PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Marts 2020

Dr. med. Sandra Valeiņa, MD, MSc, FEBO, PhD, pediatrijas oftalmoloģe

Dzīvē viss ir saistīts, visu mūžu mācāmies redzēt kopējo bildi, iekļaut visu un visus, mācāmies mīlēt šeit un tagad. Profesore Ludmila Vīksna dzīvesgudra klīnicista atbildēs rāda mērķa nozīmi jebkurā vecumā, ārsta pieredzes nozīmību, māca “gūt gandarījumu, darot savu darbu, būt tolerantiem savstarpējā saskarsmē” un mācīties vērtēt sevi. Paldies profesorei gan par konkrētiem infektoloģijas atzinumiem, gan vispārcilvēciskām viedām atziņām!

Dzīves pieredzi un mācības jaunie ārsti apgūst gan universitātē, gan ikdienas darbā, gan sadzirdot savu skolotāju teiktos pieredzes vārdus. Doctus galvenās redaktores Diānas Ričikas raksts par simulācijām medicīnā parāda vēl citu veidu, kā mūsdienās varam mācīties pasauli. Dažādas iespējas izspēlēt, izmēģināt, atdarināt, pieredzēt dažādu veidu ārstniecību, ietverot loģistiku, situācijas analīzi, komandas darbu, konkrētas ārstniecības manipulācijas un operāciju veidus.

Pētot, krītot, atveroties un palīdzot — mācot gan konkrētas lietas, gan vispārīgu pieeju, katrs žurnāla raksts dod iespēju salīdzināt savu un citu mediķu darbu, dod iespēju mācīties, dod iespēju attīstīt sevi un apjaust ārsta profesijas nozīmi, skaistumu un iespējas.

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Ērču encefalīts. Nemainīga aktualitāte Latvijā

Lai gan ik gadu pavasarī, vasarā un agrā rudenī plašsaziņas līdzekļos publicēti brīdinājumi ievērot piesardzību saistībā ar ērču aktivizēšanos, Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati liecina, ka saslimstības rādītāji ar tādām ērču pārnestām infekcijas slimībām kā ērču encefalīts, Laimas slimība un anaplazmoze būtiski nemainās.

I. Zeltiņa, I. Drjagunovs, L. Bāra, M. Liepiņš, A. Krūmiņa, S. Gintere

Ar matemātiķes un šahistes prātu. Prof. LUDMILA VĪKSNA, infektoloģe

Kad Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas infektoloģijas galvenā speciāliste RSU profesore LUDMILA VĪKSNA spēra pirmos soļus ārstes profesijā, viņa piedzīvoja pamatīgas ugunskristības, jo meningokoka epidēmija pļāva jaunus un vecus, slimnīcas gaiteņi bija pārpildīti ar slimniekiem, arī mirstošajiem. Pēc tam sekoja difterijas epidēmija.

M. Lapsa

Simulāciju medicīna. No Anniņas līdz virtuālajai realitātei

Ir pagājuši sešdesmit gadi, kopš tika izgudrots pirmais manekens — Leardal slavenā Anniņa. Rotaļlietu ražotājs Asmund Leardel to radīja kopā ar diviem anesteziologiem Dr. Bjorn Lind un Dr. Peter Safar. Kardiopulmonālās reanimācijas prasmes uz manekena kopš tā izgudrošanas apguvuši vairāk nekā 500 miljoni mediķu, bet mulāžu un simulāciju attīstība piedzīvojusi milzu lēcienu. Kāda ir moderno simulāciju šodiena? Un ko var Latvija?

D. Ričika