PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Dr. LINDA ZVAUNE: Pieredze Dānijā — kā kļūt par galvassāpju ekspertu

M. Lapsa
Neiroloģe, algoloģe LINDA ZVAUNE
Neiroloģe, algoloģe LINDA ZVAUNE FOTO: INESE AUSTRUMA UN NO LINDAS ZVAUNES ALBUMA
Neiroloģe, algoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes lektore LINDA ZVAUNE ikdienā strādā ar pacientiem, kuri cieš no dažādām sāpēm. Tās visas ir gana izaicinošas, taču daktere uzsver: galvassāpes atstātas pabērna lomā. Pirms pāris gadiem Dr. Zvaune Kopenhāgenas Universitātē ieguva maģistra grādu galvassāpju ārstēšanā, un šīs mācības ļāvušas plašāk paraudzīties uz šo jomu un vairojušas vēlmi to attīstīt augstākā līmenī.

Linda Zvaune (otrā no kreisās puses) ar darba vadītāju prof. Jes Olesen un studiju biedriem praktiskajā nodarbībā Dānijas Galvassāpju centrā, starp viņiem arī kolēģe no Latvijas, fizioterapeite Rahēle Indzere Linda Zvaune (otrā no kreisās puses) ar darba vadītāju prof. Jes Olesen un studiju biedriem praktiskajā nodarbībā Dānijas Galvassāpju centrā, starp viņiem arī kolēģe no Latvijas, fizioterapeite Rahēle Indzere
1. attēls
Linda Zvaune (otrā no kreisās puses) ar darba vadītāju prof. Jes Olesen un studiju biedriem praktiskajā nodarbībā Dānijas Galvassāpju centrā, starp viņiem arī kolēģe no Latvijas, fizioterapeite Rahēle Indzere

Dānijai īpaša vieta sirdī

Kopš Dr. Zvaune pabeidza studijas Kopenhāgenas Universitātes maģistra programmā par galvassāpju slimībām, Dānijai ir īpaša vieta viņas sirdī. “Kaut studijas lielākoties notika attālināti, divas trīs reizes gadā devos arī uz Kopenhāgenu, kur notika ļoti intensīvas nedēļu garas mācības. Kad vien bija iespējams, pilsētu iepazinu tuvāk. Dāņiem piemīt laba stila un dizaina izjūta, prasme apvienot mūsdienīgo ar senatnīgo, un tas izpaužas arī arhitektūrā. Joprojām atmiņā spilgti saglabājusies kanālmala Kopenhāgenā ar koši krāsotām mājām, kas celtas septiņpa­dsmitajā gadsimtā, un buru kuģiem, tilti pāri kanālam, parki un leģendārais Tivoli dārzs, alternatīvais pilsētas rajons Kristiānija. Pilsēta ir ļoti draudzīga kājāmgājējiem un riteņbraucējiem. Kad ar divriteni pārvietojos pa Kopenhāgenu, mazliet jutos kā dāniete,” atmiņās dalās Dr. Zvaune. 

“Šogad Dānijā sanāca būt divas reizes: piedalījos seminārā un arī Kopenhāgenas Universitātes absolventu izlaidumā. Tas bija organizēts augstskolas šā gada beidzējiem, bet tikām uzaicināti arī mēs — tie, kas šo augstskolu beidzām pandēmijas laikā, kad klātienē šāds pasākums nevarēja notikt. Maģistra darbu aizstāvējām tiešsaistē, bet diplomu atsūtīja pa pastu.” 

Studiju biedri no Spānijas, Grieķijas un Norvēģijas Studiju biedri no Spānijas, Grieķijas un Norvēģijas
2. attēls
Studiju biedri no Spānijas, Grieķijas un Norvēģijas

Tas bijis ļoti aizkustinoši, ka augstskola uz izlaiduma pasākumu aicinājusi arī tos, kam pandēmijas laika ierobežojumi lieguši diplomu saņemt klātienē.  Lai nejustos tikai kā vērotāji, Linda un viņas kursabiedri esot saņēmuši īpašu Atzinības rakstu. Pēc svinīgā pasākuma pulcējušies pie kādas profesores mājās, lai notikumu atzīmētu neformālā gaisotnē. “Tas bija apliecinājums cieņpilnajai attieksmei pret studentiem. Cieņu un koleģialitāti gan mācībspēku un studentu saskarsmē, gan studentu savstarpējās attiecībās izjutu visu laiku. Tāpēc joprojām ir vēlme satikties un uzturēt kontaktus.”

Mācību procesu vēl interesantāku padarījusi iespēja satikt studiju biedrus no visām pasaules malām.

“Bijām no septiņpadsmit valstīm — Filipīnām, Pakistānas, ASV, Spānijas, Itālijas, Īrijas..., turklāt dažādu medicīnas jomu pārstāvji.

Lielākais vairākums bijām neirologi, bet ar mums kopā mācījās arī ģimenes ārsts, osteopāts, farmaceite, fizioterapeite, vairākas māsas.”

Kafijas pauze ar dāņu kūkām intensīvo teorētisko mācību laikā Kafijas pauze ar dāņu kūkām intensīvo teorētisko mācību laikā
3. attēls
Kafijas pauze ar dāņu kūkām intensīvo teorētisko mācību laikā

Aci pret aci ar mācību grāmatu un pētījumu autoriem

Sākumā studijas Kopenhāgenas Universitātē maģistra programmā par galvassāpju slimībām šķitušas neaizsniedzams mērķis, jo prasīja arī finansiālus ieguldījumus. “Tomēr sadūšojos nosūtīt motivācijas vēstuli un rekomendācijas. Lai varētu piedalīties mācību procesā, uzlaboju angļu valodas zināšanas,” stāsta Dr. Zvaune. “Kad pienāca e–pasts ar apstiprinājumu, ka esmu uzņemta maģistrantūrā un saņēmusi arī stipendiju, kas daļēji sedz studiju izmaksas, bija liels prieks, jo šādu maģistra programmu nav daudz.”

Covid–19 pandēmijas ietekme uz studiju nobeiguma posmu — maģistra darba aizstāvēšana attālināti, 2020. gada septembris Covid–19 pandēmijas ietekme uz studiju nobeiguma posmu — maģistra darba aizstāvēšana attālināti, 2020. gada septembris
4. attēls
Covid–19 pandēmijas ietekme uz studiju nobeiguma posmu — maģistra darba aizstāvēšana attālināti, 2020. gada septembris

Dānijas Galvassāpju centrs ir viens no vadošajiem pasaulē, tajā strādā 30 pētnieku, gadā top ap 60 starptautisku publikāciju. “Tālākizglītošanās Dānijas Galvassāpju centrā bija mana vēlmju topa augšgalā,” neslēpj Dr. Zvaune. “Tur mācībspēku rindās ir profesori, kurus iepriekš bija iepazinusi kā mācību grāmatu un dažādu pētījumu autorus. Un šie pasaulē labi pazīstamie speciālisti nostājās mūsu priekšā auditorijā, varējām ar viņiem diskutēt. Iespaidīgi!”

Atgriešanās Kopenhāgenā 2022. gada jūnijā: ar velosipēdu apbraukājot mīļākās vietas pilsētā Atgriešanās Kopenhāgenā 2022. gada jūnijā: ar velosipēdu apbraukājot mīļākās vietas pilsētā
5. attēls
Atgriešanās Kopenhāgenā 2022. gada jūnijā: ar velosipēdu apbraukājot mīļākās vietas pilsētā

Lektori bija ne vien no Dānijas, bet arī no Nīderlandes, Itālijas, ASV. “Mani izbrīnīja, cik atvērti ir šie pasniedzēji.

Kaut augsta līmeņa speciālisti, nevarēja just ne kripatiņas augstprātības, starp mums un viņiem nebija nekādu barjeru, neviens neizcēla savus titulus.

Mēs viņus uzrunājām vārdā, satiekoties sarokojāmies vai apkampāmies, nereti pasniedzējs varēja pienākt, apkampt un samīļot. Sākumā bija kultūršoks, jo šāda mācībspēku un studentu komunikācija nav pierasta Latvijā. Manuprāt, šādā saskarsmes modelī izpaužas gan cieņa pret pasniedzējiem, gan sirsnība pret studentiem. To es cenšos pārņemt, strādājot ar studentiem Latvijā, kā arī cenšos mācību procesā ieviest citas lietas, kas man šķita pārņemšanas vērtas.”

Frederiksberga — viena no Kopenhāgenas apkaimēm. Velo infrastruktūra ir augstā līmenī visā Kopenhāgenā Frederiksberga — viena no Kopenhāgenas apkaimēm. Velo infrastruktūra ir augstā līmenī visā Kopenhāgenā
6. attēls
Frederiksberga — viena no Kopenhāgenas apkaimēm. Velo infrastruktūra ir augstā līmenī visā Kopenhāgenā

Kā apbrīnas vērtu daktere piemin dāņu profesoru Jes Olesen, Dānijas Galvassāpju centra dibinātāju un galvassāpju klasifikācijas tēvu, kurš 81 gada vecumā turpina strādāt ar studentiem. “Viņš bija mana maģistra darba vadītājs, kas šķita nozīmīgi,” ar sirsnību atceras Dr. Zvaune un nosauc vēl vairāku pasniedzēju vārdus, kuriem bijusi būtiska loma viņas profesionālajā izaugsmē. “Lielu pienesumu galvassāpju slimību izpētes jomā ir devis profesors Michel Ferrari no Nīderlandes, kā arī Lars Edvinsson, kurš kopā ar profesoru Jes Olesen pērn saņēma atzinību par pētījumiem saistībā ar migrēnu — par jaunajām zālēm, ko ieteicams lietot, lai ārstētu migrēnu.”

Maģistra programmas studenti varēja diskutēt ar profesoriem par pētījumiem, to rezultātiem, tika iedrošināti kritiskāk skatīties uz dažādiem pētījumiem. “Dažkārt mēdz būt tādi wow! atklājumi. Kad tos izvērtē pamatīgāk, nereti izrādās, ka pētījumu kvalitāte varētu būt augstākā līmenī.”

 

Pilnu raksta versiju lasiet Doctus 2022. gada septembra numurā