PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

IVETA JUKŠINSKA. Sarkanā zona un ambulatorā infektoloģija Daugavpilī

I. Atvara–Briška
Dr. Iveta Jukšinska: “Pozitīvas emocijas, iedrošinājums, uzmundrinājums un laba komanda — atslēgas vārdi, lai pārdzīvotu Covid laiku”
Dr. Iveta Jukšinska: “Pozitīvas emocijas, iedrošinājums, uzmundrinājums un laba komanda — atslēgas vārdi, lai pārdzīvotu Covid laiku”
Katrs “paldies!” un pacienta smaids motivē strādāt tālāk un neizdegt, par to pārliecināta infektoloģe IVETA JUKŠINSKA. Viņai darba pilnas rokas: attīstot ambulatoro infektoloģiju Daugavpilī, cīnoties par Covid–19 pacientu dzīvību, Daugavpils medicīnas koledžā medicīnas māsas un ārstu palīgus skolojot par infekcijas slimībām.

Darbs ar Covid-19 pacientiem

Facebook bija ļoti sirsnīgs pacienta ieraksts par jums — “dakterīte no Dieva”, tā jūs sauca pacienti kovidboksā. Kādas ir emocijas, tik cieši ieskatoties acīs kovidam?

Eju ar pozitīvam emocijām, lai dalītos tajās ar pacientiem. Gadās brīži, kad jābūt arī stingrākai, lai motivētu pacientu aktivizēties. Katram pacientam sava pieeja, piemēram, lai aktivizētu pacientu, reizēm no rītiem kopā staigājam tīrīt zobus. No nodaļas izeju ar cerībām, ka nevienam nekļūs sliktāk.

Varat ar vārdiem uzzīmēt bildi, kāda izskatās viena diena jūsu dzīvē Covid nodaļā?

Katrā nodaļā ir viens ārsts, viena, divas māsas un māsu palīgi, fizioterapeits. Katram ārstam ir līdz 20 pacientiem. Mums ir komandas darbs — no rīta māsiņas nodod maiņu, izstāsta par pacientiem, izvērtējam, pie kura vizītē jāiet pirmām kārtām. Ģērbju aizsarglīdzekļus un dodos uz savu nodaļu, pirmie ir slimības ziņā smagākie pacienti. Pēc tam tiek apskatīti pārējie un jaunie pacienti. Izejot no nodaļas, vēlreiz tiek apskatīti slimības ziņā smagākie pacienti, lai vajadzības gadījumā varētu apskatīt kopā ar reanimatologu.

Foto no pirmā Covid viļņa Foto no pirmā Covid viļņa
Foto no pirmā Covid viļņa

Kad pacienti pārbaudīti, noģērbti aizsarglīdzekļi, notiek radioloģisko un laboratorisko izmeklējumu izvērtēšana. Daži pacienti tiek izrakstīti, viņu vietā stājas jauni, atkal aizsargtērps un pacienta apskate, ordinācijas māsām. Protams, neatņemama sastāvdaļa ir laiks, kas jāvelta sarunai ar pacienta radiniekiem.

Pacientiem ļoti vajadzīgs mediķu atbalsts, jo viņi ir nobijušies, ja, piemēram, atnāc un pasaki: “Labdien, jums ir abpusēja pneimonija, zema saturācija. Tagad 24 stundas jāelpo skābeklis caur masku, jācenšas 16 stundas gulēt uz vēdera.” Tas ir komandas darbs, tajā iesaistās viss nodaļas medicīnas personāls — iedrošinot, atbalstot, uzmundrinot pacientu un aktivizējot. Arī paši pacienti palātas robežās cits citu atbalsta, kopā vingro, iesaistās sirsnīgās sarunās.

Ar NMPD mediķiem — 
sagaidot preparātu no Rīgas Ar NMPD mediķiem — 
sagaidot preparātu no Rīgas
Ar NMPD mediķiem — sagaidot preparātu no Rīgas

Kas pašai šajā laikā ir bijusi jauna pieredze profesionāli kā infektologam?

Līdztekus jaunākās informācijas meklēšanai par Covid–19 infekcijas terapijas iespējām, pateicoties mūsu reanimatologiem, uzzināju par skābekļu terapiju un to, kā strādāt ar neinvazīvās plaušu ventilācijas aparātiem.

British Medical Journal bija publicēta aptauja, kurā piedalījās 7800 ārstu, — 60 % ziņoja par trauksmi, izdegšanu, depresiju. Jūsu novērojumi: kas rada vislielāko emocionālo nogurumu?

Grūti pieņemt to, ka pacients iestājas ar vidēji smagu slimības gaitu, bet tavā acu priekšā viņa stāvoklis pāris dienu laikā pasliktinās. Visgrūtākais ir ilgstoši cīnīties par pacienta dzīvību un finiša taisnē viņu zaudēt.

Tāpat saruna ar radiniekiem, kuriem jāstāsta situācijas smagums, redzēt ģimeņu traģēdijas. Tas viss periodiski izraisa bezizejas izjūtu, kad zaudē pārliecību, taču to visu tomēr atspēko tas, ka lielākā daļa pacientu izveseļojas.

Vai nodaļā darbojas kāda atbalsta sistēma ārstiem, māsām, māsu palīgiem?

Vislabākais atbalsts ir mans jaukais darba kolektīvs: gan kolēģi ārsti, gan manas foršās māsiņas un palīgi.

Mūsu slimnīca ir pilnībā pārveidota Covid–19 pacientiem, mans kabinets ir sarkanajā zonā, kurā vairs netieku. Šobrīd esam trīs kolēģi vienā kabinetā, tāpēc vienmēr blakus ir atbalsts. Pārrunājam smagākos pacientus, kopā apskatāmies radioloģiskos izmeklējumus un analīzes, dodam cits citam padomu.

Brīnišķīgs mirklis — atpūta Brīnišķīgs mirklis — atpūta
Brīnišķīgs mirklis — atpūta

Kā sarunāties, aizklauvēties līdz sabiedrības neticīgajai daļai? Kā runāt par Covid–19, par vakcināciju, lai sadzird?

Diemžēl šajā informācijas plūsmā katrs sadzird to, ko vēlas dzirdēt. Manuprāt, ja nebaidies pats, tad padomā par citiem. Jo tieši tu vari inficēt citu un tevis dēļ kāds var arī nomirt.

Atziņas, kas pirmās nāk prātā, domājot par šo citādo profesionālo pieredzi ar Covid pacientiem?

Šis ir laiks, kad domāju ne tikai par pacientiem, bet arī par kolēģiem un saviem tuvajiem — lai neinficētu viņus.

Pieredze reģiona slimnīcā 

Cik ilgi strādājat Daugavpilī? Kāda ir bilance — ieguvumi, vērtīgais?

Daugavpilī esmu nostrādājusi jau trīs gadus. Pamazām, nelieliem solīšiem attīstās ambulatorā daļa. Protams, būtu vēl labāk, ja šajā jomā strādātu vairāk infektologu, jo diezgan grūti būt vienīgajai, jāpārdomā, kad un uz cik ilgu laiku varu iet atvaļinājumā, lai visiem pacientiem pietiktu medikamentu un nebūtu pārtraukuma terapijā.

Lai gan Daugavpils ir otra lielākā pilsēta, ir ļoti cieša sadarbība un atgriezeniskā saite ar ģimenes ārstiem. Ģimenes ārsti var piezvanīt vai uzrakstīt, prasot padomu par pacienta tālāko terapiju vai diagnostikas iespējām, tāpat arī es varu piezvanīt ģimenes ārstiem.

Pilnu raksta versiju lasiet Doctus 2021. gada jūnija numurā