PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Zarnu trakta sagatavošana kolonoskopijai. Biežāk pieļautās kļūdas

T. Raikstiņa, V. Skuja
Zarnu trakta sagatavošana kolonoskopijai. Biežāk pieļautās kļūdas
Freepik
Kolonoskopija jeb apakšējā endoskopija ir ļoti informatīvs izmeklējums dažādu gastrointestinālu slimību diagnostikā. Kolonoskopiju var izmantot kā diagnostisku rīku un arī kā ārstēšanas metodi. Šī metode palīdz diagnosticēt iekaisīgas zarnu slimības (čūlaino kolītu, Krona slimību), divertikulozi, kolorektālo vēzi un citas zarnu trakta slimības. Nereti ikdienas praksē zarnu trakts sagatavots nepilnvērtīgi, tāpēc nepilnvērtīgi ir arī izmeklējuma rezultāti un kolonoskopijas laikā nav iespējams veikt adekvātas terapeitiskas manipulācijas.

Lai kolonoskopija būtu efektīva un droša, strikti jāievēro daži noteikumi, kas palīdz pacientam veiksmīgi sagatavoties izmeklējumam. Rakstā apkopotas biežākās kļūdas, ko pacienti un ārsti pieļauj, gatavojoties kolonoskopijai.

Par vēlu sākta gatavošanās kolonoskopijas izmeklējumam

Klīniskais gadījums. Pacientam nepieciešams kolonoskopijas izmeklējums, tuvākais pieejamais laiks izmeklējumam ir nākamā diena. Pacients pamatā ikdienā ēd veselīgi: augļus, dārzeņus, riekstus, sēklas, ar šķiedrvielām bagātus produktus. Pēdējā laikā ikdienā lieto dzelzs preparātus, ik pa laikam aktivēto ogli. Pacients pierakstās uz izmeklējumu nākamajā dienā.

Kaut arī dažkārt, kad pacients ievēro diētu, kas nesatur daudz augļu, dārzeņu un ar šķiedrvielām bagātu produktu, kolonoskopijas izmeklējums nākamajā dienā ir iespējams, tomēr visbiežāk, lai pacients veiksmīgi sagatavotos, priekšnoteikumi jāsāk ievērot jau apmēram nedēļu pirms izmeklējuma un konkrēts plāns jāievēro līdz izmeklējuma dienai. Tad zarnu trakts kolonoskopijai ir sagatavots vislabāk.

Nedēļu pirms izmeklējuma nav ieteicams lietot produktus ar augstu šķiedrvielu saturu, piemēram, jāatsakās no kviešu klijām, plūmēm, pilngraudu maizes, nevārītiem dārzeņiem, augļiem ar mizu, skābām ogām, riekstiem, sēnēm, sīpoliem, kukurūzas.

Ja pacients nav iepazīstināts ar šādu informāciju, tad var censties apzināti ievērot veselīga uztura principus, lietojot svaigus dārzeņus un citus šķiedrvielu avotus, nenojaušot, ka tas ir pretrunā ar pareizas sagatavošanās plānu.

Jāizvairās no produktiem, kas satur sēkliņas — kivi, linsēklas, sēklu maize, jo izmeklējuma laikā tās var nobloķēt endoskopa kanālu, izmeklējumam būs nepieciešams ievērojami ilgāks laiks un pacientam pēc izmeklējuma iespējams diskomforts, jo zarnās palicis gaiss.

Pacients drīkst uzturā lietot jogurtu bez piedevām, augļus, dārzeņu biezeņus, buljonu, maizi bez sēklām, baltos rīsus, griķus, prosu, vistu, zivis, olas, piena produktus. No medikamentiem pacients nedrīkst lietot dzelzs preparātus un aktivēto ogli, jo šie medikamenti apgrūtina vēdera izeju.

Grūti sagremojamas un lielapjoma maltītes trīs dienas pirms izmeklējuma

Klīniskais gadījums. Pacients ir iepazīstināts ar sagatavošanās priekšnosacījumiem kolonoskopijai nedēļu pirms izmeklējuma, tomēr ikdienā ēd lielas porcijas un izdzer glāzi granāt­ābolu sulas. Pacients ierobežo nepieciešamos produktus, tomēr ir piemirsis, ka trīs dienas pirms izmeklējuma jāievēro vēl papildu ieteikumi.

Trīs dienas pirms izmeklējuma pacientam jālieto tikai pusšķidrs ēdiens, jāsamazina porciju apjoms, nedrīkst uzturā lietot sarkanus vai violetus produktus vai dzērienus, jo kolonoskopijas izmeklējumā tos var sajaukt ar asins krāsu.

Pacients nav iegādājies zarnu tīrīšanas līdzekli un nav pārliecināts par tā lietošanas pareizību. Pacients nav sarunājis transporta palīdzību

Klīniskais gadījums. Pacientam iepriekš izrakstīts zarnu tīrīšanas līdzeklis, ko pacients cenšas iegādāties dienu pirms izmeklējuma, taču aptiekā konstatē, ka nav pareizi noformēta e–recepte un medikamentu iegādāties nav iespējams. Pēc e–receptes atjaunošanas un līdzekļa iegādes pacients saprot, ka ir atšķirīgi lietošanas noteikumi, ko iepriekš stāstījis ārsts un kas norādīts medikamenta lietošanas instrukcijā, — pacients nesaprot, kam ticēt. Pacients uz izmeklējumu plānojis ierasties pats ar savu transportlīdzekli un vēlāk turpināt darbu jurista praksē.

Trīs dienas pirms izmeklējuma jāiegādājas zarnu tīrīšanas līdzeklis, jo var gadīties tehniskas kļūmes ar medikamenta iegādi/recepti, var atšķirties informācija lietošanas instrukcijā no ārsta ieteiktās. Trīs dienas ir pietiekams laiks, lai neskaidrību un neatbilstību gadījumā sazinātos ar ārstu. Precīzākās rekomendācijas par medikamenta pareizu lietošanu pacients var saņemt no gastroenterologa vai gastrointestinālās endoskopijas speciālista, kurš ikdienā strādā pēc vadlīnijām un ņem vērā jaunāko pētījumu datus par to, kā nodrošināt labāko zarnu tīrību izmeklējuma laikā.

Svarīgi arī savlaicīgi nodrošināt pavadīšanu uz izmeklējumu un no izmeklējuma, jo tas visbiežāk tiek veikts sedācijā un pēc tās 24 h nedrīkst vadīt transportlīdzekli vai veikt citus nozīmīgus darbus — strādāt bīstamos apstākļos vai parakstīt dokumentus.

Trīs dienas pirms kolonoskopijas nav atcelti vai nomainīti asinis šķidrinošie medikamenti

Klīniskais gadījums. Ierodoties uz izmeklējumu, tiek konstatēts, ka pacients turpinājis lietot antikoagulantu vai duālo antiagregantu terapiju, pēdējo devu vakar. Tāpēc kolonoskopijā nebūs iespējams ņemt biopsiju vai veikt polipektomiju. Gadījumā, ja tiks atrasti polipi vai ja atbilstoši pacienta indikācijām (piemēram, šķidra vēdera izeja) jāveic biopsija, izmeklējums būs jāveic atkārtoti citā dienā, būs atkārtoti jāgatavojas, atkārtoti jāsaņem sedācija.

Trīs dienas pirms izmeklējuma ārsta uzraudzībā un iespēju robežās jāatceļ asinis šķidrinošo medikamentu lietošana: antiagreganti (klopidogrels u.c.), antikoagulanti (varfarīns, rivaroksabāns, dabigatrāns u.c.). Nepieciešamības gadījumā jākonsultējas ar kardiologu. Aspirīnu, ja to lieto sekundārai profilaksei, drīkst turpināt, ja primārai — labāk uz laiku pārtraukt.

Pastiprinātus asiņošanas draudus var radīt gan terapija ar antikoagulantu, gan duālo antiagregantu (aspirīns + klopidogrels).

Biopsija un polipektomija ir svarīga kolonoskopijas sadaļa, kas šajā gadījumā nebūs iespējama un procedūra būs jāatkārto citā reizē.

Nepareiza zarnu trakta sagatavošanas preparāta lietošana

Klīniskais gadījums. Pacientam ir pieraksts uz kolonoskopijas izmek­lējumu plkst. 10.00. Pacients ievēro­jis visus uztura ierobežojumus, taču zarnu sagatavošanas līdzekli sācis lietot iepriekšējā dienā ap plkst. 15.00 un līdz vakaram izdzēris visu medikamentu.

Viens no svarīgākajiem noteikumiem gatavošanās procesā — pareizi lietot zarnas tīrošo līdzekli. Pētījumos vislabākais efekts, drošums un panesība pierādīta dalītajai zarnu tīrīšanas līdzekļa lietošanai. Tas nozīmē, ka pusi medikamenta devas — divus litrus pilna apjoma medikamenta (piemēram, makrogola vai polietilēnglikola) vai samazināta apjoma medikamenta (piemēram, sulfātus saturoša) pirmo devu kopā ar diviem litriem gaišas krāsas šķidruma ieteicams izdzert dienu pirms kolonoskopijas ap plkst. 17—18. Medikaments un papildu šķidrums jāizdzer apmēram divās stundās.

Otru pusi medikamenta devas — divus litrus pilna apjoma medikamenta (piemēram, makrogola vai polietilēnglikola) vai samazināta apjoma medikamenta (piemēram, sulfātus saturoša) otro devu kopā ar diviem litriem gaišas krāsas šķidruma ieteicams lietot 8 h pirms izmeklējuma (medikaments jābeidz lietot 6 h pirms izmeklējuma). Ja pacientam uz izmeklējumu jāmēro tāls ceļš vai izmeklējuma veikšanas vietā jāierodas ātrāk, tad jāparedz arī ceļā pavadāmais laiks un gaidīšanas laiks — medikaments atbilstoši jāsāk lietot ātrāk.

Svarīgi atcerēties, ka gan pilna apjoma medikamentam (piemēram, makrogolam vai polietilēnglikolam), gan samazināta apjoma medikamentam (piemēram, sulfātus saturošam) kopējais uzņemtā šķidruma daudzums ir četri litri: divi litri dienā pirms izmeklējuma, divi litri izmeklējuma dienā. Pilna apjoma medikaments (piemēram, makrogols vai polietilēnglikols) jau sastāvēs no četriem litriem medikamenta, bet samazināta apjoma medikamentam (piemēram, sulfātus saturošam) katrai medikamenta devai obligāti papildus pa virsu jāizdzer divi litri gaišas krāsas šķidruma, lai kopējais šķidruma apjoms sasniegtu četrus litrus. Pretējā gadījumā zarna kolonoskopijas izmeklējumam tiks sagatavota neefektīvi.

Jāatzīmē, ka pacientiem ar sirds mazspēju, nozīmīgām nieru un aknu patoloģijām ar uzņemto šķidruma daudzumu jāuzmanās, lai izvairītos no šķidruma pārslodzes organismā.

Nepareiza ikdienas medikamentu lietošana dienu pirms kolonoskopijas un kolonoskopijas dienā (diurētiķi, pretepilepsijas zāles, perorālā kontracepcija, antibiotikas u.c.)

Klīniskais gadījums. Paciente ikdienā lieto diurētiķus un perorālo kontracepcijas līdzekli, ko darījusi arī izmeklējuma dienā. Jāņem vērā, ka diurētiķu lietošanas fonā var rasties nozīmīgs elektrolītu disbalanss un dehidratācija, savukārt perorāli lietotie medikamenti dienā, kad notiek gatavošanās kolonoskopijai, nebūs efektīvi.

Diurētiķu lietošana kombinācijā ar zarnu tīrīšanas līdzekli palielina dehidratācijas un elektrolītu disbalansa risku. Antibiotikas, pretepilepsijas līdzekļi, perorālā kontracepcija zarnu tīrīšanās rezultātā var neuzsūkties.

Svarīgi pacientam izstāstīt par medikācijas efektu mazināšanos, piemēram, perorālās kontracepcijas lietotājas brīdināt par nepieciešamību lietot citus izsargāšanās līdzekļus. Pretepilepsijas līdzekļi un antibiotikas jālieto 2 h pirms un ne ātrāk kā 6 h pēc zarnu tīrīšanas līdzekļa lietošanas. Pretepilepsijas medikamentu lietošanas pēkšņa pārtraukšana var izraisīt krampju lēkmes, tāpēc svarīgi šo aspektu izvērtēt ar neirologu un par medikamentu lietošanu pirms sedācijas informēt anesteziologu.

Nepareiza sagatavošanās pacientiem ar aizcietējumiem vai sliktu zarnu traktu sagatavotību iepriekšējā kolonoskopijā

Klīniskais gadījums. Pacientam ikdienā raksturīgi aizcietējumi un iepriekšējā kolonoskopijā secināts, ka zarnu tīrība bijusi nepietiekama, lai gan pacients rīkojies atbilstoši sagatavošanās plānam: ievērojis uztura ierobežojumus, pareizi lietojis zarnu tīrīšanas līdzekli, ierobežojis aizliegtos medikamentus.

Zarnu trakta sagatavotība kolonoskopijā tiek novērtēta pēc Bostonas zarnu tīrības novērtējuma skalas (BBPS — Boston Bowel Preparation Scale). Ja kādā no zarnas segmentiem (LC — lejupejošajā zarnā, TC — šķērszarnā vai RC — augšupejošajā zarnā) vērtējums bijis 1 punkts, sagatavotība tiek vērtēta kā nepietiekama un izmeklējumu (īpaši kolonoskopiju, kas veikta skrīninga nolūkos) rekomendē atkārtot.

Šādos gadījumos vai tad, ja pacientam ikdienā raksturīgi aizcietējumi: 1) jāapsver sagatavošanās sākšana ātrāk — ieteikumus ievērot divas nedēļas, nevis vienu, 2) pusšķidru pārtiku lietot nevis trīs dienas pirms izmeklējuma, bet nedēļu pirms izmeklējuma, 3) zarnu tīrīšanas līdzekli no pilna apjoma medikamenta nomainīt uz samazinātas devas medikamentu (papildus lietojot četrus litrus gaiša šķidruma pēc izvēles) vai pretēji, 4) vakarā dienu pirms izmeklējuma un 3 h pirms izmeklējuma veikt mikroklizmu. Šādi varētu izvairīties no atkārtotas neveiksmīgas zarnu sagatavošanas.

Vieglas pārtikas un viskozu šķidrumu lietošana dienu pirms izmeklējuma un pārāk liela šķidruma apjoma lietošana neilgi pirms sedācijas

Klīniskais gadījums. Pacients dienu pirms izmeklējuma paēdis vieglas brokastis un visu dienu pirms izmeklējuma dzēris kefīru un buljonu, trīs stundas pirms izmeklējuma sedācijā izdzēris glāzi ūdens.

Pacients drīkst dzert dzidru gaišas krāsas šķidrumu līdz 3 h pirms izmeklējuma, taču 3 h pirms izmeklējuma šķidruma uzņemšana obligāti jāpārtrauc. Nerekomendē 3 h pirms izmeklējuma dzert daudz šķidruma — ir pieļaujami daži malciņi ūdens. Liela apjoma šķidruma lietošana jāpārtrauc 4 h, vēlams pat 6 h pirms izmeklējuma.

Šķidruma un pārtikas ierobežojumi noteikti ne tikai zarnu tīrības dēļ, bet arī tādēļ, lai novērstu aspirācijas risku sedācijas laikā.

Ja dienu pirms izmeklējuma un izmeklējuma dienā pacientam ir izteikta izsalkuma sajūta, var dzert siltu tēju, kas ir gaišā krāsā, var lietot gaišas krāsas karameles/ledenes. Lai sagatavošanās noritētu iespējami veiksmīgāk, dienu pirms izmeklējuma nerekomendē ēst absolūti neko citu — ne vieglas brokastis, ne pusdienas.

Pacientam ar cukura diabētu izmeklējums plānots pēcpusdienā/vakarā

Klīniskais gadījums. Pacients vēlas pierakstīties uz izmeklējumu. Piedāvātais laiks ir plkst. 16.00. Pacients ir 2. tipa cukura diabēta slimnieks, ikdienā lieto cukura diabēta medikamentus, GLP1 agonistus.

Cukura diabēta pacientiem svarīgi izmeklējumu ieplānot no rīta, lai pielāgotu medikamentu devas un uztura ierobežojumus. Pretējā gadījumā pastāv hipoglikēmijas risks, ja pacients medikamentus turpina lietot ierastajā kārtībā, kā arī iespējama hiperglikēmija, ja pacients medikamentus lietojis par maz vai nav lietojis vispār.

Nepieciešamības gadījumā rekomendē iesaistīt endokrinologu, lai atrastu piemērotāko plānu un medikamentu devas. GLP1 agonistu grupai raksturīgs lēnāks tranzīts zarnu traktā, tāpēc iespējams, ka zarna nebūs sagatavota pietiekamā mērā. Šajā gadījumā jāparedz ilgāks gatavošanās laiks kolonoskopijai.

Pacients izmeklējuma dienā nav iedzēris sirds ritmu un asinsspiedienu koriģējošos medikamentus

Klīniskais gadījums. Pacients ikdienā lieto perindoprilu un amplodipīnu hipertensijas koriģēšanai. Izmeklējuma dienā medikamentus nav lietojis, jo baidījies, ka sedācijas laikā lietotais medikaments propofols pazemina asinsspiedienu.

Pirms kolonoskopijas ir svarīgi pareizi lietot sirds ritmu un asinsspiedienu koriģējošos medikamentus, lai sekmētu gan procedūras drošumu, gan sirds veselības stabilitāti. Vienīgais izņēmums ir antiagreganti (duālo antiagregantu terapija), antikoagulanti un diurētiskie medikamenti.

Medikamenti, kas pacientam noteikti jāturpina lietot neatkarīgi no paredzētā kolonoskopijas izmeklējuma, ir bēta blokatori, kalcija kanālu blokatori, statīni, antianginālie līdzekļi, antihipertensīvie līdzekļi — angiotensīna II receptoru blokatori (ARB), angiotensīnu konvertējošā enzīma inhibitori (AKEI). Medikamentus svarīgi izdzert no rīta, vismaz 4 h pirms procedūras, uzdzerot glāzi ūdens.

Galvenās rekomendācijas medicīnas speciālistiem, nozīmējot pacientiem kolonoskopiju

Skaidri un saprotami informēt pacientu par procedūras nozīmi, priekšrocībām un riskiem. Veiksmīga kolonoskopijas izmeklējuma pamatā ir atbildīga sagatavošanās un komunikācija starp pacientu un ārstu.

Pacientam nav izstāstīts izmeklējuma mērķis

Pacientam jāsaprot, ka kolonoskopija tiek veikta, lai diagnosticētu vai ārstētu zarnu slimības, piemēram, polipus, audzējus vai iekaisumu. Tāpēc jāpaskaidro izmeklējuma nozīme un sekas, kas var rasties, ja izmeklējums netiek veikts vai ja traucēta tā pilnvērtīga veikšana.

Pacients nav informēts par procedūras gaitu

Svarīgi informēt par procedūras gaitu, lai pacients saprastu, kā procedūra tiek veikta, kāds un cik nozīmīgs ir sagatavošanās process. Pacientam jābūt informētam par iespējamajām procedūras komplikācijām un riskiem, piemēram, perforāciju, asiņošanu vai infekciju. Tomēr jāatzīmē, ka komplikācijas procedūras gaitā rodas reti. Pacients jāinformē par sajūtām, kas varētu rasties pirms procedūras, tās laikā un pēc tās.

Ārsts nosūtot nav informējis par sagatavošanos procedūrai

Īpaši svarīgi ir pievērst uzmanību sagatavošanās procesa izskaidrošanai un atvērtas komunikācijas uzturēšanai. Svarīgi, lai pacients justos drošs, ka mediķis atbildēs uz visiem jautājumiem un būs gatavs sniegt papildu informāciju vai skaidrojumus.

Gļotādas tīrība visos zarnas segmentos kolonoskopijas laikā ir ļoti svarīga gan labākai redzamībai, gan terapeitisku procedūru (polipektomijas) veikšanai. Tīra gļotāda ļauj ārstam skaidrāk redzēt un novērtēt zarnu sieniņas stāvokli, patoloģijas vai anomālijas. Labāka redzamība nozīmē precīzāku diagnozi. Ja gļotāda ir netīra vai pārklāta ar gļotām, ārsts var neievērot svarīgas nianses, kas norāda uz slimības klātieni. Tīra gļotāda palīdz novērst risku infekcijas un citu komplikāciju attīstībai, kas var rasties, ja kolonoskopiju veic netīrā vidē.

Tāpēc ir svarīgi, lai pirms kolonoskopijas pacients ievēro ārsta instrukcijas par zarnas tīrīšanu un sagatavošanos procedūrai, lai nodrošinātu labāko procedūras rezultātu un ārstēšanas efektivitāti. Pretējā gadījumā izmeklējums būs neveiksmīgs un būs jāatkārto, lai pilnībā izvērtētu situāciju un turpmāko ārstēšanas plānu.

Galvenie faktori, kas ietekmē kolonoskopijas izmeklējuma kvalitāti

Kolonoskopijas izmeklējuma kvalitāte ir atkarīga no vairākiem faktoriem, ko var ietekmēt gan ārsts, gan pats pacients. Laba sagatavošanās, rūpīga procedūras veikšana un pacienta līdzestība ir būtiski elementi, lai nodrošinātu augstas kvalitātes izmeklējumu.

Zarnu tīrība (sagatavotība)

Šeit liela nozīme ir pacienta līdzestībai. Pacientam rūpīgi jāievēro ārsta norādījumi par zarnu tīrīšanu pirms procedūras. Lai nodrošinātu optimālu zarnu tīrību, procedūra jāveic pietiekami drīz pēc zarnu tīrīšanas.

Ārsta endoskopista pieredze un prasmes

Tas ir vēl viens svarīgs aspekts veiksmīga kolonoskopijas izmeklējuma veikšanai. Pieredzējuši endoskopisti biežāk veic pilnvērtīgu un detalizētu izmeklējumu, samazinot garām palaistu patoloģiju risku, liela nozīme ir procedūras tehnikai — endoskopa pareiza ievadīšana, rūpīga zarnu pārbaude atpakaļceļā un polipu likvidēšana ir būtiski elementi.

Aprīkojums

Kolonoskopiju veikšanā svarīgs arī kvalitatīvs aprīkojums: izmeklējuma precizitāti uzlabo augstas izšķirtspējas optika un citas tehnoloģijas, savukārt skaidri identificēt zarnu gļotādas izmaiņas palīdz kvalitatīvs apgaismojums un attēlu uzņemšana.

Ar pacientu saistītie faktori

Kolonoskopijas rezultātu var ietekmēt arī pacienta veselības stāvoklis. Apgrūtināt izmeklējumu var pacienta anatomiskās īpatnības — garāka vai izlocītāka resnā zarna. Apgrūtināt un ierobežot izmeklējuma apjomu var arī iepriekš veiktas operācijas vai zarnu slimības — rētas un saaugumi no iepriekšējām operācijām vai hroniskām zarnu slimībām.

Noslēgumā

Svarīgi ir izglītot pacientu, ka jāsniedz pilnīga informācija par savu medicīnisko vēsturi, visām lietotajām zālēm un jebkādām alerģijām, lai ārsts var procedūru pielāgot visām individuālajām vajadzībām.

Literatūra

  1. Hassan Cesare, et al. Bowel preparation for colonoscopy: European Society of Gastrointestinal Endoscopy (ESGE) Guideline - Update 2019. Endoscopy, 2019; 51(8): 775-794. doi:10.1055/a-0959-0505
  2. Chen G, Zhao Y, Xie F, et al. Educating Outpatients for Bowel Preparation Before Colonoscopy Using Conventional Methods vs Virtual Reality Videos Plus Conventional Methods: A Randomized Clinical Trial. JAMA Netw Open, 2021; 4(11): e2135576. doi: 10.1001/jamanetworkopen.2021.35576. PMID: 34807255; PMCID: PMC8609410.
  3. Lee L, Saltzman J. Overview of colonoscopy in adults. UpToDate database, 2023.
  4. Millien VO, Mansour NM. Bowel Preparation for Colonoscopy in 2020: A Look at the Past, Present, and Future. Curr Gastroenterol Rep, 2020; 22(6): 28. doi: 10.1007/s11894-020-00764-4. PMID: 32377915.