PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Aprīlis 2025

Nr. 4 [289]

Zane Svikle, endokrinoloģe, zinātniskā asistente, Latvijas Universitāte, “Veselības centrs 4”, Klīnika Aesthetica, Erciņas un Briedītes ginekoloģijas klīnika, Profesora Skrides Sirds klīnika

Mūsdienās īpaši svarīgi it visā ir nepazaudēt līdzsvaru, lai mēs būtu laimīgi, veseli un harmoniski. Šī tēma caurvijas arī šā mēneša Doctus numuram.

Aizvien vairāk tiek runāts par to, kā mikrobiota ietekmē mūsu veselību un dažādu slimību attīstību. Šajā numurā varam lasīt par mikrobiotu ietekmējošajiem faktoriem bērniem, apzinot riskus, kas palielina disbiozes un potenciāli dažādu slimību norisi. 

Ļoti vērtīgi iepazīties ar rakstu par ēšanas traucējumiem bērniem un pusaudžiem. Domāju, ka par šo tēmu tiek runāts pārāk maz. Ēšanas traucējumi ilgtermiņā var veicināt kardiovaskulāro slimību attīstību, gastrointestinālas, neiroloģiskas problēmas, veicināt aptaukošanās, cukura diabēta, osteoporozes, citu slimību un visbeidzot mirstības risku. Būsim modri un atpazīsim pazīmes gan saviem pacientiem, gan līdzcilvēkiem!

Rakstā par autoimūnu tireoidītu aprakstām, ka nozīme ir ne tikai ģenētiskai predispozīcijai, bet arī dažādiem vides un uztura faktoriem. Mēs nevaram izmainīt to, kas ielikts šūpulī, taču varam rūpēties par to, lai dzīves kvalitāte būtu maksimāli augsta.

Intervijā ar geriatri Dr. Dainu Zepu varam lasīt, kā pacientiem cienījamā vecumā saglabāt iespējami labāko dzīves kvalitāti, rodot līdzsvaru starp visu slimību ārstēšanu, emocionālo veselību un spēju funkcionēt.

Par līdzsvaru starp darbu un atpūtu, par medicīnu un mūziku varam lasīt intervijā ar DJ Krankenwagen mūziķiem, kas iedvesmo rast aizrautību savos hobijos, lai spētu būt vēl labāki speciālisti saviem pacientiem. 

Novēlu ikkatram šajā plaukstošajā pavasarī rast harmoniju sevī un visapkārt!

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Ārējie acs veselību ietekmējošie faktori. Mīti un patiesības

Ir daudz mūžīgu mītu par acīm, taču, lai būtu ceļā uz labāku acu veselību, būtiski atšķirt faktus no izdomājumiem. The Lancet Global Health publicētais pētījums rāda, ka 2020. gadā nekoriģēta presbiopija vai pasliktināta redze tālumā bija 1,1 miljardam pasaules iedzīvotāju, no kuriem 41 miljons piedzīvoja aklumu. Uzskata, ka līdz 2050. gadam iedzīvotāju skaits, kuriem ir acu slimības vai redzes traucējumi, pieaugs līdz 1,8 miljardiem, tāpēc ir tikai likumsakarīgi, ka rodas dažādi mīti par acu veselību un slimību profilaksi.

S. Grava

DPP4 inhibitori. 2. tipa cukura diabēta terapijā

Dipeptidilpeptidāzes 4 (DPP4) inhibitori ir medikamentu grupa, ko izmantojam 2. tipa cukura diabēta (CD) ārstēšanā. Šī grupa zināma kā gliptīni, tajā iekļauti tādi medikamenti kā sitagliptīns, saksagliptīns, linagliptīns, alogliptīns un vildagliptīns. Blakus to antihiperglikēmiskajam efektam šai medikamentu grupai piemīt arī citi lietderīgi efekti: antihipertensīva iedarbība, imūnmodulējošs efekts uz nierēm, sirdi un asinsvadiem. [1]

S. Paudere–Logina

Dr. Daina Zepa, geriatre: Geriatra maize ar garoziņu

Jau 25 gadus ar geriatriskiem pacientiem strādā geriatre DAINA ZEPA, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Gerontoloģijas klīnikas virsārste. Darbs ar gados ļoti veciem cilvēkiem ir smags — pacienta dzīves līkne slīd lejup, vajag lēnu un pacietīgu attieksmi. Taču šajā darbā ir daudz gandarījuma. “Geriatrija mani ļoti saista, jo ļauj uz cilvēku paskatīties vispusīgi,” teic Dr. Zepa, kura tagad audzina un izglīto nākamo geriatru paaudzi.

M. Lapsa

Izdzīvot mūzikā fantāziju

Viņi provocē, rotaļājas, fantazē, citē. Kutina nervus, liek savilkt uzacis (kas tas ir?!), liek klausīties vārdos, smaidīt un dauzīties līdzi. DJ Krankenwagen mūzika nav tikai par medicīnu, kaut nenoliedzami — tajā tās ir diezgan daudz. Baltie ķiteļi, teksti un simboliskais mediķa tēls, caur kuru transformēt dzīves grūtības un uzvarēt tās. Un vēl grupā spēlē ārsts(-i).

D. Ričika