PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Dūņas profilaksei, ārstēšanai un rehabilitācijai

D. Vāvere
Raksta mērķis ir informēt ģimenes ārstus un dažādu nozaru speciālistus par iespējām pašiem baudīt un pacientiem rekomendēt fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta konsultācijas, lai nozīmētu vērtīgu produktu – dūņas jeb peloīdus, kas spēcina ķermeni, līdzsvaro emocijas, atbalsta stresa, pārslodzes un izsīkuma gadījumā, uzlabo locītavu veselību, veicina mikrocirkulāciju, mazina tūsku un limfostāzi. Šis produkts lietojams arī subakūtu un hronisku sāpju gadījumā, regulē organisma vielmaiņu, stiprina imunitāti, palīdz veidot veselīgu ādu un gļotādu.

Definīcijas

Dūņu jeb peloīdu terapija ir viena no fizikālās medicīnas siltuma ārstniecības metodēm. Siltuma procedūrās izmanto arī ozokerītu, parafīnu, smiltis, mālu u.c. siltumnesējus. Siltuma nesējiem jābūt ar augstu siltuma ietilpību, mazu siltuma vadītspēju un lielu siltuma noturību.

Par dūņām sauc floras un faunas sabrukšanas produktus, kas veidojušies anaerobos (bezskābekļa vides) apstākļos gadu simtu un tūkstošu laikā. Tie sastāv no ūdens, minerālvielām, organiskiem savienojumiem. Tiem raksturīga augsta dispersitāte, viendabīgums un visbiežāk - mīksta konsistence.

Peloīdi ir viens no fizikālajiem faktoriem, ko cilvēki jau izsenis izmanto hronisku balsta un kustību sistēmas slimību ārstēšanai. Šobrīd dūņas papildina gan fizikālās medicīnas procedūras, gan tiek lietotas aplikācijās, ietīšanās, kā arī vaginālos un rektālos tamponos, stomatoloģijā, kosmetoloģijā. Peloīdi izmantojami veselības profilaksei, plaša spektra disfunkciju ārstēšanai dažādos posmos, medicīniskajai rehabilitācijai, kā arī skaistumkopšanai.

Ietīšana dūņās ar “peloīdu kompleksu” pie mugurkaulāja spondilozes, sievietei 76 gadi, procedūras sākumposms Ietīšana dūņās ar “peloīdu kompleksu” pie mugurkaulāja spondilozes, sievietei 76 gadi, procedūras sākumposms
Ietīšana dūņās ar “peloīdu kompleksu” pie mugurkaulāja spondilozes, sievietei 76 gadi, procedūras sākumposms

Vēstures fakti

Ārstēšanu ar dūņām pirmie sāka izmantot senie ēģiptieši Nīlas krastos. Viņi dūņu dziedniecību veica speciālās bedrēs, kur upes noguluma dūņas saule uzsildīja līdz 45-48ºC. Dūņu peldes procedūra ilga līdz vienai stundai. Pēc tam slimnieku nomazgāja, ietina segā un deva dzert karstu tēju. Šāda ārstēšana senajos laikos izplatījās daudzās siltajās zemēs un bija pazīstama kā "ēģiptiešu metode".

Par vērtīgu dziedniecības līdzekli dūņas samērā agri atzina arī oficiālā medicīna. Jau XVI gadsimtā Padujas profesors Falopijs lasīja lekcijas par dūņu terapiju. Dūņu aplikāciju metodikas pirmsākumi meklējami Kaukāzā, to dēvē par "Kaukāza metodi". Tā ir procedūra, kad dūņas tiek uzliktas kā aplikācija slimajam ķermeņa rajonam.

Varam lepoties ar kūrortoloģijas un pētniecības norisēm arī Latvijā. Viens no senākajiem Latvijā ir Baldones kūrorts, tas dibināts 1797. gadā. Šajā ārstniecības iestādē izmantoja dūņas un sērūdeņraža minerālūdeni. Ķemeru kūrorts tika atklāts 1838. gadā. Dabas faktoru izmantošanu ārstniecībā popularizēja zinātniskie pētījumi, ko veica balneologs profesors A. Lozinskis, kurš Ķemeru kūrortu vadīja no 1904. līdz 1915. gadam.

XX gs. 30. gados Latvijas minerālūdeņu un dūņu pētījumus veica profesors J. Kupcis ar līdzstrādniekiem.

Larisa Terentjeva - medicīnas habilitētā doktore 30 gadus (1962-1992) bija Latvijas arodbiedrību kūrortu pārvaldes Kūrortoloģijas zinātniskās pētniecības laboratorijas vadītāja, no 2003. gada - Latvijas valsts emeritētā zinātniece. Arī Lija Frīdenberga 30 gadu garumā (līdz 1992. gadam) strādāja šajā laboratorijā, pētot un zinātniskās publikācijās atspoguļojot dūņu sastāvu, bioloģiskās īpašības, to iegūšanas, sagatavošanas metodes, vairākkārtēju izmantošanu u.c. jautājumus.

Baldones kūdras dūņu tamponi ar “peloīdu kompleksu” Baldones kūdras dūņu tamponi ar “peloīdu kompleksu”
Baldones kūdras dūņu tamponi ar “peloīdu kompleksu”

Dūņu iedarbības mehānismi

Pieauguša cilvēka ādas virsma ir 1,7-2,6 m2, bet, ņemot vērā vēl gļotādu dabīgajās ķermeņa atverēs, iedarbības laukums ir vēl lielāks, uz kuru varam iedarboties ar peloīdu procedūrām. Gan nervu sistēma, gan āda cilvēka embrioģenēzes procesā attīstās no vienas dīgļlapas - entodermas. Balneoterapijas (minerālūdeņu, gāzu un dūņu procedūras) laikā no dažādiem ādas un elpošanas ceļu receptoriem impulsi reflektori tiek pārraidīti centrālajai nervu sistēmai un caur to uz endokrīno un asinsvadu sistēmu, kas izraisa organisma atbildes reakciju dažādos līmeņos. Organisma atbildes reakcija vērsta uz noguruma mazināšanu, aizsargspēju palielināšanu, regulējošo sistēmu aktivizāciju un organisma izveseļošanos. Tā ir vesela kibernētiskā sistēma, kur, izvēloties atbil stīgus kairinātājus, bez farmakoloģis kiem lī dzekļiem iespējams likvidēt līdzsvara traucējumus organismā, t.i., slimību.

Bez dažādajiem nervu receptoriem (termo-, ķimio-, mehano-, osmo-) un bioloģiski aktīvajiem punktiem ādā ir arī kapilāru tīkls. Balneoprocedūras uzlabo mikrocirkulāciju un "atver" papildu kapilāru tīklu, kas parastos apstākļos ir slēgts. Procedūras ir efektīvas, tiek sekmēta intensīvāka vielmaiņa šūnās un starpšūnu telpā, jo papildu kapilāru tīkls atveras tik plašs, ka spēj uzņemt septiņsimt reižu vairāk asiņu.

Ārstniecībai ar dūņām līdzīgi citām fizikālās medicīnas metodēm ir terapeitiskā pēc­iedarbe. Tas nozīmē, ka daudzās izmaiņas organismā, kas rodas procedūras laikā, turpinās vēl kādu laiku (2-24 stundas) pēc tās. Katras nākamās procedūras efekts summējas ar iepriekšējo. Tāpēc kursa (10-16 procedūras) ārstēšanas panākumi ir lielāki un noturīgāki par vienas vai dažu procedūru radītajiem.

Balneoloģiskā reakcija

Tā ir neadekvāta reakcija, kad pacientam saasinās patoloģiskais process, ja kāds no kūr­orta faktoriem pārmēru iedarbojas uz slimu organismu. Klīniski tas var izpausties kā veģetatīvi neirotisks vai veģetatīvi vazāls sindroms, sāpju, dispeptisks, alerģisks, locītavu vai muskuļu sindroms. Lai izvairītos no balneoloģiskās reakcijas, rūpīgi jāizvērtē pacienta organisma reakcija pēc pirmās dūņu procedūras un nepieciešamības gadījumā procedūras jānozīmē katru otro vai trešo dienu.

Peloīdi šodien

Pasaulē aizvien populārākas ir ārstniecības metodes, kad medikamentu vietā izmanto dabas faktorus - dūņas, minerālūdeņus, mālus u.c., klimatisko kūrortu iedarbības faktoru kopuma daudzveidību. Arī šā brīža Latvijas ekonomiskajā situācijā ir tālredzīgi izmantot teritorijas, vides un dabiskos fizikālos faktorus kā ārstniecības, veselības profilakses un mērķtiecīgu organisma funkcionālo sistēmu trenējošus elementus medicīniskajā rehabilitācijā, kad procesu pārrauga ārstniecības personas, jo dūņas ir bioloģiski aktīvs produkts, kas var ievērojami ietekmēt organisma sistēmu darbību.

Latvijā ārstniecības un rehabilitācijas iestādēs izmanto kūdras dūņas, kas iegūtas gan Ķemeru, gan Baldones tuvumā. Kūdras dūņas ar "peloīdu kompleksu", noguluma dūņas no Saku ezera (Krimas pussalā) un dūņas no Nāves jūras.

Dūņu sastāvs

Baldones tuvumā iegūtās kūdras dūņas sastāva dēļ - un īpaši "peloīdu kompleksa" dēļ - ir nozīmīgs ārstniecības līdzeklis, kas bez minerālvielām satur arī bioloģiski aktīvus organiskos savienojumus: humīnvielas, bitumus, vitamīnus (askorbīnskābi, folijskābi, tiamīnu, ciankobalamīnu, a-tokoferolu), aminoskābes, fermentus, hormoniem un antibiotikām līdzīgas vielas, lignīnu, celulozi; ūdenī šķīstošas vielas: cukurus, dažus fenolus, piesātinātās karbonskābes (skudrskābi, etiķskābi, propionskābi, baldriānskābi u.c.) un dzīvus mikroorganismus (50-90 miljoni 1 gramā dūņu).

 Ārstniecisko dūņu bioloģiskā aktivitāte

Komplicētais dūņu sastāvs nosaka šā dabas produkta bioloģiskās īpašības:

  • biostimulējošas īpašības- spēja paātrināt šūnu augšanu, attīstību, reģenerāciju, brūču dzīšanu, organismā iekļuvušo svešķermeņu izolāciju (saistaudu kapsulas veidošanos), atjaunot bojātos audus; desensibilizējoša darbība;
  • antioksidējošas īpašības- spēja kavēt dažādu dzīviem organismiem svarīgu vielu spontānu pašoksidēšanos, kuras rezultātā pirmie starpprodukti ir peroksīdi- organismam toksiski savienojumi;
  • antimikrobās īpašības- spēja kavēt patogēno mikroorganismu attīstību vai iznīcināt tos. Ārstnieciskajām dūņām piemīt pašattīrīšanās spējas.

Indikācijas peloīdu izmantojumam

  • Balsta un kustību sistēmas disfunkcija. Izzinot peloīdu efektivitāti, Juglas Medicīnas centrā kombinētā fizikālās medicīnas un rehabilitācijas ārstēšanas kursā hronisku locītavu iekaisuma gadījumā ar sāpju sindromu 46pacientiem pamata grupā un 25pacientiem kontroles grupā noskaidrojām, ka Baldones kūdras dūņu ārstēšanas kurss ar "peloīdu kompleksu" izraisa locītavu kustību apjoma palielināšanos par 3,96+/- 0,30grādiem (p
  • Sirds un asinsvadu sistēmas disfunkcijas.
  • Centrālās un perifērās nervu sistēmas saslimšanas.
  • Sieviešu un vīriešu dzimumorgānu slimības- Baldones kūdras dūņu tamponi ar "peloīdu kompleksu". Lietojami mazā iegurņa orgānu veselības profilaksei un ārstēšanai, maksts mikrofloras normalizācijai, auglības veicināšanai sievietēm un vīriešiem, uroģenitālās sistēmas veselībai, ārstēšanai no hemoroīdiem un to profilaksei, pie sāpēm sēdoša darba cilvēkiemu.c. gadījumos (skat. 2.attēlu).
  • Uroloģiskās saslimšanas.
  • Elpošanas orgānu slimības.
  • Ādas slimības.
  • Vielmaiņas slimības.
  • Mutes dobuma slimības.
  • Imunitātes stiprināšanai.

Dūņu sagatavošana procedūrām

Ikdienā dūņas uzglabā slēgtos traukos istabas temperatūrā. Procedūrām peloīdus uzsildām ūdens peldē emaljētā traukā, ik pa brīdim apmaisot, līdz 35-52ºC. Dūņu temperatūru kontrolējam ar ūdens termometru. Ja dūņu temperatūra sasniedz 60ºC, tad daļa bioloģiski aktīvo komponentu iet bojā. Jo augstāka ir peloīdu temperatūra, jo vairāk vielu difundē organismā caur veselu ādu, bet, ja vēlamies izvairīties no varbūtējas balneoloģiskās reakcijas, tad lietojam vēsākas dūņas.

Kontrindikācijas

Nelietot dūņas un to produktus, ja ir:

  • atklāta tuberkuloze vai cita akūta infekcijas slimība;
  • asiņošana vai tieksme uz asiņošanu;
  • jebkurš akūts stāvoklis ar slimības paasinājumu;
  • paaugstināta ķermeņa temperatūra vai drudzis;
  • onkoloģiskas saslimšanas;
  • tireotoksikoze;
  • grūtniecība;
  • izteikta novājēšana jeb kaheksija;
  • izteikta sirds, asinsvadu, plaušu, nieru vai aknu mazspēja;
  • individuāla dūņu komponentu nepanesība.

Zināšanu popularizēšana

Nebaidīsimies atzīt, ka zināšanas par citu nozaru kolēģu darbu bieži ir paskopas. Kādā sarunā augsta līmeņa speciālists godīgi atzīst: "Es ļoti maz zinu par fizikālo medicīnu, tik vien prātā kā "zilā lampa" no studiju gadiem." Tā kā mēs spējam būt profesionāļi katrs savas kompetences ietvaros, tad esam pateicīgi par saturīgu papildu informāciju, publikācijām, starpdisciplināriem mācību un pieredzes semināriem, kad vismaz apjaušam arī citu ārstniecības nozaru iespējas un zinām virzīt pacientus pa veselības īsāko un ekonomiskāko taku, mudinot procedūrās izmantot arī dūņas.

Uzziņai

Ārstniecības personu medicīniskie pakalpojumi ar dūņām ir saņemami gan Rīgā, Jūrmalā, gan visā Latvijas teritorijā, gan Igaunijā, Lietuvā un citur. Daži piemēri:

  • P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Fizikālās medicīnas un rehabilitācijas centrā;
  • Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Fizikālās medicīnas un rehabilitācijas klīnikā, kompleksā "Gaiļezers";
  • Juglas Medicīnas centrā;
  • Juglas Medicīnas centra filiālē Bolderājā;
  • Medicīnas sabiedrībā "Pulss-5";
  • Veselības centrā "Elite";
  • Veselības centrā "Pļavnieki";
  • Medicīnas centrā "Eimores";
  • Veselības centrā "Jaunķemeri";
  • Sanatorijā "Jantarnij bereg";
  • Vidzemes novada rehabilitācijas centrā "Līgatne";
  • "Zemgales veselības centrā" Jelgavā;
  • Rīgas rajona slimnīcas Rehabilitācijas centrā;
  • Liepājas reģionālajā slimnīcā;
  • Daugavpils reģionālajā slimnīcā u.c.

Literatūra

  1. Eglite T, Vavere Dz, Zeidlers I. Influence of Baldone Mud Therapy in Patients With Chronic Knee Osteoarthritis. Stocholm, 14-16 april of 2010. The 1-st Baltic and North Sea Rehabilitation Congress. Poster Presentation. Journal of Rehabilitation Medicine, Vol. 42. No. 4 April 2010, 413.
  2. Gunqen G, Ardic F, Findikoqlu G, Rota S. The effect of mud pack therapy on serum. YKL-40 and hsCRP levels in patients with knee osteoarthritis. Reumatol Int, 2011 Jan 22.
  3. Razumov AN, Nikoda NV, Maliavin AG, et al. The aplication of physical factors (mud applications, 460 MHz extrahigh- frequency electromagnetic fields) in the rehabilitative treatment of patients opereted for non-specific pulmonary diseases. Vopr Kurortolog Fizioter Lehc Fiz Kult, 2010 Nov-Dec; (6): 49-50.
  4. Terentjeva L, Frīdenberga L. Latvijas kūrortu dabas dziedniecības līdzekļi. Rīga, Multicentrs, 2008, 256.
  5. Vāvere Dz, Janičenoka I, Eglīte T u.c. Peloīdu efektivitāte kombinētā fizikālās medicīnas un rehabilitācijas ārstēšanas kursā hronisku locītavu iekaisumu gadījumos ar sāpju sindromu. RSU, Zinātniskā konference, 2010. gada 18.-19. martā, stenda referāts, tēzes, 344.
  6. Vavere Dz, Eglite T, Zeidlers I, et al. Baldone's Mud Complex Therapy in Women with Chronic Adhesive Salpingooophoritis and Acute Lower Back Pain. Tallinn, 2010, Poster Presentation.
  7. Vavere Dz, Eglite T, Zeidlers I, Pugacevs V, Orlova S. Some Physical medicine Treating Factors Combination in Patient with Coccygodynia, Clinical Case. The 1-st Baltic Pain Congress. Riga, 2010 November, Poster Presentation, tēžu pielikums.
  8. Zeidlers I. Vispārīgā fizikālā medicīna un kūrortrehabilitācija. RSU, 2004: 103-123.
  9. Zeidlers I. Klīniskā fizikālā medicīna. Nacionālais apgāds. 398.