Juris Tārs, Rīgas Austrumu slimnīcas, Latvijas Onkoloģijas centra, Galvas un kakla ķirurģijas nodaļas vadītājs
PAR NOVEMBRA NUMURU
Kas kopējs Šerlokam Holmsam un ārstam? Daudz kas. Tik populāro detektīvu radīja ārsts Arturs Konans Doils un arī Holmsa galvenais partneris ir ārsts. Taču ne izcilajai detektīva prasmei gribu pievērst jūsu uzmanību, bet gan cilvēciskajām īpašībām. Milzīgas darba spējas, liela atbildības sajūta, zinātkāre un cēlsirdība – tās ir īpašības, ar kurām ir apveltīts Holmss, un tās, manuprāt, raksturo arī labu ārstu. Latvijā bija un ir daudz izcilu ārstu, kuri ir darījuši visu, kas viņu spēkos, lai mazinātu cilvēku ciešanas un sāpes.
Un tomēr, vai vienmēr mēs esam tik tīri, kā pašiem šķiet? Jura Rīta redzētais Nīderlandē raisa pārdomas: vai viss, ko es daru pēc labākās sirdsapziņas, ir labi un pareizi, vai varbūt varētu vēl labāk un pareizāk? Daudzi jaunie ārsti stažējas ārvalstu klīnikās, un reizēm būtu vērts ieklausīties viņu gūtajā pieredzē. Tiesa, ne viss, kas redzēts aiz robežām, ir piemērots mums, galvenais ir dialogs, veselīga kritika un paškritika, neaizvainojot vienam otru. Ārsta un pacienta attiecību modelis, kurā valdītu pilnīga atklātība un savstarpēja uzticēšanās, mūsu sabiedrībā ir retums. Tomēr ir atsevišķas slimības, kur tas ir vitāli nepieciešams – kā docenta A. Štifta rakstā par Anorexia nervosa.
Agrāk jebkurā ciematā ārsti, skolotāji un mācītāji bija cienījamākie un inteliģentākie cilvēki, turpretim tagad, izteiktā naudas laikmetā, mazizglītotie jaunbagātnieki un varas vīri bieži pakļauj un degradē izglītotāko un maz apmaksāto sabiedrības slāni. Protams, neizpaliek neiecietība, neuzticēšanās, skaudība, naids... Taču es gribu aicināt kolēģus nepazaudēt sevī angļu džentlmeni Holmsu – risināt problēmas dziļi profesionāli, ar augstu atbildības sajūtu, neskatoties uz zemo atalgojumu un nesapratni no varas vīru puses. Mūsu tauta ir maza, stipra un inteliģenta, tādēļ ceru, ka tumšie ūdeņi drīz aizplūdīs...