Renāte Helda, endokrinoloģe, “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīca
Līdz šim dzīvoju pārliecībā, ka esam sabiedrība, kas kopumā ir labi izglītota, ar domāšanu, kuras balsts ir zinātnes sasniegumi, un ar samērā adekvātu, loģisku spriestspēju. Tomēr Covid–19 un vakcinācijas laiks kā milzu starmetis izgaismojis to, cik daudz tumsonības, šarlatānisma un māņticības joprojām valda visapkārt. Konkrētus piemērus pat īpaši neminēšu — strukturētais ūdens un vakcīnas ar čipiem vien jau runā paši par sevi.
Tāpēc izvēlējos uzsvērt Roterdamas Erasma — kurš bija viens no 16. gadsimta gaišākajiem prātiem — domu: “Ne tie patiesi mīl grāmatas, kuri tās neaiztiekot glabā skapjos, bet tie, kuri dienu un nakti tur tās rokā...” Tas nav jāsaprot burtiski. Pienācis laiks atkal cīnīties par zināšanām. Un cīnīties ne pa jokam.
Paldies aprīļa žurnāla autoriem par saturīgajiem rakstiem! Uzreiz ķēros pie vitamīniem (autores Vita Skuja un Beāte Jurševska). Covid–19 laikā daudzi pacienti jautā par to papildu lietošanu, bet man, godīgi sakot, daudz kas no vitamīnu pasaules jau bija piemirsies.
Arvien biežāk mūsu dzīvē ienāk inovatīvi medikamenti (autores Līga Henke un Santa Purviņa). Pagaidām tie maksā ļoti dārgi, taču daudzu smagu pacientu ārstēšanas rezultāts ir labāks, tāpēc cerams, ka līdzekļi to iegādei valstī tomēr atradīsies.
Jau iepriekš bijām paredzējuši, ka Covid–19 ēnā paliks praktiski visas citas mūsu pacientu slimības, un, jā, hronisko slimnieku stāvoklis pakāpeniski aizvien pasliktinās. Šajā žurnāla numurā varam iepazīties ar kolēģu dažādo pieredzi pašreizējā situācijā.
Taču tas, protams, nav viss, ko vērts izlasīt! Tāpēc novēlu žurnālam nestāvēt goda vietā uz galda, bet, Roterdamas Erasma vārdiem, — tikt turētam rokās, cik bieži vien iespējams.