PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Oktobris 2011

GUNTIS IĻĶĒNS, anesteziologs reanimatologs, algologs un Operāciju nodaļas operāciju koordinētājs Vidzemes slimnīcā

PAR OKTORBA NUMURU

Manās rokās ir Doctus oktobra numurs... Allaž sāku no beigām un pa diagonāli.

“Katrā zaudējumā ir kāds ieguvums” – tikšanās ar Birutu Liedi. Interesanti, saistoši, pārdomas raisoši, mazliet skumīgi. Raksti par cilvēkiem mums blakus medicīnā un dzīvē vienmēr ir labākie rak­sti žurnālā. Vismaz man. “Hroniskās hlamidiozes komplikācijas” – labs pārskata raksts par samērā plaši izplatītu infekciju, kas nereti norit latenti un liek ārstam lauzīt galvu par neskaidras izcelsmes artrītiem... Ierindojam kategorijā “vērts atcerēties”. Ļoti viegli lasās.

“Laimas slimības neiroloģiskie sindromi jeb neiroborelioze” – vēl viens ļoti noderīgs rakstiņš no rubrikas “vērts atcerēties!”, jo vairāk vai mazāk pret ērču encefalītu esam izpotējušies, taču tas nekādi nepasargā no Laimas slimības. Nedaudz smagnējāks, bet visaptverošs raksts. Vērts noglabāt viegli pieejamā vietā. Oktobris ir arī sāpju problēmu aktualizācijas laiks. European Federation of IASP® Chapters (EFIC®) ik gadu oktobrī izsludina kādas sāpju problēmas aktualizācijas nedēļu.

Šogad no 11. līdz 14. oktobrim tiks aktualizēta hronisku muguras sāpju problēma. Arī žurnālā ir vairāku autoru veltījums šai mūžīgajai aktualitātei. Tēja izdzerta, gana daudz interesanta izlasīts, bet tas vēl nav viss – palika vēl kādai tējas pēcpusdienai...

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Sportiski foto mirkļi no piektā mediķu aroda kausa basketbolā (papildināta ziņa)

1.oktobrī, saulainā rudens dienā Cēsīs jau piekto reizi pulcējās mediķi, kas mīl basketbolu. Smaidīgi un cīņas spara pilni tie pēc iesildīšanās un svinīgās parādes vairāku stundu garumā demonstrēja sportiskās spējas, aroda kausa izcīņas spēlēs. Piedāvājam dažus foto mirkļus, kas tapuši spēļu sākumā. Gaidiet drīzumā fotogaleriju ar fotogrāfa Aivara Liepiņa uzņemtajiem kadriem no 5. Mediķu aroda kausa Cēsīs.

Doctus

Informatīva tikšanās pacientiem, kuri slimo ar celiakiju

Jaundibinātā biedrība “Dzīve bez glutēna” rīko savu pirmo informatīvo tikšanos visiem, kas ir saskārušies ar tādu slimību kā celiakija*. Sanāksmē biedrības pārstāvji pastāstīs par jau paveikto: pētījumu par celiakijas slimnieku dzīves kvalitāti Eiropas valstīs un Latvijā, celiakijas slimnieku sociālas integrācijas projektu, dalību Veselības ministrijas noteikumu izstrādē, ka arī vietējo ražotāju produktu izpēti laboratorijā.

Doctus

Stradiņa slimnīcā veiktas paraugoperācijas urīna nesaturēšanas ārstēšanai vīriešiem

29. un 30. septembrī Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas centrā veiktas urīna nesaturēšanas paraugoperācijas vīriešiem, ievietojot īpašu implantu jeb slingu. Operācijas veica vadošais speciālists no Insbrukas universitātes klīnikas (Austrija) dr. Peters Rēders (Peter Rehder), kurš Latvijas urologiem nolasīja arī izglītojošu lekciju.    

I. Stibe

Doctus ziņas tagad lasiet arī interneta vietnē Evisit

Sadarbojoties portāla Doctus.lv un mediķu tālākizglītības interneta vietnes Evisit.lv veidotājiem, kopš 4. oktobra Doctus ziņas var lasīt arī interneta vietnē Evisit. Tas dod iespēju Evisit apmeklētājiem iegūt informāciju gan par jaunākajiem portālā publicētajiem medicīnas un farmācijas zinātniskajiem rakstiem, gan par nozares aktualitātēm Latvijā un pasaulē.  

Doctus

Nobela prēmija medicīnā piešķirta trim imunologiem

3.oktobrī paziņoti trīs zinātnieki, kuri saņems Nobela prēmiju medicīnā, tie šogad ir zinātnieki, kuru atklājumi ir saistīti ar imūnsistēmu un to, kā ārstiem pacientus pasargāt un ārstēt no infekcijas slimībām, iekaisuma slimībām un vēža.

Doctus

Latvijas veselības aprūpe mītos un realitātē

Veselības aprūpes sistēmas darbības mērķis ir nodrošināt ilgtspējīgu valsts izaugsmi un konkurētspēju. Veiksmīgi organizēta un pietiekami finansēta veselības aprūpe to panāk divos galvenajos veidos: samazinot saslimstību un mirstību un radot zināmu drošības izjūtu un motivāciju maksāt nodokļus. Ne velti Eiropas Komisija (EK) uzsver, ka veselības aprūpe ir viena no nozīmīgākajām Eiropas Savienības (ES) ekonomikas nozarēm. [1] Runājot vienkāršāk, katrs veselības aprūpē ieguldīts eiro vidējā termiņā valstij nes ienākumus 1,83 eiro apmērā. [2] Diemžēl Latvijas veselības aprūpe 20 atjaunotās neatkarības gados tā arī nav sagaidījusi pienācīgu valsts atbalstu.

V. Keris

Populārāko svara mazinošo diētu kritisks vērtējums

Aptaukošanās kļuvusi par plaši izplatītu problēmu visā pasaulē un arī Latvijā. Paradokss, ka mūsdienu cilvēku svars pieaug proporcionāli diētu grāmatu skaitam. Daudziem ārstiem jākonsultē pacienti ar lieko svaru un aptaukošanos un jāuzklausa pacientu stāsti par dažādu diētu izmantošanu, tāpēc šajā rakstā dažas populārākās svaru mazinošās diētas aplūkotas no profesionālā viedokļa. Ar frāzi “profesionālais vērtējums” mēs saprotam profesionālo asociāciju atzinumus, vadlīnijas, kas veidotas pēc zinātniskiem pierādījumiem.

L. Meija

Zāļu valsts aģentūrai -15 gadu jubileja!

Šā gada 9. oktobrī Zāļu valsts aģentūrai (ZVA) aprit 15 gadi kopš tās dibināšanas. Sākotnēji ZVA tika izveidota, lai visas ar zāļu izplatīšanu un uzraudzību saistītās funkcijas būtu apvienotas. Šo gadu laikā tā ir kļuvusi par vienotā Eiropas tīklā darbojošos iestādi, kas nodrošina gan zāļu reģistrāciju, uzraudzību, kvalitātes kontroli, gan farmaceitisko uzņēmumu licencēšanu un atbilstības vērtēšanu, kā arī medicīnisko ierīču reģistrācijas uzraudzību.

Zāļu Valsts aģentūra

Rietumu Bankas labdarības fonda atbalsts Valmierai

Šogad divi no sešiem Rietumu Bankas labdarības fonda rīkotā ikgadējā projektu konkursa "Sprīdis labākai dzīvei" projekti, kas guva vislielāko sabiedrības atsaucību publiskajā balsojumā, ir no Valmieras. Vidzemes reģionālajai slimnīcai Valmierā iegādāta moderna iekārta dzeltes līmeņa noteikšanai jaundzimušajiem, bet Valmieras vājdzirdīgo bērnu internātvidusskolā ierīkots rotaļu laukums pašiem mazākajiem – bērnudārzniekiem.

Doctus

Nespecifiskas muguras sāpes

Muguras sāpes ir ļoti bieži sastopama problēma. Tiek lēsts, ka 80% pieaugušo dzīves laikā cieš no muguras sāpēm. Lai gan muguras sāpes bieži ir pašlimitējošas, tomēr 40% gadījumu pacienti ar muguras sāpēm apmeklē ģimenes ārstu vai speciālistu. Muguras sāpes var būt ļoti dažādas gan pēc lokalizācijas, ilguma, smaguma, gan hronificēšanās stadijas. Šoreiz par nespecifisku muguras lejasdaļas sāpju vai krustu sāpju ārstēšanu trīs speciālistu skatījumā.

S. Vestermane, I. Hāznere, I. Kokare

Biofeedback: vēl viena iespēja hronisku muguras sāpju ārstēšanā

Biofeedback (bioloģiskās atgriezeniskās saites metode) sakņojas cilvēka spējā mainīt ķermeņa funkcijas mācību procesā. Galvenais biofeedback terapijas/treniņu mērķis ir mācību procesu rezultātā pozitīvi ietekmēt ķermeņa funkcijas, ķermeņa labsajūtu un ķermeņa procesu paškontroles attīstību.

S. Vestermane

Mīlu jūs no visas nieres! Nefroloģe Linda Mičule

Sarunāties ar Ziemeļkurzemes slimnīcas nefroloģi Lindu Mičuli ir viegli. Viņa saka, ko domā, ārstei ir laba humora izjūta un daudz enerģijas. Ļoti daudz. Viens darbs paveikts, divi jau padomā. Apzinoties savā vecumā izdarīto, daktere tomēr neceļ degunu gaisā, bet domā, ko un kā veikt vēl labāk. Lindas mērķtiecība ir tik liela, ka droši var teikt – viņas vārds iemirdzēsies vēl spožāk un atkal būs jauni projekti.

M. Zvaigzne

Nākotnes diagnostikas instruments - viedtālrunis?

Mūsdienās daudzi Lielbritānijas iedzīvotāji var pārbaudīt, vai nav inficējušies ar seksuāli transmisīvu slimību (STS), izmantojot savu viedtālruni, kuram tiek pievienots neliels čips, kas analizē urīnu. Iegūtos datus viedtālruņa īpašnieks var nosūtīt laboratorijai un noskaidrot rezultātus. Tā jau šodien ir realitāte, lai arī pārsteidzoša un daudziem vēl neapgūta un sveša. Ir diezgan skaidrs, ka nākotnē līdzīgā veidā pacienti monitorēs asinsspiedienu, cukura līmeni asinīs un iegūs arī citus veselības datus.

Doctus

Hroniskās hlamidiozes komplikācijas

Dermatovenerologa praksē bieži vien, veicot izmeklējumus sievietēm pēc spontāna aborta uz visām seksuāli transmisīvajām slimībām (STS), konstatējam hlamīdijas vai ureaplazmas. Līdzīgi vīriešiem, kas vairākkārt ārstējušies no prostatīta, izmeklējot padziļināti uz STS, atrodam šīs pašas infekcijas. Ilggadīgā praksē esam secinājuši, ka neauglības cēlonis bieži var būt hlamīdiju un ureaplazmu infekcijas.

J. Isajeva, O. Lizāns

Stabila slodzes stenokardija

Stabila slodzes stenokardija ir viena no hroniskas koronārās sirds slimības formām, kuras profilakse un ārstēšana joprojām ir ļoti svarīga. Galvenais ārstēšanas mērķis ir aizkavēt slimības attīstību, novērst draudošu miokarda infarktu un pēkšņu koronāru nāvi. Šajā rakstā – ieskats jaunākajās diagnostikas atziņās par stabilu slodzes stenokardiju un tās ārstēšanas principos.

M. Kovaļova

Kādas iespējas sniedz iPhone un iPad aplikācijas medicīnas profesionāļiem?

Septembrī kompānija Apple pievienoja jaunu AppStore sadaļu veselības aprūpes profesionāļiem. Jaunā „iTune veselības aprūpes istaba” ir neliela telpa, kas izceļ nedaudz vairāk nekā 50 aplikācijas, kas paredzētas veselības aprūpes profesionāļiem, no kopumā 3662 aplikācijām, kas ir saistītas ar medicīnas tēmām.

Doctus

Bīstami personībai?! Vai ārsta profesija bojā raksturu?

Katrai profesijai savs “kuprītis”. Izvēlētais arods ne tikai attīsta, bet arī deformē personību. Cilvēka ķermeņa dzīles, kas no tabu kļūst par prozaisku darba lauku, garas darba stundas, pastāvīgas stresa situācijas ar izšķirīgu lēmumu pieņemšanu, emocionāli smagas sarunas ar pacientu un viņa tuviniekiem, kā arī exitus letalis ieraksts slimības vēsturē apzīmogo ārsta profesiju. Kā?

D. Ričika, I. Vainovska

Disciplinārlietā VEC direktorei Daigai Behmanei izteikts rājiens; Behmane atsakās no piedāvātā amata

Ierosinātajā disciplinārlietā pret Veselības ekonomikas centra (VEC) direktori Daigu Behmani beigusies dienesta izmeklēšana un veselības ministrs Juris Bārzdiņš pieņēmis lēmumu izteikt viņai rājienu par amata pienākumu un ministra rīkojumu, iesniegt priekšlikumus zāļu kompensācijas sistēmas nodrošināšanai 2011.gadam piešķirto valsts budžeta līdzekļu ietvaros, nekvalitatīvu pildīšanu. 

Veselības ministrija

Skaitļi un fakti par veselības rādītāju lielo atšķirību pasaulē

Ja bērns piedzimst nabadzīgā ģimenē, viņam ir daudz lielāks risks nomirt diarejas dēļ nekā mazulim bagātā valstī; atšķirība starp Japānu un Malāviju prognozējamam dzīves ilgumam ir 36 gadi. Tie ir tikai daži aspekti, kas raksturo Pasaules Veselības organizācijas (PVO) globālās konferences tematiku. Tās centrā - milzu atšķirības starp veselības rādītājiem pasaulē. Konference sākas šodien, 19. oktobrī, Riodeženeiro Brazīlijā, tās organizatori ar skaitļiem ilustrē deviņus būtiskus atšķirību aspektus.

Doctus

Tuberozā skleroze

Pēc starptautiskas ekspertu komisijas datiem pasaulē vajadzētu būt apmēram 2 miljoniem slimnieku ar tuberozu sklerozi, bet tik daudz to nav. Kāpēc? Tāpēc, ka šī slimība netiek diagnosticēta. Vieglākos gadījumos to vispār var nepamanīt, bet smagākos gadījumos šie slimnieki ārstējas pie dažādiem speciālistiem ar dažādām diagnozēm.  klīniskais gadījums noteikti to ilustrē.

A. Puķītis, V. Voltnere, M. Pavārs, I. Štrumfa, A. Stāka

Veic izmaiņas kompensējamo medikamentu apmaksas noteikumos

19. oktobrī Ministru kabineta sēdē apstiprināts Veselības ministrijas (VM) izstrādātais grozījumu projekts kompensējamo medikamentu apmaksas noteikumos, kas paredz, ka ārstiem, izrakstot valsts kompensētās zāles vai medicīnas ierīces pacientam pirmo reizi, receptē būs jānorāda to starptautiskais nepatentētais nosaukums (INN), savukārt, aptiekā būs pienākums izsniegt lētākos attiecīgās zāļu grupas medikamentus vai medicīnas ierīces.

Veselības ministrija

Sievietes psihiskā veselība

Sievietes nereti tiek dēvētas par vājāko un emocionālāko dzimumu, tāpēc tiek uzskatīts, ka viņas vairāk pakļautas psihisku traucējumu attīstībai. Kopumā psihiski traucējumi vienādi bieži skar gan sievietes, gan vīriešus, taču sievietes dzīvē ir vairāki periodi, kad risks dažu psihisku traucējumu attīstībai var būt paaugstināts dažādu, šiem periodiem raksturīgu provocējošu faktoru ietekmē. Šajā rakstā apskatīsim biežākos psihiskos traucējumus, to īpatnības un ārstēšanas taktiku sievietēm premenstruālajā periodā, grūtniecības un pēcdzemdību laikā, kā arī menopauzes laikā.

J. Iznovs, B. Kupča, I. Albrekte

Katrā zaudējumā ir kāds ieguvums. Ķirurģe un tulkotāja Biruta Liede

BIRUTA LIEDE mani gaida Rīgas autoostā. Ar ceļa somām – pēc dažām stundām aties prāmis uz Stokholmu, kur viņa dzīvo vairāk nekā 12 gadu. Sirmie mati sapīti bizē un atsprausti pakausī. Acis gaišas. Sarunājoties viņa daudz skatās acīs. Bijusī Liepājas slimnīcas ķirurģijas nodaļas vadītāja, tagad tulkotāja no zviedru valodas saka: “Lūdzu, nerunājiet par maniem gadiem! Kādi septiņdesmit pieci?! Es tos nejūtu!” Viņa ir atteikusies no vārdiem “nekad”, “nekur”, “nekas”. “Aktivitāti jau nevar “uzsmērēt” – vai nu tā ir, vai tās nav. Mani vienmēr interesējušas daudzas lietas, laikam tāpēc garīgā novecošanās nav sākusies.” Biruta Liede tulko, raksta noveles, fotografē, zīmē, airē, mācās spāņu valodu...

D. Ričika

Kādas ir terapijas īpatnības gados veciem pacientiem?

Rietumvalstu sabiedrība arvien vairāk noveco – jau šobrīd Eiropas Savienībā vidējais dzīves ilgums ir 79,4 gadi. Latvijā tie ir 73,4 gadi, bet tiek prognozēts, ka 2030. gadā tie būs jau 78,5 gadi, tāpēc ārstiem arvien biežāk jāapgūst un jāmeklē jaunas iespējas, kā iespējami labāk ārstēt pacientus lielā vecumā. Mūsdienās gandrīz ikvienas specialitātes ārsti ikdienas praksē konsultē daudz vecu cilvēku. Tā kā viņu skaits pieaug, pasaules literatūras apskatā apkopojām jaunākos pētījums geriatrijas jomā.

D. Zepa, S. Pildava

SUSTENTO: var samazināties cilvēku skaits, kas saņems kompensējamās zāles

Neraugoties uz lieliem nevalstisko organizāciju iebildumiem, tomēr ir pieņemti MK noteikumu grozījumi, kas nosaka par pienākumu ārstam pirmreizējam pacientam izrakstīt lētāko no līdzvērtīgas efektivitātes kompensējamām zālēm. Cilvēku ar īpašām vajadzībām organizācijas SUSTENTO politikas koordinatore IVETA NEIMANE uzskata, ka tie ir meli, ka šie grozījumi būtu pacientu interesēs.

Doctus

Pirmais solis ceļā uz ideālo medikamentu kombināciju

Zinātnieki no Mančesteras universitātes ir atklājuši veidu, kā paātrināt īstās medikamentu kombinācijas izvēli pacientiem, kuri atveseļojas no smagām veselības problēmām, piemēram, insulta, infarkta vai ļaundabīga audzēja. 

Doctus

Stradiņa slimnīcas sirds ķirurgu vadībā jaunie ārsti praktizēsies uz cūku sirdīm

Piektdien, 28.oktobrī, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Sirds ķirurģijas centrs sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitāti (RSU) un Johnson & Johnson organizē unikālu mācību semināru. Tā laikā medicīnas studentiem un rezidentiem pieredzējušu ārstu vadībā būs iespēja vingrināties asinsvadu anastamožu veidošanā un sirds vārstuļu implantācijās, izmantojot cūku sirdis.  

Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca

Apstiprināta jaunā veselības ministre Ingrīda Circene

Šodien, 25.oktobrī Saeima ir apstiprinājumi jaunās valdības sastāvu, kurā veselības ministres amatā ir apstiprināta Ingrīda Circene.  1981.gadā viņa absolvējusi Rīgas Medicīnas institūta Vispārējās ārstniecības fakultāti ginekologa – dzemdību speciālista specialitātē un 2002.gadā pabeigusi studijas Rīgas Komercskolas Tālmācības nodaļā programmā „Praktiskā uzņēmējdarbība”.

Doctus

Aktivitātes un aicinājumi, atzīmējot Insulta dienu!

Katru gadu Latvijā ar insultu tiek hospitalizēti 7000 cilvēku. Insults ir trešais vadošais nāves iemesls pasaulē pēc kardiovaskulārām saslimšanām un audzējiem. Latvijā no insulta katru gadu mirst 230/100 000 cilvēku vecumā no 35-74 gadiem, kas ir viens no sliktākajiem rādītājiem Eiropā. Insulta risks pieaug ar vecumu un dubultojas pēc 55 gadiem. Atzīmējot Insulta dienu, klīniskās universitātes slimnīcas aicina gan uz izglītojošiem pasākumiem, gan izplatījušas paziņojumus ģimenes ārstiem vairāk uzmanības pievērst pacientu cerebrovaskulārām saslimšanām.

Doctus

Veselības ministre atceļ Bārzdiņa rīkojumu - Nacionālā veselības dienesta vadītāju meklēs atklātā konkursā

Veselības ministre Ingrīda Circene atcēlusi Jura Bārzdiņa 19. oktobra lēmumu, kas paredz Veselības ekonomikas centra (VEC) direktora pienākumu izpildītāju Māri Taubi iecelt par apvienotā Nacionālā veselības dienesta direktoru un, lai realizētu labas pārvaldības principu, uzdevusi jaunā dienesta vadītāju meklēt atklātā konkursā. Līdz konkursa noslēgumam Māris Taube būs dienesta direktora pienākumu izpildītājs.

Veselības ministrija

Dr. Politiķis…

Politiskā ambrāža un “iznešanās” ar solījumiem aiz muguras, šomēnes jau būsim soli tuvāk reālajiem darbiem. Saskaitījām, ka uz 11. Saeimu kandidēja trīs duči ārstu! Daudz! Ja ņem vērā, ka pēdējos gados politiskais kārdinājums bija krities – domājošs cilvēks jau nu politikā neies…

Doctus