PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Septembris 2017

Viesturs Liguts, Dr. med., asoc. prof., anesteziologs, reanimatologs, Rīgas Stradiņa universitāte, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas, Anestezioloģijas un neatliekamās medicīnas galvenais speciālists

PAR SEPTEMBRA NUMURU

«Izdevuma saturu kā vienmēr raksturo augsts profesionālais līmenis, skarot aktuālākās medicīnas problēmas. Īpaši gribu atzīmēt, ka publicēto rakstu tēmas svarīgas ne tikai kādai atsevišķai specialitātei, bet tām ir starpdisciplinārs raksturs.»

«Ļoti interesanti raksti gan par plaši izmantoto protonu sūkņu inhibitoru pamatotu lietojumu, gan par pacientiem būtisko riska faktoru — dziļo vēnu trombozi, kā arī vienmēr aktuālie raksti par strauji augošo veselības problēmu — aptaukošanos un tās sekām, par sirds—asinsvadu sistēmas slimību ārstēšanu un profilaksi.

Manuprāt, šovasar galvenais notikums veselības aprūpes nozarē — ģimenes ārstu streiks. Lasīti un dzirdēti gan atzinīgi, gan klaji noliedzoši viedokļi, tāpēc aicinu kolēģus izlasīt šajā numurā publicētās intervijas ar vairākiem ģimenes ārstiem.

Nav noslēpums, ka liela daļa kolēģu nepietiekamā (precīzāk, nesamērīgi mazā) atalgojuma dēļ spiesti strādāt vairākās darbavietās, riskējot nonākt profesionālai attīstībai bīstamā ikdienas rutīnas slazdā vai (sliktākajā gadījumā) censties sadzīvot ar izdegšanas sindromu.

Ar interesi izlasīju intervijas ar farmaceiti Ivetu Ludvigu un radioloģi diagnosti Ilzi Apini par uzdrīkstēšanos un izraušanos no rutīnas. Aizlido gājputni, kokiem sāk dzeltēt lapas, beidzies atvaļinājums un sākas jauns darba un mācību cikls. To sākot, aicinu atcerēties Aksela Muntes vārdus: ja kaut kas nākas grūti, tad tas ir viens iemesls vairāk, lai to izdarītu!»

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Dziļo vēnu tromboze

Dziļo vēnu tromboze (DVT) var skart ikvienu un izraisīt smagas komplikācijas, invaliditāti un dažos gadījumos nāvi. Ja DVT diagnosticē agrīni, tā ir ārstējama un novēršama. Rakstā apkopotas jaunākās atziņas par DVT epidemioloģiju, riska faktoriem, ārstēšanu un prognozi.

A. Kadišs, S. Pildava

Organisma filtrs — nieres

Par nieru funkciju traucējumiem liecina izmaiņas glomerulu filtrācijas ātrumā (GFĀ), taču gan klīniskie simptomi, gan laboratoriskie radītāji var norādīt par nieru darbības traucējumiem. Kāda ir vispiemērotākā nieru funkciju noteikšanas metode katram pacientam?

B. Runča, A. Baklašova, N. Vorobjova

Neiroendokrīnie audzēji

Neiroendokrīnie audzēji (NET) ir relatīvi jauna audzēju grupa, kuru izpratne un terapijas iespējas pēdējos gados strauji mainās. Savlaicīgi un pareizi nosakot diagnozi, varam tos veiksmīgi ārstēt.

I. Dzintara

Trihoskopija alopēcijas diagnostikā

Trihoskopija ir vienkārša, neinvazīva galvas ādas un matu dermoskopiska izmeklēšanas metode, izmantojot optisko dermatoskopu vai videodermatoskopu. Tā ļauj atpazīt morfoloģiskās struktūras, kas nav redzamas ar neapbruņotu aci, un dod iespēju izvērtēt dermatoskopisko atradi dažādos galvas ādas rajonos, kas ir nepieciešami triholoģiskās diferenciāldiagnozes noteikšanai.

T. Ļiņova, K. Sandere, J. Pudova

Doties iekšā diskomfortā. ILZE APINE, radioloģe diagnoste

ILZE APINE, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Diagnostiskās radioloģijas dienesta vadītāja, Latvijas Ultrasonogrāfistu asociācijas viceprezidente, RSU doktorante. Māca ne vien studentus, bet arī pieredzējušus ārstus. Joprojām spēlē klavieres, vairs gan nemodinot kaimiņus trijos naktī. Patīk būt starp cilvēkiem, kuri atver robežas. Ar domāšanu “ne iekš kastes”.

D. Balode

No farmaceites Rīgā par aptiekas īpašnieci Augstkalnē. IVETA LUDVIGA

Tā ir liela uzdrīkstēšanās — četrdesmit gadu vecumā pamest labu vietu Rīgā un atvērt pašai savu aptieku nelielā lauku ciemā! Kā no omulīgas ligzdiņas kalna galā mesties dzelmē, nezinot, kas tevi tur gaida. Taču IVETA LUDVIGA riskēja. Novembrī būs gads, kopš viņas mājas un darba vieta ir Augstkalnē, piecus kilometrus no Lietuvas robežas.

V. Vāvere