Žurnāls
Skatīt visusFebruāris 2020
Dr. Daiga Baranovska, ginekoloģe—dzemdību speciāliste
Globālā sasilšana ir ne tikai aktuāls politisko spēlīšu ierocis uz pasaules kartes, bet skarba realitāte arī mūsu pašu dzīvē — ar zaļu zāli balta sniega vietā slēpošanas trasēs, ar sakuras ziediem Uzvaras parkā decembrī un rožu pumpuriem piemājas dārzā janvārī. Mēs domājam par ledus kušanu Grenlandē un krūmu ugunsgrēkiem Austrālijā, par elektromobiļiem, atkritumu šķirošanu un veģetāru uzturu. Bet neiedomājamies, ka vides izmaiņas reāli ietekmē arī veselību, it īpaši bērniem (skat. 52. lpp.).
Mūsdienās kā nekad agrāk katram ir ne tikai iespēja paskatīties spogulī uz sevi vai pavērties apkārt uz līdzcilvēkiem, bet globālajā tīmeklī novērtēt miljardiem citu — skaistu, koptu, ideālu personu. Jā, daudzas bildes uzlabotas ar Photoshop, pie daudzām kvalitātēm piestrādājuši estētiskās medicīnas un anti–age speciālisti. Ja ar savu atspulgu spogulī neesi apmierināts, globalizācija situāciju neatvieglo, toties dermatologi komandā ar dažādiem citiem speciālistiem var brīnišķīgi “atdot” zūdošo, lai kas tas arī būtu: krunkas uz sejas, pastiprināti izkrītoši mati vai pārāk trausli nagi (lasiet 32. lpp.).
Jauni laboratorijas testi, ultramodernas vizuālās diagnostikas metodes, minimāli invazīvas ķirurģijas tehnikas brīžiem tiktāl pārņem medicīnas ikdienu, ka gan ārstiem, gan pacientiem šķiet — jāārstē datortomogrāfijas bilde vai asins analīžu atbilde. Bet vissvarīgākais medicīnā ir un paliek pacients — viņa sūdzības, sajūtas un vēlmes. Sarunāties un ieklausīties savā pacientā, jo tikai sarunā mēs atrodam īsto problēmu.
Portālā pieejamie raksti no šī numura:
Sāpju slimība. Sāpju veidi, pretsāpju medikamenti
Kas ir sāpju slimība un vai tā atbilst vispārīgai slimību definīcijai? Oksfordas Universitātes medicīnisko terminu vārdnīcā teikts, ka slimība ir veselības traucējumi ar specifisku iemeslu un atpazīstamiem simptomiem. [6] Šiem kritērijiem atbilst tādas slimības kā cukura diabēts, tuberkuloze vai koronārā sirds slimība. Bet sāpes?
Premenstruālais sindroms. No fitoterapijas un alternatīvās terapijas līdz antidepresantiem
Jau 370 gadus p.m.ē. sengrieķu ārsts Hipokrats aprakstījis, ka drebuļi, nogurums un smaguma sajūta galvā apzīmē menstruāciju sākšanos. [1] Taču premenstruālo sindromu pirmie izskaidroja Franks un Hornejs 1931. gadā. [2]
Probiotikas mūsdienu skatījumā. Profilaktiskas lietošanas nozīme
Zarnu lūmenā ir miljardiem dzīvo baktēriju, aptuvenais šobrīd zināmais skaits tikai resnajā zarnā vien ir 1014, kas ir vairāk nekā pieauguša cilvēka šūnu skaits. Pilnvērtīga un sabalansēta baktēriju ekosistēma ir svarīga pareizai zarnu trakta funkcijai, kas organismu pasargā kā no gremošanas traucējumiem, tā citām hroniskām slimībām.
“Šķelta dvēsele”
Šizofrēnija ir plaši izplatīta slimība visā pasaulē. Pasaules literatūras dati liecina, ka gadā ar šizofrēniju saslimst apmēram 1,5 miljoni cilvēku. [17] Slimības gadījumu sastopamība pasaulē pieaugušajiem variē no 1 līdz 17 uz 1000 cilvēkiem. [12] Citi dati vēsta, ka šizofrēnija sastopama apmēram 1 % pasaules iedzīvotāju. [10]
Saaukstēšanās izraisītas kakla sāpes. Augu valsts līdzekļu nozīme ārstēšanā
Ziemas mēnešos, kad vīrusu infekcijas biežāk izraisa augšējo elpceļu veselības traucējumus, aktualizējas jautājums par to, kuras ārstniecības augu drogas būtu vispiemērotākās kā efektīva papildterapija iekaisuša kakla sāpju mazināšanai.
Trausli nagi un plāni mati. Iemesli, diagnostika un ārstēšanas iespējas
Matu izkrišana un trausli nagi ievērojami iespaido pacienta dzīves kvalitāti, un ar sūdzībām par difūzu vai perēkļveida matu izkrišanu pacienti visbiežāk vispirms dodas pie ģimenes ārsta.
Punktuāla un strukturēta. ELGA SIDHOMA, dermatoloģe, veneroloģe
Tie, kas daudz dara, daudz arī pagūst, intervijas laikā atzīst Dr. med. ELGA SIDHOMA, sertificēta dermatoloģe un veneroloģe. Viņa ir lielisks piemērs teiktajam, jo spēj sekmīgi apvienot ārstes pienākumus vairākās ārstniecības iestādēs ar docētājas un katedras vadītājas pienākumu izpildītājas pienākumiem Rīgas Stradiņa universitātē.
Aizbraukt, lai atgrieztos. DR. MĀRA MELDERE
To, ka ar savām zināšanām un pasaules redzējumu reiz palīdzēs pacientiem Latvijā, MĀRA MELDERE zināja jau pirms deviņiem gadiem, dodoties uz rezidentūru Vācijā. Pērn tieši Līgo naktī viņa atgriezās mājās un jau septembrī pārņēma ģimenes ārsta praksi Rojā.
Klimata krīzes priekšvakarā. Kāda būs mūsu bērnu veselība?
Šodien dzimis bērns dzīvos vidēji līdz 2090. gadam, un tad, ja pasaulē nekas nemainīsies, planētas temperatūra būs pieaugusi vidēji par četriem grādiem. Bērnu veselība būs tā, par ko maksāsim visaugstāko cenu — liecina Lancet pērnā gada nogalē publiskotais ziņojums par klimata pārmaiņām.
Nozares
- Alergoloģija 50
- Algoloģija 77
- Androloģija 5
- Anestezioloģija 32
- Arodmedicīna 10
- Dermatoloģija 193
- Dietoloģija 35
- Endokrinoloģija 348
- Farmācija 71
- Farmakoloģija 203
- Fitoterapija 10
- Fizikālā medicīna 14
- Fleboloģija 48
- Ģenētika 17
- Ģimenes medicīna 340
- Hematoloģija 4
- Hepatoloģija 54
- Imunoloģija 16
- Infektoloģija 312
- Internā medicīna 27
- Kardioloģija 527
- Ķirurģija 190
- Narkoloģija 37
- Neatliekamā medicīna 33
- Nefroloģija 66
- Neiroloģija 383
- Netradicionālā medicīna 15
- Oftalmoloģija 83
- Onkoloģija 248
- Otorinolaringoloģija 78
- Patoloģija 3
- Pediatrija 221
- Podoloģija 3
- Psihiatrija-psihoterapija 263
- Psihosomatika 41
- Pulmonoloģija 146
- Sabiedrības veselība 321
- Sporta medicīna 15
- Stomatoloģija 49
- Uroloģija 100
- Uzturzinātne 90