mācību skolās?) Efektīvs skrīnings ietver arī sistēmu, kur viegli uzzināt skrīninga rezultātus, sistēmu, kas ikvienam atgādina par veicamajiem izmeklējumiem.
  • Onkoplāna apspriešana notiek laikā, kad tūdaļ sāksies sarunas par valsts budžetu 2025. gadam. Politikas lēmēji skaidri devuši saprast, ka nākamajā gadā būs tikai viena prioritāte — drošība. Nozarēm jāpārskata neefektīvās programmas, neizlietotais finansējums. Te viens piemērs onkoloģijas jomā. Onkoplānā tiek virzīta ideja par mērķa grupu paplašināšanu vakcinācijai pret CPV. Nauda ne tik liela, lai to paveiktu, — 3,5 miljoni eiro. Pašlaik naudu, kas piešķirta vakcinācijai pret CPV, izmanto daļēji, aptvere jauniešiem ir 50—60 %. Varbūt neizmantotais finansējums jāizmanto citām mērķa grupām?