ANGELIKA KRŪMIŅA, infektoloģe, RSU Infektoloģijas un dermatoloģijas katedras docente
PAR SEPTEMBRA NUMURU
Manuprāt, uzmanības vērts ir dermatologa R. Karla un I. Kohas raksts “Virspusējās mikozes un to terapija”, kur izmantotas jaunākās zinātniskajā literatūrā pieejamās atsauces, tas skaidri un saprotami izklāsta ikvienam speciālistam noderīgu informāciju.
Šoreiz žurnāla saturā iezīmējas ar un ap kardioloģiju saistīti jautājumi. Sirds–plaušu patoloģiju blokā visiem kolēģiem svarīgs raksts “Atsvaidzinām zināšanas par plaušu hipertensiju”, ko sagatavojuši kolēģi izcilā Latvijas Kardioloģijas centra vadītāja un asoc. prof. A. Ērgļa vadībā. KSS riska faktoru lauciņā atzīmējams RAKUS klīnikas “Gaiļezers” pneimonoloģes D. Dubavas raksts par nikotīnatkarību un tās ārstēšanas iespējām. Diemžēl Latvijas iedzīvotāji ir otrie kaislīgākie smēķētāji Eiropas Savienībā – 36%!
Ārste G. Havensone sirds veselības aspektā atgādina veselīga uztura pamatprincipus, bet S. Rozīte apkopojusi informāciju par jaunākajiem pētījumiem ātriju mirgošanas sekundārajā profilaksē. Savukārt īsts “sirds revolucionārs” ar rokzvaigznes sindromu ir invazīvais kardiologs K. Trušinskis. Aizraujoša intervija – izlasiet! Iedvesmai ārpusdarba aktivitātēm jaunajiem kolēģiem iesaku traumatologa un Latvijas rogaininga čempiona M. Malzubra stāstu par piedzīvojumu sacīkstēs gūstamo izturību, komandas garu, spēku sabalansētību un sapņiem. Lai mums visiem skaists un bagātīgs rudens ražas baudīšanas laiks!
Primārie rezultāti no lielākā dubultaklā pētījuma, kāds līdz šim ir veikts, lai novērtētu medikamenta efektivitāti insulta profilaksei pacientiem ar ātriju mirgošanu, uzrādīja, ka rivaroksabāns ir laba alternatīva varfarīnam, kas šobrīd ir ātriju mirgošanas ārstēšana standarts.
Lai nodrošinātu ārstniecības personu privāto datu aizsardzību publiskajā vidē, Veselības ministrija, Latvijas Ārstu biedrība, Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība, Veselības ekonomikas centrs, Veselības norēķinu centrs un Veselības inspekcija ir atbalstījusi ieceri publiskajā vidē ārstniecības personas personas kodu aizvietot ar valsts piešķirtu individuālo numuru (identifikatoru).
Uz Doctus jautājumiem par Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas attīstības nākotni, savstarpējās pazīšanās ētiskiem konfliktiem un sadarbību ar ģimenes ārstiem atbild pediatre un psihoterapeite ANDA ČAKŠA, kura konkursa rezultātā 2011. gada 18. jūlijā tika iecelta par Bērnu slimnīcas valdes priekšsēdētāju.
Dermatologa kabinetā visa gada garumā sastopami pacienti ar ādas krāsas izmaiņām. Biežāk tās ir sezonālas un tranzitoras dabas, bet vienlīdz ir arī tādas, kas nav saistītas ar gadalaiku. Tāpat daudzas iekaisīgās ādas slimības pēc ādas krāsas dažādiem pacientiem noris atšķirīgā ceļā. Šis raksts būs palīgs ikdienas praksē un līdzēs labāk orientēties ādas pigmentācijas izmaiņās.
Veselības rādītāju nodrošināšanā un uzlabošanā noteicoša nozīme ir uzturam. Sabalansēts un pilnvērtīgs uzturs nepieciešams, lai nodrošinātu organisma augšanu un attīstību, veicinātu veselību un labu pašsajūtu. Mūsdienās izpratni par uztura saistību ar pašsajūtu un veselību pamato ilggadēji zinātniski pētījumi. Organisma veselības ķīla ir daudzveidīgs, pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs. Ko tas nozīmē?
Ne-aspirīna nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu (NSPL) lietošana agrīnā grūtniecības periodā ir saistīta ar divreiz lielāku spontāno abortu risku, ziņo gadījumu kontroles pētījuma rezultāti, kas ir publicēti Kanādas Medicīnas Asociāciju žurnālā (Canadian Medical Association Journal) š.g. 6. septembrī.
Desmit mēnešu laikā, kopš durvis vērusi daudzfunkcionālā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Rīgas Austrumu slimnīcas) Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnika (Neatliekamās medicīnas klīnika), tajā uzņemti un izmeklēti 53 204 pacienti.
Veselības ministrijas iniciatīva noteikt ārstiem par pienākumu pirmreizēji izrakstīt lētākās līdzvērtīgas efektivitātes kompensējamās zāles sakūlusi diskusiju. Ar ārstu un pacientu organizāciju protestiem, rakstot atklātu vēstuli. Vai valstij ir tiesības “ienākt” ārsta kabinetā un iejaukties ārsta un pacienta sarunā?
Bērnu Paliatīvās aprūpes dienesta telpās Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā pulkstenis skaita sekundes. Kapelāne Aina Briede saka: laikam slimnīcā ir cita atskaites sistēma. No vienas ķīmijas līdz nākamajai, no ēdienreizes līdz ēdienreizei. Kur vēl lielāks prieks kā saņemt telefonzvanu no bērna, kurš ir mājās un saka: es šodien izēdu trīs bļodas piena sakņu zupas! Tā ir milzīga uzticēšanās, vienlaikus – ļoti trausla. Arī bērnu un viņu vecāku sapņiem šeit ir cita vērtību skala...
Šodien 2011. gada 9. septembrī Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centra Invazīvās kardioloģijas laboratorijā tika veikta Baltijā pirmā cilmes šūnu implantēšana sirds muskuļa sieniņā jeb miokardā, izmantojot īpaši precīzu tehnoloģiju, kas līdzinās GPS.
Veselības aprūpē strādājošie par 10% biežāk izmanto veselības aprūpes resursus, medicīnas pakalpojumus un ir kopumā ar sliktāku veselību nekā pārējais ASV darbaspēks, ziņo jaunākā pētījuma rezultāti.
Pulmonālā arteriālā hipertensija (PAH) ir plaušu hipertensijas nozīmīga slimību grupa, ko raksturo pieaugoša pulmonālo artēriju pretestība, kuras sekas ir labā kambara mazspēja un priekšlaicīga nāve. PAH ir mazo plaušu artēriju slimība, ko raksturo to proliferācija un remodelācija. Vidējā dzīvildze PAH pacientiem bez patoģenētiskās terapijas 1980. gados bija 2,8 gadi. [1]
Sistēmas sarkanās vilkēdes (SSV) gadījumā var tikt bojāta jebkura sirds daļa – perikards, vadīšanas sistēma, miokards, vārstuļi, koronārās artērijas. Kardiovaskulārās sistēmas bojājumu prevalence ir virs 50%. Šajā klīniskajā gadījumā aprakstīta klasiska sarkanā vilkēde, un šī slimība ne vienmēr izpaužas tikai ar nieru bojājumu. Šoreiz tā aizgāja citu ceļu – pa smadzeņu asinsvadiem un pa endokardu, turklāt paciente ilgus gadus nesaņēma adekvātu terapiju.
EASD konferencē Lisabonā prezentēti Karolinskas institūtā, Stokholmā, veikta pētījuma rezultāti, kas pierāda, ka vīriešiem ar 2.tipa cukura diabētu un akūtu miokarda infarktu, kuriem ir zemāki dzīves kvalitātes mērījumu rezultāti ir augstāks mirstības risks nekā vīriešiem ar šīm pašām saslimšanām, bet kuri jūtas pārliecinātāki par savu veselību.
17. un 18.septembrī Rīgā starptautiska kongresa "Paediatric Ophthalmology: the art and the science in 2011. Lifelong benefits to the child and the family" ietvaros ap 200 pediatri, oftalmologi, optometristi, ortoptisti no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Lielbritānijas, Skandināvijas, Krievijas un Ukrainas apskata un diskutē par redzes skrīningu, ambliopiju, šķielēšanu, tīklenes saslimšanām, glaukomu, kataraktu, okulārām malformālijām, vājredzību, neirooftalmoloģiju un ģenētiskām saslimšanām.
Stradiņa slimnīcas 38 gadus vecais invazīvais kardiologs Kārlis Trušinskis uz interviju ierodas slaidā solī, plecā eleganti uzmetis mugursomu. Pa viņa gludi skūto galvu lēkā saules zaķīši. Nekas neliecina, ka šis cilvēks uz interviju bija “jāpielauž”, jau bija paspējis “piedraudēt”, ka bildes no sava dzīves gājuma žurnālam nedos, un uzskaitījis tēmas, par kurām nerunās. Realitātē viss izrādās nedaudz citādi – sirds ārsts ir atklāts un pat neslēpj, ka medicīnā nokļuvis tāpēc, ka baltais ārsta halāts nodrošinājis tādu kā rokzvaigznes statusu. Beigās gan dzīve visu salikusi pa plauktiņiem. “Esmu atmetis glancēto un neīsto, beidzot esmu pieņēmis, ka esmu gana labs,” saka dakteris un pat aicina cilvēkus uz “sirds revolūciju”.
Sēnīšu izraisītās gļotādas, ādas un nagu slimības ir vienas no biežāk sastopamajām slimībām dermatoloģijā un pacientu biežākais konsultāciju iemesls pie dermatologa. [1; 2] Mikozes ir stāvoklis, kad sēnītes šķērso cilvēka ķermeņa aizsargbarjeru un izraisa infekciju. Tām labvēlīgi apstākļi ir karsts un mitrs klimats. Uz ādas tās parasti attīstās vietās, kur ir samērā konstanti vides apstākļi (silts un relatīvi mitrs), – krokās, padusēs, pēdās, zīdaiņiem cirkšņu krokās, ģenitālijās. [3]
Kopējais ekonomiskais slogs no piecām vadošajām hroniskajām slimībām – vēža, cukura diabēta, psihiskām saslimšanām, sirds un elpošanas slimībām – varētu sasniegt 47 triljonus dolāru nākamo 20 gadu laikā, ziņo Pasaules Ekonomikas foruma veikts pētījums.
Britu ķirurgi sarežģītā un ļoti retā operācijā veiksmīgi atdalījuši divas dvīņu meitenītes, kuras dzimušas Sudānā un piedzimušas ar kopā saaugušām galvām.
Veselības ministrija uzskata, ka atsevišķas komersantu sniegtās papildus atlaides rada nevienlīdzīgu situāciju kompensējamo zāļu saņemšanā visiem pacientiem un visās aptiekās, tādēļ jau ar 2011. gada janvāri pieņemti noteikumi, kas aizliedz šādu papildus atlaižu akciju noteikšanu.
Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) epidemiologi informē, ka aizvadītās nedēļas laikā teju dubultojies cilvēku skaits, kuri saslimuši ar akūtām elpceļu infekcijas slimībām. „Valsts ambulatorajās iestādēs ar šīs infekcijas saslimšanas pazīmēm vērsušos pacientu skaits, izsakot skaitļos, ir 852,5 cilvēki uz 100 000 iedzīvotāju. Salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu (36.nedēļu), kad šis rādītājs bija – 445,4 cilvēki uz 100 000 iedzīvotājiem, var teikt, ka saslimstība pieaugusi gandrīz 2 reizes – (1,9 reizes vai 91%)”, informē Epidemioloģiskās drošības un sabiedrības veselības departamenta vadītājs Jurijs Perevoščikovs.
„Francijā masalu epidēmija turpinās - šogad pirmajā pusgadā reģistrēti jau 14 500 gadījumi (6 saslimušie miruši). Salīdzinājumam – visā pagājušajā gadā Francijā tika reģistrēti 5000 saslimšanas gadījumu ar masalām”, komentējot Eiropas slimību kontroles un profilakses centra sniegto informāciju, stāsta Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) Epidemioloģiskās drošības un sabiedrības veselības departamenta Infekcijas slimību epidemioloģiskās uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja Irina Lucenko. Vairāk šīs infekcijas – masalu - skartie reģioni atrodas Francijas dienvidos.
Nikotīna atkarība ir hroniska recidivējoša slimība, kas slikti pakļaujas terapijai. Vairākums cilvēku, kas lieto tabakas produktus, labprāt to nedarītu. [1] No smēķētājiem 70% vēlētos šo nodarbi atmest, apmēram trešdaļa mēģina to izdarīt katru gadu, bet tikai 20% meklē palīdzību [2; 3] – tātad lielāko daļu atmešanas mēģinājumu balsta tikai gribasspēks vien: likumsakarīgi, ka izdošanās procents ir zems – 3–5%. Smēķēšanas profilakse un smēķēšanas atmešanas programmas ir būtiski svarīgas sabiedrības veselības uzlabošanā.
Vai ārsti ir rūdīti darbaholiķi, kas arī atvaļinājuma laikā tālruni tur kabatā? Kādi ir zelta likumi attiecībā uz kolēģa pacientiem – piemēram, kā rīkoties, ja atšķiras viedoklis par terapiju specifiskas ārstēšanas gadījumā? Un kā praktiski tiek organizēta darbu deleģēšana ilgākas prombūtnes laikā? Veselības norēķinu centra speciālisti stāsta, ka ir prakses, kur ārsti cits citam maksā par aizvietošanu, taču visbiežāk ģimenes ārsti izvēlas iztikt bez liekām formalitātēm – tā teikt, norēķinās ar darbu (tagad es tev izpalīdzu, pēcāk tu man).
22. septembrī atvēršanas svētkus svinēja grāmata "Venstpils novada medicīnas vēsture". Ārsts Rauls Vēliņš, pateicoties uzticamai atbalstītāju komandai, kurā iesaistījās arī prof. Arnis Vīksna, Ventspils novada medicīnas vērsturi "ietilpinājis" apjomīgā, 500 lappušu biezā grāmatā.
Ātriju mirgošana ir visizplatītākā no visām sirds aritmijām, un to raksturo nekoordinēta ātriju aktivācija ar konsekventu ātriju mehāniskās funkcijas pasliktināšanos. Tiek prognozēts, ka ekonomiski attīstītajās valstīs tuvāko divu desmitgažu laikā dubultosies sieviešu un vīriešu skaits, kas slimos ar ātriju mirgošanu. Lai gan sasniegumi šīs slimības pārvaldībā ir ievērojumi, ātriju mirgošana ir nozīmīgs saslimstības un mirstības iemesls. Ņemot vērā slimības izplatību un biežās komplikācijas, šajā rakstā apkopoti jaunāko pētījumu rezultāti par sekundārās profilakses iespējām pacientiem ar ātriju mirgošanu.
Traumatologs MĀRTIŅŠ MALZUBRIS izturības sacensībās piedalās jau septiņus gadus un piekrīt dr. Olafa Libermaņa teiktajam, ka tikai tas ķirurgs, kas spēj noskriet maratonu, spēs arī stundām ilgi operēt. Mārtiņa garākā operācija ilgusi desmit stundu, bet vairākas diennaktis ilgas izturības sacensības, kad miegam atvēlētas vien piecpadsmit minūtes, piedzīvotas vairākkārt. Šovasar pārvests arī čempiona tituls no Latvijas čempionāta rogainingā. Sacensībās un ķirurga darbā ir daudz līdzību, bet par visu plašāk stāsta Martiņš.
Raksta mērķis ir informēt ģimenes ārstus un dažādu nozaru speciālistus par iespējām pašiem baudīt un pacientiem rekomendēt fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta konsultācijas, lai nozīmētu vērtīgu produktu – dūņas jeb peloīdus, kas spēcina ķermeni, līdzsvaro emocijas, atbalsta stresa, pārslodzes un izsīkuma gadījumā, uzlabo locītavu veselību, veicina mikrocirkulāciju, mazina tūsku un limfostāzi. Šis produkts lietojams arī subakūtu un hronisku sāpju gadījumā, regulē organisma vielmaiņu, stiprina imunitāti, palīdz veidot veselīgu ādu un gļotādu.
Latvijā krūts vēzi ik gadu primāri diagnosticē 1000 sievietēm, turklāt trešdaļai 3. un 4. stadijā. Pēc RAKUS "Latvijas onkoloģijas centra" datiem ik gadu vēža dēļ krūti zaudē 700 sievietes. Oktobris pasaulē aizrit Krūts veselības mēneša zīmē. Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība "Dzīvības koks" šajā menesī uzsāk jaunu iniciatīvu - atbalsta grupas pacientiem.
Mežs rudenī vilina sēņotājus, ogotājus, dabas mīļotājus. Prieku par pastaigu mežā var sagandēt ērce. Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) speciālisti uzskata, ka risks saslimt pēc ērces piesūkšanās joprojām ir ievērojams. LIC informē, ka šogad Latvijā kopumā cilvēki vairāk nekā pērn saslimuši ar ērču encefalītu un Laimas slimību.
2011. gada 27. septembrī plašākai sabiedrībai tika prezentēta Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas jaunās ēkas skice. Tā vēl ir darba stadijā un skices uzmetums tiks pabeigts līdz šā gada beigām, tad darbs būs tehniskā projekta risinātājiem. Ja darbi ritēs bez aizķeršanās, tad Stradiņa slimnīcas jaunajās ēkās ārsti varēs sākt strādāt 2015. gadā.
2018.gadā gandrīz pusei no visiem pieaugušajiem pēc 20 gadu vecuma būs bijusi vismaz viena apakšējo urīnceļu simptomi epizode – aprēķināts, ka tie būs 2,3 miljardi cilvēku visā pasaulē un izplatība ar šiem simptomiem pieaugs par 18% vienas dekādes laikā, ziņo Britu Uroloģijas žurnālā (British Journal of Urology) publicēta pētījuma rezultāti.
Veselības ekonomikas centrs prezentējis "Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījumu, 2010", kas ir daļa no sadarbības projekta starp Somiju un Baltijas valstīm - FINBALT veselības monitoringa. Pētījuma dati uzrāda, ka viena ceturtdaļa iedzīvotāju ir mainījusi savus paradumus: iedzīvotāji ir vai nu samazinājuši tauku daudzumu uzturā, vai mainījuši taukvielu veidu, daudzi ir palielinājuši dārzeņu lietošanu uzturā, samazinājuši sāls, cukura, alkohola patēriņu. Tomēr joprojām daudzi paradumi ir neveselīgi. Nelabvēlīgāki veselības paradumi ir vīriešiem, lauku iedzīvotājiem un cilvēkiem ar zemāku izglītības līmeni.
Viena no lielākajām Eiropas slimnīcām - Hôpital de la Pitié-Salpêtrière viņa uzmanību pirmo reizi piesaistīja, lasot O. Balzaka romānu Gorio tēvs. Galvenā varoņa Eižēna de Rastinjaka labākais draugs strādāja šajā slimnīcā... Arī skatoties satelīttelevīzijas raidījumu franču valodā, kurā piedalījās eksperti no dažādām Francijas slimnīcām, par šo medicīnas iestādi radās teju vai paraugslimnīcas iespaids. „Vai varēju iedomāties, ka kādreiz strādāšu līdzās šiem pasaules slavenajiem mediķiem?! Bet, ja kaut ko no sirds ļoti vēlas, tas noteikti reiz piepildās! Ir kādi spēki tur augšā, kas palīdz tam notikt," smaida anesteziologs VILNIS SILIŅŠ.
1. oktobrī, Cēsu sporta kompleksā jau piekto reizi tiks izcīnīts Mediķu aroda kauss basketbolā. Kausa izcīņu organizē Latvijas Veselības un sociālās aprūpes dabrinieku arodbiedrība (LVSADA), ik gadus pulcējot sportiskus mediķus, lai noskaidrotu, stiprāko basketbolistu komandu.