Jāzeps Korsaks, narkologs, Daugavpils reģionālā slimnīca, privātprakse Rēzeknē atzīst, ka novēro jaunu negatīvu tendenci: aug alkohola iegāde tiešsaistē, un attālinātais darbs maskē patieso alkohola lietāju skaitu.
Pacientu raksturojums
Vienai lielai daļai manu pacientu alkohols ir kā instruments, lai mazinātu bailes no Covid–19 vīrusa, viņus satrauc mājsēde, ierobežotās pārvietošanās iespējas, neziņa, bailes, neērtības, nespēja tikt galā ar bērnu attālināto mācību procesu, tas viss kopā izraisa lavīnveida efektu, ko pacienti cenšas slāpēt ar alkohola palīdzību. Jo alkohols taču atslābina! Ja agrāk bija iespēja aiziet uz sporta zāli, tad šobrīd vienīgā iespēja ir sportot laukā, bet aukstumā nav ērti; ja agrāk bija iespēja apmeklēt kafejnīcu vai kinoteātri, tad tagad jāiesprosto sevi četrās sienās. Tas nomāc. Un atkal — alkohols taču atslābina! Parādās vai pieaug ģimenes konflikti, jo paradumi, esot visiem kopā 24/7, jau netiek mainīti, paliek ierastais dzīves ritms. Vieglāk ir Covid–19 izraisītās nebūšanas gremdēt alkoholā, nevis meklēt risinājumus, kā saturīgi pavadīt laiku ģimenes lokā visiem kopā.
Manā redzeslokā diemžēl ir arī Covid–19 pacienti, kas pastiprināti lieto alkoholu, tādējādi cenšoties “nodzert bailes” no vīrusa.
Bet vēl ir liels skaits pacientu, kas “iekrīt plostiņā” pēc pārslimošanas ar Covid–19. Proti, pārslimojot Covid–19, parādās nogurums, bezspēks, nereti depresija, arī raudulība, un, lai mazinātu šos sev neizprotamos un nevēlamos simptomus, sākuši lietot alkoholu, turklāt ar cēlu mērķi — lai uzlabotu vielmaiņu un mazinātu depresiju.
Attālinātais darbs un mācības maskē patieso alkohola lietotāju skaitu
Covid–19 pirmā viļņa laikā, pārtraucot veselības aprūpes ambulatoro pakalpojumu sniegšanu, manuprāt, tika pieļauta milzu kļūda. Novēroju, ka slimnīcās vēršas pacienti ar aizvien ielaistākām kaitēm. Arī mani pacienti bija “iekrituši ilgākā plostā”, savlaicīgi nemeklēja palīdzību. Un tagad baidās nokļūt stacionārā, kur, būsim godīgi, ir augsts risks inficēties ar Covid–19.
Jauna negatīva tendence ir alkohola iegāde tiešsaistē: ātri un ērti! Savstarpējos čatos var uzzināt, kā ērtāk un veiksmīgāk jebkurā diennakts laikā, nereti arī apejot likumu, iegūt “aizliegto augli”. Jā, manā praksē ir šādi pacienti! Diemžēl tās ir pandēmijas negatīvās sekas — visu var iegādāties internetā, arī alkoholu un narkotikas, un to izkontrolēt kļūst arvien neiespējamāk. Turklāt attālinātais darba un mācību process rada labvēlīgu vidi tam, ka atkarības nav jāslēpj no sabiedrības, jo nav jau apkārt svešu cilvēku. Kad būs jāatgriežas klātienes darbā, ieraudzīsim Covid–19 netiešās sekas: psihoemocionālās veselības traucējumus un cilvēku izkropļoto attieksmi pret darbu. Daudzi darba ņēmēji pašlaik nejūt vajadzību organizēt ikdienas darbu, zaudē iemaņas, darba plānošanu, atbildību un, kad būs jāatgriežas normālā dzīves ritmā, vairs negribēs un pat nespēs pilnvērtīgi veikt darba pienākumus.
Pilnu raksta versiju lasiet Doctus 2021. gada aprīļa numurā