PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vairāku kungu kalpi. Cik viņu ir Latvijas medicīnā?

I. Brikere
Vairāku  kungu kalpi. Cik viņu ir Latvijas medicīnā?
Otrā, trešā, papildu un apakšspecialitāte... — Latvijā netrūkst ārstu, kas apguvuši un praktizē vairākās, turklāt gana atšķirīgās medicīnas nozarēs. Ģimenes ārsts, kas sertificēts arī pediatrijā vai narkoloģijā, veic ultrasonogrāfijas vai elektrokardiogrāfijas izmeklējumus. Nervu un acu slimību ārsts, gastroenterologs un dietologs. Izvēļu kombinācijas dažādas.

Centieni precīzi noskaidrot, cik daudz ārstu ir sertificēti un strādā vairākās specialitātēs, ko biežāk izvēlas apgūt papildus savai pamatdarbības jomai, vai un kādas tendences iezīmē konkrētie gadījumi, izrādās diezgan sarežģīti īstenojami, brīžiem pat līdzinoties neiespējamai misijai. Sazinoties ar Latvijas Ārstu biedrību un vairākām ārstu profesionālajām asociācijām, atklājās: šīm organizācijām tādas informācijas apkopošana nav bijusi nepieciešama, iespējama vai interesanta, un šādu datu atlases opciju - ārsts, viņa pamata, otrā, trešā, papildu un apakšspecialitāte - to elektroniskās informācijas krātuves nenodrošina. Ieteikums - tas jāpārzina valsts struktūrām, tāpēc pamatotāk vērsties Veselības ministrijā, Nacionālajā veselības centrā, Veselības inspekcijā...

Kad informācijas meklējumos izmēģināti vairāki līkloči no Poncija pie Pilāta un atkal pie pirmā, tomēr izdodas rast otras puses ieinteresētību.

1412 ārstiem 2390 sertifikāti

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas birojs atsaucīgi informē: rūpīgi izpētot Latvijas Ārstniecības personu reģistru Veselības inspekcijas mājaslapā, noskaidrots, ka tajā reģistrēti 1412 ģimenes ārsti.

Taču te vietā pirmais "bet" - reģistrēts nenozīmē, ka visi pašlaik reāli strādā. Daļa ir pensionējušies, citi uz laiku pārtraukuši praktizēt vai dara to ārvalstīs, savukārt ne visi jaunie ģimenes ārsti sākuši strādāt, jo vēl gaida brīvu prakses vietu.

Reģistrēto 1412 ģimenes ārstu rīcībā ir 978 papildu sertifikāti vēl kādā darbības jomā - otrajā (dažiem arī trešajā) specialitātē, papildu vai apakšspecialitātē, diagnostikas vai ārstniecības metodes izmantošanā. Populārākās specializācijas jomas - pediatrija, arodveselības un arodslimību specialitāte un internā medicīna (skat. tabulu). 26 ģimenes ārstiem ir oficiāli apliecināta kompetence alkohola, narkotisko un psihotropo vielu ietekmes pārbaudes metodē, 11 sertificēti elektrokardiogrāfijas un tikpat daudzi - fiziskās slodzes testu veikšanā ar EKG, astoņi ieguvuši sertifikātu virspusējo vēdera dobuma orgānu un asinsvadu ultrasonogrāfijā, ir mums ģimenes ārsti, kas specializējušies asinsvadu patoloģijas ultrasonodoplerogrāfiskā diagnostikā, elektroencelogrāfijā, endoskopijā un radioloģiskajā diagnostikā.

Ģimenes ārstu skaits,  kam ir sertifikāts citā specialitātē Ģimenes ārstu skaits,  kam ir sertifikāts citā specialitātē
Tabula
Ģimenes ārstu skaits, kam ir sertifikāts citā specialitātē

Otrs "bet" - nevar apgalvot, ka visi tiešām praktizē visās specialitātēs, kurās ir sertificēti, un vai to vispār dara kādā no papildu apgūtajām specializācijām. Visdrīzāk lielākajai daļai šo ģimenes ārstu vēl kāds sertifikāts bijis senāk un, vēloties būt gan vispusīgāki, gan arī justies drošāk par darba iespējām nākotnē, viņi reiz iegūto kvalifikācijas apliecinājumu atjauno resertificējoties, uzskata asociācijas pārstāvji. Tāpat iespējams, ka daļa jaunas specialitātes papildus apgūst tāpēc, ka ir tajās ieinteresēti un saskata darba iespējas jaunizvēlētajā jomā.

Pabeidzot aritmētiskos vingrinājumus, var sacīt: 1412 ģimenes ārstiem ir 2390 sertifikāti, kas apliecina kvalifikāciju un tiesības strādāt pamatspecialitātē un vēl kādā jomā.

                                                                                                                                      Foto: Inese Austruma

Pilnu raksta versiju lasiet DOCTUS 2014. gada marta numurā

Raksts žurnālā