PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Oktobris 2012

Dr. DAINA JĒGERE, Rīgas 2. slimnīcas neiroloģe, algoloģe, neirosonoloģe

PAR OKTOBRA NUMURU

Rudens Doctus saista ar aktuāliem, rudenīgi nobriedušiem rakstiem. Kā saka - "savs ienaidnieks jāpazīst sejā", tāpēc Guntas Sumeragas atgādinājums par sasaldēšanos ar sāpēm kaklā, ko izraisa ļoti plašs vīrusu, baktēriju spektrs. Kā vienmēr interesanti pacientu slimību gadījumi, ko analizē erudītu profesoru konsilijs.

Tas rosina neskaidros gadījumos meklēt patiesību dziļāk un aicināt kolēģus dalīties pieredzē! Ilzes Konrādes un kolēģu rakstā ļoti saprotami klasificēta un analizēta Anorexia nervosa, psihiska slimība, kuras saknes īstenībā meklējamas bērnības attiecību konfliktos un kuru pirmo pamana ģimenes ārsts, bet tālāk sadarbojas ar endokrinologu, neirologu, gastroenterologu. Sirds-asinsvadu sistēmas slimību profilakse kā arvien uzmanības lokā - saistošs Ivetas Mintāles, Vijas Siliņas un Ievas Ružas viedoklis no dažādu specialitāšu skatpunkta. Piesaista arī Pāvela Janoviča un kolēģu atgādinājums par kuņģa vēža onkoģenēzi, jo Latvijā vīriešiem šis vēzis ir nedaudz biežāk nekā citur Eiropā. Man jaunums bija Ingvara Rasas un Andas Krišānes rakstā minētās iespējas sekot osteoporozes terapijas sekmēm, izmantojot kaulu vielmaiņas biomarķierus. Vienmēr žurnālā saista nobriedušu personību dzīvesgājums. Šoreiz - Viesturs Šiliņš kā dzimtas inteliģences mantinieks, radošs zinātnieks, mīlēts ārsts, cilvēks, kas spēj atrast laiku būt ciešās saitēs ar ģimeni, izcili organizēt darbu, dzīvē un darbā allaž saskatīt interesanto.

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Statīni ikdienas klīniskajā praksē – riski un ieguvumi

Statīnus plaši lieto ikdienas ārsta praksē, tie atzīti par efektīviem, lai profilaktiski pasargātu pacientus no aterosklerotiskām vaskulārām saslimšanām, primāri samazinot zema blīvuma holesterīna koncentrāciju plazmā. Turklāt statīni ir labi panesami, tiem ir lielisks drošības profils, blakusparādības ir reti un tikai dažiem pacientiem. Tomēr zinātniskajā literatūrā nebeidz virmot diskusijas par to, vai tiešām statīni ir tik nekaitīgi un droši lietojami klīniskajā praksē, tāpēc apkopojam kardioloģes, endokrinoloģes un ģimenes ārstes viedokli.

S. Pildava, V. Siliņa, I. Ruža, I. Mintāle

Par empātiju, “aspektu” un omos neizmērāmo mīlestību

Septembrī žurnālā Academic Medicine publicēts interesants pētījums – datu analīze par 20 961 cukura diabēta pacientu no Parmas reģiona Itālijā un 242 ģimenes ārstiem. Tiem pacientiem, kuru ārstiem bija augstāki rezultāti empātijas testā, bija zemāki akūtu metabolo komplikāciju rādītāji. Unikāls pētījums, jo analizēja, kā ārsta empātijas līmenis ietekmē pacienta klīniskos rezultātus. Pētnieki plāno noskaidrot, vai ir saistība starp ārsta empātijas līmeni un vēža pacientu izdzīvotību.

Doctus

Biežākie kakla sāpju iemesli un to diferenciāldiagnostika

Par sāpēm kaklā pacienti sūdzas ļoti bieži, tomēr ārstam jāatceras, ka sāpes kaklā ir tikai viens no daudzu un dažādu saslimšanu simptomiem. Sāpes kaklā var būt ne tikai augšējo elpceļu iekaisuma gadījumā, bet arī vairogdziedzera saslimšanas, plaušu un videnes saslimšanu un pat akūta koronāra sindroma gadījumā. Šajā rakstā – par biežākajiem kakla sāpju iemesliem un to diferenciāldiagnostiku.

G. Sumeraga

Kaulu vielmaiņas bioķīmisko marķieru nozīme osteoporozes pacientu aprūpē

Kaulu vielmaiņas bioķīmiskie marķieri (bone turnover markers jeb BTM) norāda uz kaulu vielmaiņas stāvokli. Tie ir bioķīmiskie produkti, ko nosaka serumā un/vai urīnā un kas atspoguļo kaulaudu metabolo stāvokli. Šiem marķieriem nav tiešas metabolas funkcijas, tie neiespaido kaulaudu metabolo kontroli. Publikācijas tapšanā izmantotas Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas vadlīnijas “Osteoporozes klīniskās vadlīnijas”.

I. Rasa, A. Krišāne

Pirmsvēža kuņģa bojājumi un stāvokļi

Kuņģa vēzis ir otrajā vietā nāves cēloņu struktūrā no onkoloģiskajām saslimšanām pasaulē. Saslimstība ar kuņģa vēzi – 14/100 000 personām/gadā (world standartised rate), augstāka saslimstība ir Austrumāzijā, Austrumeiropā (arī Latvijā). [1] Pēc Latvijas Vēža reģistra datiem kuņģa vēža saslimstība Latvijā 2008.gadā bija 24,6 uz 100 000 iedzīvotāju. [2] Lai gan pēdējos gadu desmitos saslimstība ar kuņģa vēzi samazinājusies, īpaši rietumvalstīs, mirstība joprojām ir augsta. [1] Kad kuņģa vēzis diagnosticēts agrīnās stadijas, piecu gadu dzīvildze pārsniedz 90%, vēlīnās stadijās piecu gadu dzīvildze ir zem 50%. [3]

M. Leja, E. Cine, P. Janovičs

Psihosomatiskā pieeja funkcionālu kuņģa–zarnu trakta traucējumu diagnostikā un ārstēšanā

Funkcionāli kuņģa–zarnu trakta traucējumi ir vieni no visbiežākajiem veselības traucējumiem. Jaunākais to diagnostiskas un ārstēšanas pamats – Romas III kritēriji – veidots, izmantojot biopsihosociālo jeb psihosomatisko pieeju, kas uzsver ne tikai somatisko, bet arī psihes un sociālo faktoru nozīmi šo traucējumu izcelsmē. Šis raksts veltīts Pasaules garīgās veselības dienai, ko atzīmē 10.oktobrī.

G. Ancāne, J. Vītiņš

Anorexia nervosa endokrīnie aspekti

Anorexia nervosa izplatība ir 0,3–0,6%, bet saslimstība 8 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Ar anoreksiju pārsvarā slimo sievietes (meitenes) 14–21 gada vecumā, 10% pacientu ir vīrieši. Diemžēl slimnieku skaits arvien turpina pieaugt. To būtiski sekmē mūsdienu skaistuma ideāli, dzīves prioritāšu maiņa un informācijas apmaiņas palielināšanās. Taču, lai arī šie faktori ietekmē visus cilvēkus, saslimst tikai daļa – tā daļa, kam uz to ir īpaša nosliece, iepriekšēji traucējumi, kas sekmē ēšanas traucējumu attīstību kā slimību.

I. Konrāde, S. Peltonena, S. Broka, I. Zariņa

Pancitopēnija

Pancitopēnijas gadījumā jābūt ļoti plašai atvērtībai uz to, ka iemesli var būt ļoti daudzveidīgi un klīniskās izpausmes atšķirties no tiem, kam ir “pilna” asinsaina. Tāpēc gadījumi ar neitropēniju, pancitopēniju, hemolīzi ir ar augstu mirstības risku un vienmēr jāuztver kā ārkārtīgi nopietni, turklāt tie nemaz nav tik reti, kā mēs reizēm vēlamies domāt. Jo ātrāk un precīzāk ārstēsim, jo pacienta iespēja izķepuroties būs lielāka.

V. Kozirovskis, S. Lugovska, L. Kļimova , A. Stāka

Latvijā vēl nebijis princips veselības aprūpē – vienas pieturas aģentūra

Latvijas Jūras medicīnas centrs šā gada 1. oktobrī atklājis jaunu struktūrvienību – Sarkandaugavas ambulatorās veselības aprūpes centru. Jaunais centrs atrodas brīnišķīgā vietā Sarkandaugavā, koku ieskautā teritorijā, kur piekļūt var pa Sarkandaugavas mazajām ieliņām un piebraukt no plašās Duntes ielas. Dzeltenīgi oranžo ķieģeļu ēka, kas aizpagājušajā gadsimtā bija Sarkandaugavas bērnu patversme, ir atjaunota un mājīgajās telpās uzņems gan lielus un mazus, gan jaunus un ne tik jaunus pacientus.

I. Dzintara

Neciešu reglamentu! Pulmonologs Viesturs Šiliņš

Pulmonologs docents Viesturs Šiliņš – ārsts trešajā paaudzē. Šiliņi ir viena no vecākajām mediķu dinastijām Latvijā. “Dari to, kas tev patīk, – tev pašam būs prieks un tavs darbs dos augļus,” tāda ir ārstu Šiliņu stingra pārliecība. Spriežot pēc viņu ieguldījuma Latvijas medicīnā, šis moto izraudzīts veiksmīgi.

V. Vāvere

Kā noturēt līdzsvaru uz virves? Par draudzēšanos darbavietā

Draudzība darbavietā? Daļa lasītāju, izlasot šo jautājumu, droši vien būs neizpratnē: sak’ ko vēl jaunu par to var pateikt? Temats ir tikpat sens, cik organizācijas, arī dažādi attiecību stāsti par to, kā kolēģi draudzējas, nereti nodibina pat ciešākas saites par ģimenes saitēm, iemīlas un apprecas, dzirdēti ne reizi vien. Tomēr pasaulē viss mainās, arī attiecības. Kopš parādījušās tādas darba organizācijas formas kā projektu darbs, komandas darbs, matricas tipa darba organizācija, daudzās organizācijās aiz sevis pagātnē atstājot strikti hierarhiski organizētu un autoritatīvu vadību, ir vērts ar svaigu skatu paraudzīties arī uz attiecībām darbā.

G. Dāvidsone

Par līderiem, izaicinājumiem, prestižu un nostalģiju. Doctus varoņi un temati 1998.–2002. gadā

Doctus piecpadsmit gadu vērtība vispirms ir cilvēki. Ārsti un farmaceiti, kas ar savu piemēru kolēģiem rādījuši, ka var neļauties straumei, bet var gribēt un sasniegt vairāk. Piepildīt savus sapņus. Cilvēki, kuriem nav bijis un joprojām nav vienalga, kas un kā notiek viņu profesionālajā vidē. Doctus lappusēs piecpadsmit gadu garumā ir izlasāma Latvijas medicīnas un farmācijas vēsture – fiksēta nozares cilvēku izjūtā. Ielūkosimies šajā vēsturē!

D. Ričika