PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Septembris 2022

Nr. 9 (258)

Māra Pilmane, Rīgas Stradiņa universitātes profesore, Anatomijas un antropoloģijas institūta direktore

Tāds nemierīgs laiks nemierīgā pasaulē! Tāpēc vēl jo vairāk vajadzīgs kaut kas stabils, kas kā enkurs notur dzīves kuģi uz vietas. Un spirgts, kas uzvēdī pasaules elpu un atsedz tās dzīves nepieciešamības, bez kurām sevi nejūtam kā speciālisti. 

Un šāds ir Doctus, kura lapās atrodu rakstu par fantoma sāpēm (Matīsa Mežala un Ināras Loginas izpildījumā), kas tik spilgti atgādina pašreizējo politisko situāciju starp lielo agresorvalsti un Ukrainu...  

Pie mākslīgajiem piena maisījumiem salecos “jaunizceptas” lepnas vecmāmiņas lomā un, jautājumus pārlasot, atceros savu mīļo profesoru Ivaru Ebelu — izcilo pediatru, kura grāmatiņu jau sen vicinu gar degunu vedekliņai. Tagad gudroju, kā labāk pasniegt šeit uzrakstīto.

Vecā dziesma par HOPS jaunās skaņās (Andra Krūmiņa) — mūsu pulmonologi šos jautājumus joprojām aktualizē kontekstā ar smēķēšanu (pie Anatomikuma gan jau gadiem vairs nesmēķē, jo studenti, pieķerti šādā netikumā, eksāmenā dabū papildu jautājumu par nikotīna ietekmi 
uz cilvēka audiem). 

Ārstes Lāsmas Lapiņas aprakstītais alerģiskais rinīts, šķiet, daudziem kļuvis par pastāvīgu pavadoni mūsu modernajā pasaulē, bet vienalga pārsteidz tā incidence un komplicētā ārstēšana. 

Bez minētajiem ir citu jomu raksti, un Doctus atklājas atkal un atkal: 1) ar savu jēgpilno daudzpusību, kur katrs atrod kaut ko sev, 2) kā fantastisks izziņas avots ar katras tēmas saistīto rakstu uzskaitījumu. 

Klāt septembris un jauns darba cēliens! Drošu gaitu, žurnāliņ, rāmu garu mums visiem un mieru visai pasaulei!

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Mākslīgie piena maisījumi — būtisks ir sastāvs

Barošana ar krūti ir “zelta standarts” zīdaiņa barošanas izvēlē, taču dažkārt mātes piens nav pieejams vai pat ir kontrindicēts. Šādos gadījumos problēmu risina mākslīgie piena maisījumi. To sastāvs ir plašs, atšķirības pārsvarā nosaka maisījumu indikācijas. Rakstā apkopotas atziņas no pavisam neseniem pētījumiem — bez rekomendācijām kādai konkrētai labākajai izvēlei.

S. Paudere–Logina

Alerģiska rinīta ārstēšanas aktualitātes

Dzīves laikā mēs katrs atkārtoti mēdzam slimot ar augšējo elpceļu infekcijas slimībām, kam raksturīgs deguna aizlikums un/vai tecēšana, šķaudīšana, samazinātas darba spējas un nomāktība, kas ilgst 7—10 dienas. Pēc atveseļošanās par slimības radīto diskomfortu aizmirstam. Bet ko darīt, ja rinīta epizodes ir ilgstošas un atkārtojas ik gadu vai nepāriet nemaz, vai to attīstību provocē kontakts ar dzīvniekiem vai uzturēšanās putekļainās telpās, darbavietā?

L. Lapiņa

Fantoma sāpes

Medicīnas literatūrā pirmās liecības par fantoma sāpēm parādās 16. gadsimtā, kad franču ķirurgs Ambruāzs Parē 1552. gadā, aprakstot amputāciju kā ārstēšanas metodi, traktātā The Method of Treating Wounds Made by Harquebuses and Other Gun atspoguļo arī fantoma sāpēm raksturīgās izpausmes. Tomēr termins “fantoma sāpes” ieviests tikai 1866. gadā.

M. Mežals, I. Logina

Praksē smēķētājs — kad un vai gaidīt HOPS?

Pēc smēķētāju īpatsvara Eiropas valstīs Latvija ierindojas ceturtajā vietā, mūsu valstī smēķē 32 % no iedzīvotāju kopskaita. Salīdzinot ar 2014. gadu, novērots pieaugums par 2 %, (1. attēls). [1] Smēķēšana ir viens no galvenajiem novēršamajiem nāves cēloņiem, jo tas ir iemesls virknei dažādu slimību, arī hroniskai obstruktīvai plaušu slimībai jeb HOPS.

A. Krūmiņa, R. Logins

Dr. LINDA ZVAUNE: Pieredze Dānijā — kā kļūt par galvassāpju ekspertu

Neiroloģe, algoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes lektore LINDA ZVAUNE ikdienā strādā ar pacientiem, kuri cieš no dažādām sāpēm. Tās visas ir gana izaicinošas, taču daktere uzsver: galvassāpes atstātas pabērna lomā. Pirms pāris gadiem Dr. Zvaune Kopenhāgenas Universitātē ieguva maģistra grādu galvassāpju ārstēšanā, un šīs mācības ļāvušas plašāk paraudzīties uz šo jomu un vairojušas vēlmi to attīstīt augstākā līmenī.

M. Lapsa