Farmaceitu biedrība aicina farmaceitus kļūt pilsoniski aktīviem
LFB regulāri sadarbojas ar valsts institūcijām un sabiedriskām organizācijām, lai pārstāvētu farmaceitu un farmaceita asistentu intereses. Taču uzskatām, ka ne tikai farmaceitiskās zināšanas un kvalitatīvu pakalpojumu sniegšana aptiekā, bet arī ikviena speciālista efektīva komunikācija un iesaiste veselības politikas veidošanā ir viens no stūrakmeņiem farmaceitiskās aprūpes stiprināšanā Latvijā. Vēsturiski veidojies, ka farmācijas speciālistu izglītība galvenokārt koncentrējas uz farmakoloģiskām un klīniskām zināšanām, bet mūsdienās, lai veiksmīgi vadītu aptieku un sniegtu kvalitatīvu aprūpi, nepieciešamas arī citas iemaņas.
Lai sāktu diskusijas par komunikācijas un līdzdalības jautājumiem, projekta ietvaros LFB farmaceitiem un farmaceita asistentiem piedāvā semināru sēriju par lēmumu pieņemšanas procesu, efektīvu komunikāciju un uz rezultātu orientētu dialogu ar pacientiem, kolēģiem un sadarbības organizācijām.
Katrā no semināriem LFB prezidente un Veselības ministrijas Farmācijas departamenta pārstāvis (pirmajos divos semināros tas bija departamenta direktors Jānis Zvejnieks) analizē dažādas iespējas, kā farmācijas nozares speciālisti var iesaistīties veselības politikas veidošanā (piemēram, priekšlikumu izstrādē normatīvo aktu grozījumiem). Savukārt Valdis Pirsko piedāvā ieskatu lēmumu pieņemšanas "anatomijā", skaidrojot, kā veselības aprūpes speciālisti pieņem lēmumus savas prakses ietvaros, kādas iemaņas jāattīsta un kādi ir biežākie klupšanas akmeņi.
Lai aplūkotos jautājumus lietpratīgāk saistītu ar praktisko darbu aptiekā, aptuveni pusi laika veltām praktiskajām nodarbībām: ir iespēja piedalīties stratēģijas spēlē, kur dalībniekiem dažādās situācijās jānonāk pie kopīga grupas lēmuma. Šī aktivitāte izstrādāta sadarbībā ar speciālistiem pēc kognitīvi biheivorālās psiholoģijas principiem ar mērķi atspoguļot sadzīvē biežas situācijas, kad, sadarbojoties ar līdzcilvēkiem, mums par kaut ko jāvienojas. Pēc aktivitātes ir brīdis, kad katram ir iespēja izanalizēt gan savu rīcību un emocijas lēmuma pieņemšanas procesā, gan arī stratēģijas, kas izmantojamas praktiskajā darbā.
Lai gan sākumā semināra formāts un aktivitātes var šķist nepierastas, ceram, ka kolēģi novērtē šo izglītošanās veidu, jo lēmumi mums ikvienam jāpieņem arī ikdienā - no rīta jāizvēlas, ko vilkt mugurā, vai veikalā viens no daudzajiem piedāvājumiem. Praktiskajās nodarbībās varam izvērtēt, kā mēs šos lēmumus pieņemam - ieklausoties autoritātes viedoklī, pakļaujoties vairākumam, aktīvi iesaistoties diskusijā vai paļaujoties uz emocijām.
* Nr. 1DP/1.5.2.2.2/12/APIA/SIF/051/126 "Latvijas Farmaceitu biedrības administratīvās kapacitātes uzlabošana politisko lēmumu pieņemšanas procesā un publiskā pakalpojuma sniegšanā veselības aprūpes jomā".
92,07% no projekta finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību. Apakšaktivitāti administrē Valsts kanceleja sadarbībā ar Sabiedrības integrācijas fondu.