PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Aprīlis 2021

Renāte Helda, endokrinoloģe, “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīca

Līdz šim dzīvoju pārliecībā, ka esam sabiedrība, kas kopumā ir labi izglītota, ar domāšanu, kuras balsts ir zinātnes sasniegumi, un ar samērā adekvātu, loģisku spriestspēju. Tomēr Covid–19 un vakcinācijas laiks kā milzu starmetis izgaismojis to, cik daudz tumsonības, šarlatānisma un māņticības joprojām valda visapkārt. Konkrētus piemērus pat īpaši neminēšu — strukturētais ūdens un vakcīnas ar čipiem vien jau runā paši par sevi.

Tāpēc izvēlējos uzsvērt Roterdamas Erasma — kurš bija viens no 16. gadsimta gaišākajiem prātiem — domu: “Ne tie patiesi mīl grāmatas, kuri tās neaiztiekot glabā skapjos, bet tie, kuri dienu un nakti tur tās rokā...” Tas nav jāsaprot burtiski. Pienācis laiks atkal cīnīties par zināšanām. Un cīnīties ne pa jokam.

Paldies aprīļa žurnāla autoriem par saturīgajiem rakstiem! Uzreiz ķēros pie vitamīniem (autores Vita Skuja un Beāte Jurševska). Covid–19 laikā daudzi pacienti jautā par to papildu lietošanu, bet man, godīgi sakot, daudz kas no vitamīnu pasaules jau bija piemirsies.

Arvien biežāk mūsu dzīvē ienāk inovatīvi medikamenti (autores Līga Henke un Santa Purviņa). Pagaidām tie maksā ļoti dārgi, taču daudzu smagu pacientu ārstēšanas rezultāts ir labāks, tāpēc cerams, ka līdzekļi to iegādei valstī tomēr atradīsies.

Jau iepriekš bijām paredzējuši, ka Covid–19 ēnā paliks praktiski visas citas mūsu pacientu slimības, un, jā, hronisko slimnieku stāvoklis pakāpeniski aizvien pasliktinās. Šajā žurnāla numurā varam iepazīties ar kolēģu dažādo pieredzi pašreizējā situācijā.

Taču tas, protams, nav viss, ko vērts izlasīt! Tāpēc novēlu žurnālam nestāvēt goda vietā uz galda, bet, Roterdamas Erasma vārdiem, — tikt turētam rokās, cik bieži vien iespējams.

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa

Osteoartrīts. Locītavas skrimšļa slimība

Osteoartrīts (OA) ir mehānisku un bioloģisku faktoru mijiedarbības rezultāts, kas destabilizē līdzsvaru starp skrimšļa un subhondrālo kaulu veidošanās un noārdīšanās procesiem. Tā ir hroniska artropātija, kam raksturīgi locītavu skrimšļa bojājumi un citas locītavas struktūru izmaiņas, kaulu hipertrofija (osteofītu veidošanās).

D. Andersone

IgE mediēta alerģija bērniem. Riska faktori, terapijas un profilakses iespējas

Alerģija ir specifiska hipersensitivitātes reakcija, ko ierosina imunoloģiskie mehānismi. Pārtikas alerģija definēta kā sensibilizācija pret pārtikas proteīniem vai pārtikas piedevām. Alerģisku slimību izplatība pieaugusi strauji un turpina augt, Pasaules Alerģijas organizācijas (WAO) dati liecina, ka tā skar 10—40 % pasaules iedzīvotāju.

A. Fedorovičs–Rubenis, M. Šmeļova

GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa

RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda