PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

B12 vitamīns un tā deficīts

I. Kikuste
B12 vitamīns un tā deficīts
Freepik
B12 vitamīns ir ūdenī šķīstošs vitamīns ar sarežģītu struktūru, kas pazīstams arī kā kobalamīns, nozīmīgs šūnu metabolismā, īpaši DNS sintēzē, metilēšanā un mitohondriju funkcionalitātē. [1] Tā trūkums var izraisīt hematoloģiskus un neiroloģiskus traucējumus, tomēr šie klīniskie iznākumi izpaužas salīdzinoši vēlu. Agrīnā B12 vitamīna deficīta diagnostika ir izaicinošs uzdevums.

Kopumā B12 vitamīna deficīts ir diezgan izplatīts: attīstības valstīs dati svārstās 40—80 % robežās, un pārsteidzoši, ka ASV un Anglijā B12 deficīts tiek konstatēts ~ 6 % cilvēku, kas jaunāki par 60 gadiem, un gandrīz 20 % cilvēku, kas vecāki par 60 gadiem. [2] 

B12 vitamīna avoti

Vitamīnu sintezē tikai mikroorganismi. Visēdāji, plēsēji un arī cilvēki B12 vitamīnu iegūst no dzīvnieku izcelsmes produktiem, piemēram, gaļas, zivīm, piena, siera un olām. Aknas ir jo īpaši bagāts kobalamīna avots, kam seko tādi pārtikas produkti kā nieres un sirds.

Cilvēka resnās zarnas mikroorganismi arī spēj ražot B12 vitamīnu, tomēr to distālā atrašanās vieta no terminālā ileuma traucē vitamīna pilnvērtīgu uzsūkšanos. Nepietiekama B12 vitamīna uzņemšana ar uzturu, kas ir < 4—5 μg/dienā, var izraisīt B12 vitamīna deficītu.

Nepieciešamais B12 vitamīna daudzums pieaugušajiem ir 4—5 μg/dienā, bet grūtniecēm un mazuļa zīdīšanas periodā 4,5—5,5 μg/dienā.

Kopējās organisma vitamīna rezerves ir 2—3 mg, ar ko pietiek vidēji 12—36 mēnešu periodam bez adekvātas B12 vitamīna daudzuma uzņemšanas, turklāt 60 % B12 rezervju atrodas aknās, bet 30 % skeleta muskuļos. Tas izskaidro, kāpēc no B12 vitamīna deficīta sākuma līdz klīnisko simptomu attīstībai var paiet vairāki gadi.

B12 vitamīna absorbcija

Pastāv divi mehānismi, kādā veidā B12 vitamīns tiek absorbēts: pasīvā difūzija un receptoru mediēts process. 

Vitamīna absorbcija ar aktīviem receptoriem

B12 vitamīna absorbcija sākas pēc tā izdalīšanas no pārtikas produktiem kuņģī, iedarbojoties kuņģa skābei un pepsīnam. 

Kuņģis izdala B12 specifiskos proteīnus, kā arī iekšējo faktoru (IF) un haptokorīnu (HC, pazīstams arī kā R saistviela), ko sintezē attiecīgi kuņģa parietālās šūnas un siekalu dziedzeri. Kad kuņģa saturs nonāk divpadsmitpirkstu zarnas sākumdaļā sārmainā vidē, R saistvielas daļēji tiek sagremotas ar aizkuņģa dziedzera proteāzēm, atbrīvojot B12 vitamīnu, kas pēc tam pievienojas IF.

Terminālajā ileumā B12—IF komplekss saistās ar receptoriem (kubilīna receptoriem) zarnu gļotādas enterocītos. Pēc tam komplekss tiek uzņemts ileālajās šūnās endocitozes ceļā. Šis process ir ļoti specifisks, turklāt notiek tikai neitrāla pH līmeņa apstākļos kalcija jonu klātienē. Receptori uzņem tikai to B12 vitamīnu, kas saistīts ar IF, [3] un tieši tas ierobežo B12 vitamīna uzsūkšanās ātrumu, jo ileālajiem receptoriem ir ierobežota B12 kapacitāte, kas vienā ēdienreizē sasniedz 1,5—2,5 µg. Pēc internalizācijas IF noārda lizosomu proteāzes, atbrīvojot B12 vitamīnu transportēšanai ar lizosomu transmembrānas proteīnu LMBD1.

Asinīs B12 vitamīns saistās ar tā transporta proteīniem haptokorīnu kā bioloģiski neaktīvu holohaptokorīnu (80—90 %) un transkobalamīnu kā bioloģiski aktīvu holotranskobalamīnu (10— 20 %).

Vitamīna pasīvās absorbcijas process

Ja uzņem lielu B12 vitamīna devu, apmēram 1 % tiek absorbēts pasīvās difūzijas ceļā koncentrācijas gradienta dēļ (bez aktīva receptora dalības), kas neaprobežojas tikai ar terminālo ileumu, bet sākas tukšajā zarnā.

B12 vitamīna deficīta iemesli

Valstīs ar augstu ienākumu līmeni galvenais riska faktors B12 vitamīna deficīta attīstībai ir autoimūns gastrīts, kad rodas kuņģa iekšējā faktora trūkums kuņģa parietālās šūnās, kas ir nepieciešams B12 absorbcijai zarnās, tāpēc attīstās perniciozā anēmija un/vai smagi neiroloģiski simptomi.

B12 vitamīna deficītu izraisošie stāvokļi un to patoģenētiskie mehānismi B12 vitamīna deficītu izraisošie stāvokļi un to patoģenētiskie mehānismi
Tabula
B12 vitamīna deficītu izraisošie stāvokļi un to patoģenētiskie mehānismi

Perniciozās anēmijas incidence pieaug gados vecākiem pacientiem, aprēķināts, ka tā skar 2—3 % indivīdu ≥ 65 gadu vecumā. [4] Citi svarīgi riska faktori B12 deficīta attīstībai ir kuņģa—zarnu trakta operācijas (kuņģa apiešanas jeb šuntēšanas (gastric bypass) operācija, terminālā ileuma rezekcija u.c.), kas ietekmē vitamīna uzsūkšanās procesu, dažādu medikamentu lietošana, infekcijas slimības u.c. (tabula). [5]

B12 deficīta klīniskā aina

B12 vitamīna deficīts var radīt klīniskos simptomus dažādās orgānu sistēmās. Ar hematopoētisko sistēmu saistītās B12 deficīta izpausmes ir raksturīgā megaloblastiskā anēmija, bet 30—50 % B12 deficīta pacientu attīstās neiroloģiski simptomi.

Deficītam raksturīgie simptomi orgānu sistēmās

  • Centrālā nervu sistēma (garīgā funkcija): izdegšana, nogurums; trauksme, depresija, kognitīvi traucējumi, demence, psihoze. 
  • Centrālā nervu sistēma (neiroloģiskā funkcija): nestabilitāte, parestēzijas, stīvums apakšējās ekstremitātēs, spasticitāte, redzes problēmas.
  • Gremošanas trakts: apetītes zudums, svara zudums, sāpes vēderā, caureja. 
  • Epitēlija virsmas bojājumi: heilīts, glosīts, čūlas mutes gļotādā. 
  • Muskuļi, saistaudi: mialģija, fibromialģija. 
  • Kaulu smadzenes: anēmija, leikopēnija, trombopēnija un saistītie simptomi. 
  • Lai gan neiropsihiskie simptomi sastopami biežāk nekā hematoloģiskās izmaiņas, tie ir mazāk specifiski, grūtāk atpazīstami un tāpēc grūtāk saistāmi ar B12 deficītu.

B12 vitamīna deficīta diagnostika

Diagnostika var būt sarežģīta, jo nav konkrēta laboratorijas marķiera, kas diagnosticētu vai izslēgtu B12 trūkumu uzticamā veidā. B12 vitamīna koncentrācija serumā ir bieži lietots B12 vitamīna marķieris tā deficīta diagnosticēšanai. B12 vitamīna koncentrācija serumā zem 148 pmol/l liecina par izteiktu tā deficītu, bet B12 koncentrācija serumā 148—220 pmol/l vai 260 pmol/l bieži tiek uzskatīta par vieglu deficītu.

Lielākā daļa B12 vitamīna asinīs saistīta ar haptokorīnu, kas nav pieejams no B12 atkarīgām fermentatīvām reakcijām šūnās. 

Holotranskobalamīns ir ar transkobalamīnu saistīts B12 vitamīns un veido nelielu daļu no kopējā seruma B12, kas ir bioloģiski aktīvs. 

Adenozilkobalamīna un metilkobalamīna deficīts (bioloģiski aktīvās B12 formas) izraisa palielinātu metilmalonskābes (methylmalonic acid (MMA)) un homocisteīna koncentrāciju plazmā. Cirkulējošā B12 vitamīna līmenis var nebūt pazemināts visiem pacientiem ar B12 deficītu. Izmantojot B12 stāvokļa metaboliskos (funkcionālos) marķierus, piemēram, MMA un homocisteīnu, varētu diagnosticēt B12 vitamīna deficītu, taču testiem ir ne tikai priekšrocības, bet arī trūkumi, piemēram, augstās izmaksas, ierobežotā pieejamība un nieru mazspējas ietekme uz testa rezultātiem. [6]

Lai gan funkcionālajiem marķieriem MMA un homocisteīnam ir daži ierobežojumi, tie var būt ļoti noderīgi, īpaši situācijā, kad klīniskā aina ir neskaidra.

Tātad vitamīna deficītu var diagnosticēt, nosakot vairākus seruma marķierus: tiešos B12 marķierus (B12 vitamīna koncentrāciju serumā un holotranskobalamīnu jeb holoTC) un funkcionālos B12 marķierus (MMA un homocisteīnu).

B12 vitamīna deficīta terapija

Profilaktiska B12 lietošana rekomendējama šādām pacientu grupām:

  • atrofiska gastrīta gadījumā,
  • pacientiem, kam slimību vai medikācijas dēļ ir B12 deficīta risks,
  • pēc iepriekš veiktas bariatriskas operācijas,
  • uzturā lieto maz dzīvnieku izcelsmes produktu vai tos vispār nepatērē,
  • ja iepriekš diagnosticēts B12 deficīts, tad B12 jāsaņem profilaktiski, ja plāno grūtniecību. [7]

Malabsorbcijas gadījumā rekomendē parenterālu vitamīna ievadi 1000 µg ciānkobalamīna (cyanocobalaminum) pēc šādas shēmas: parenterāla injekcija katru dienu vai pārdienās nedēļu, tad reizi nedēļā astoņas nedēļas, pēc tam reizi 3—4 nedēļās. [8] 

Perorāli lietojamo B12 vitamīnu rekomendē 2000 µg dienā līdz remisijas sasniegšanai, pēc tam 1000 µg dienā. Perorāli lietojot lielu B12 vitamīna devu, palielinātā pasīvā uzsūkšanās var sasniegt terapeitiski efektīvu līmeni plazmā pat tad, ja aktīvā uzsūkšanās ir traucēta.

Terapiju ar B12 vitamīnu nozīmē katram pacientam individuāli, ņemot vērā B12 deficīta etioloģiskos faktorus, slimības smaguma un B12 deficīta pakāpi.

Izteiktāku simptomu un atsevišķu slimību gadījumā (piemēram, pēc totālas gastrektomijas) jānozīmē parenterāla B12 vitamīna ievade. 

Kontrindikācijas intramuskulārai injekcijai, piemēram, vienlaicīga antikoagulantu lietošana, rada nepieciešamību B12 lietot perorāli. Lēmums par B12 ievades veidu ilgstošas ārstēšanas gaitā var mainīties. B12 deficīts grūtniecības, mazuļa zīdīšanas periodā un zīdaiņa vecumā jānosaka iespējami agrāk, jo vitamīna deficīts var radīt nopietnas sekas augļa un zīdaiņa attīstībai. Sievietēm ar iepriekš diagnosticētu B12 deficītu vai uztura ierobežojumiem (nelieto dzīvnieku izcelsmes produktus) profilaktiski jālieto B12 pirms grūtniecības un līdz laktācijas perioda beigām. [8]

Noslēgumā

B12 vitamīna deficīts ir izplatīts, tomēr nepietiekami diagnosticēts, jo bieži vien klīniskās izpausmes var būt nespecifiskas, īpaši sākuma periodā. B12 deficīta diagnosticēšana var būt sarežģīta arī tāpēc, ka nepastāv viens konkrēts uzticams laboratorijas marķieris. Tomēr ir adekvātas iespējas B12 vitamīna deficīta terapijai un organisma B12 vitamīna rezervju uzturēšanai, kuras palīdz novērst B12 vitamīna deficīta veidošanos.

Raksts tapis sadarbībā ar Wörwag Pharma GmbH & Co. KG

Literatūra

  1. Mucha P, Kus F, Cysewski D, et al. Vitamin B12 Metabolism: A Network of Multi-Protein Mediated Processes. Int J Mol Sci, 2024; 25(15): 8021. doi: 10.3390/ijms25158021. PMID: 39125597; PMCID: PMC11311337.
  2. Carol Rees Parrish. Revisiting Vitamin B12 Deficiency: A Clinician’s Guide For the 21st Century. Practical Gastroenterology, 2018.
  3. Schjønsby H. Vitamin B12 absorption and malabsorption. Gut, 1989; 30(12): 1686-1691.
  4. Green R, Miller JW. in Handbook of Vitamins, 5th edn (eds Zempleni J, et al.), 447-489 (Taylor & Francis, 2014).
  5. Green R, Allen LH, Bjørke-Monsen AL, et al. Vitamin B12 deficiency. Nat Rev Dis Primers, 2017; 3: 17040. doi: 10.1038/nrdp.2017.40.
  6. Bruce HR. Wolffenbuttel, Andrew McCaddon, Kourosh R. Ahmadi, Ralph Green. A Brief Overview of the Diagnosis and Treatment of Cobalamin (B12) Deficiency. Food and Nutrition Bulletin, 2024; 45(1_suppl): S40-S49.
  7. Obeid R, Andrès E, Ceška R, et al. Diagnosis, Treatment and Long-Term Management of Vitamin B12 Deficiency in Adults: A Delphi Expert Consensus. J Clin Med, 2024; 13: 2176. doi.org/10.3390/jcm13082176
  8. Niklewicz A, Hannibal L, Warren M, Ahmadi KR. A systematic review and meta-analysis of functional vitamin B12 status among adult vegans. Nutrition Bulletin, 2024; 49: 463-479.