PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Septembris 2024

Nr. 9 (282)

Aigars Vugulis, Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca, Klīnika OrtoMed, Orto klīnika

Rihards Vugulis, Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca

Doctus septembra numurā apkopots plašs tēmu loks. Vērts aizdomāties par neiroloģes Anželikas Gudrenieces publikācijā iztirzāto digitālo demenci, kas tehnoloģiju laikmetā kļūst par arvien lielāku problēmu. Diemžēl mēs vairs netrenējam savas “mazās, pelēkās šūniņas”, izsakoties slavenā detektīva Erkila Puaro vārdiem.

Klīnisko gadījumu izvērtēšana ir lielisks veids, kā mācīties. Svarīgi arī ieklausīties pacientā. Var būt desmit standarta situācijas, un tad ir vienpadsmitā, kas nerit tā, kā ierasts. Ja pēc traumas nepalīdz stipras pretsāpju zāles, vienlīdz svarīgi ir ieklausīties pacienta stāstā un just situāciju, lai nepalaistu garām nopietnu problēmu un vēl nopietnākas sekas.

Darbā ikvienam ārstam var gadīties iekļūt neparedzētā stresa situācijā. Jādomā, ka gan profesiju, gan hobiju cilvēki apzināti izvēlas atbilstoši sev nepieciešamajam adrenalīna līmenim. Tiem, kam šī tendence nav tik izteikta, ir iespēja pieredzi uzlūkot ar kolēģu acīm — šajā numurā iepazīstam Dr. Aināru Zariņu.

Septembris atnācis ar jaunu mācību gadu un spraigāku darba ritmu. Taču, lai cik daudz iespējamu un neiespējamu darbu dienā būtu jāpaspēj, vēlam neaizmirst, ka dzīvē svarīgs ir balanss, lai neizdegtu un spētu dot enerģiju: sev, savai ģimenei, draugiem un pacientiem!

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Migrēna. Iekāpjam pacienta kurpēs

Migrēna, iespējams, ir stigmatizējošāka nekā demence, Parkinsona slimība, insults — lielākoties tāpēc, ka tiek uzskatīta par parastām galvassāpēm. Tikmēr pacienti, īpaši smagas migrēnas gadījumā, izjūt bezspēcību, dusmas, vientulību un skumjas, jo sāpju pārvaldība un sabiedrības atbalsts ne vienmēr ir pilnvērtīgs. Kā varam radīt labāku vidi migrēnas pacientam? Izglītojoties un veicinot izpratni. Kādā situācijā ir migrēnas pacienti Latvijā? To vaicājam Dr. Lindai Zvaunei, neiroloģei, algoloģei, kas specializējusies galvassāpju pārvaldībā.

S. Paudere–Logina, L. Zvaune

Monosimptomātiska hipotireoze. Hipotireozes klīniskā maska

Hipotireoze ir biežākais vairogdziedzera funkcijas traucējums. Tās sastopamība populācijā pēc daudzu pētījumu meta–analīzes datiem Eiropā sasniedz 3,05 %. Nediagnosticēta hipotireoze konstatēta gandrīz 5 % gadījumu (4,94 %). [1] Var runāt par vairākiem hipotireozes variantiem: primāru, sekundāru, terciāru un kvartāru jeb tireoīdo hormonu rezistences sindromu.

V. Mackēvičs, A. Pētersons, L. Kundziņa-Šteinberga, M. Danefelds

Lipoproteīna (a) loma dislipidēmijas korekcijā

Divas galvenās plazmas lipīdu formas ir triglicerīdi un holesterīns (brīvā un esterificētā formā). Lai būtu iespējams šo hidrofobo vielu transports asins plazmā, tie ir saistīti ar proteīnu, veidojot lipoproteīna kompleksu (1. attēls). Tieši no virsmas proteīna daļas (apolipoproteīna) ir atkarīgs, vai konkrētais cirkulējošais lipoproteīns būs aterogēns. Ikdienas klīniskajā praksē visbūtiskākie un arī laboratorijas analīzēs nosakāmie apolipoproteīni ir ApoB, ko satur visas zināmās uzskaitītās aterogēnās daļiņas, un ApoA1, ko satur augsta blīvuma lipoproteīnu holesterīns (ABLH), kas ir antiaterogēns.

V. Šaripo

Infekcijas un hroniskas plaušu slimības

Nemaz ne tik sen pieredzējām brīdi, kad mūsu prātu pārņēma tikai viens vīruss — Covid–19. Tas bija laiks, kad tādi infekciju izraisītāji kā gripas vīruss un RSV kļuva mazaktuāli. Jau 2022. gada vasarā pakāpeniski novērojām iepriekšējo infekcijas slimību atgriešanos sabiedrībā. Gripa, RSV, garais klepus, pneimokoku infekcija — šobrīd rūpe jātur par katru no tiem. Īpaši būtiski atcerēties par riska grupām un profilakses pasākumiem.

S. Paudere–Logina, A. Krūmiņa

AINĀRS ZARIŅŠ, pulmonologs: Kalnos ir mana īstā dzīve, te esmu tikai tranzītā

Pulmonologs, brohoskopists, RAKUS Brohoskopijas kabineta vadītājs AINĀRS ZARIŅŠ dzīvi tver visaugstākajās frekvencēs. Jau no pirmā acu uzmetiena kļūst skaidrs, ka šis ir stāsts par hipsteri, kurš savu protestu pret visu mietpilsonisko pauž gan ar neprātīgi izaicinošu mīlestību pret kalniem, gan valkājot Joe Zawinul cepurīti, gan traucoties pa kalnu upēm ar kajaku vai ar motociklu tepat pa Latvijas ceļiem. Bez adrenalīna viņš nevar arī profesionālajā ikdienā, kur lieti noder spēja ātri pieņemt pareizos lēmumus.

G. Jansone

Katram savs ceļš. Tēvs un dēls traumatoloģijā ortopēdijā

Ārstu bērni nereti izvēlas iet vecāku pēdās. Neapzināti. Arī šis ir viens šādiem stāstiem. Traumatologs ortopēds AIGARS VUGULIS specializējies rokas ķirurģijā — šajā jomā viņam ir jau vairāk nekā 20 gadu pieredze. Viņa dēls Dr. RIHARDS VUGULIS pēc karjeras hokejā atradis savu aicinājumu medicīnā un pašlaik ir traumatoloģijas ortopēdijas rezidents. Sarunā viņi atklāj, kā ir dalīt vienu jomu, kādi tēva padomi visvairāk noder un kāds ir laimīga ārsta dzīves noslēpums.

E. Vaska