PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Marts 2019

Anda Brinkmane, Rīgas Stradiņa universitātes Zobu terapijas un mutes veselības katedras profesore, RSU Stomatoloģijas institūta Terapeitiskās stomatoloģijas klīnikas vadītāja

“Veselība ir vislielākā bagātība. Mēs paši esam cēlonis lielākajai daļai savu slimību, gandrīz no visām varētu izvairīties, ja saglabātu vienkāršu dzīvesveidu, bez satraukumiem, ārpus cilvēku drūzmas, tādu, kādu mums izrakstījusi daba.”

“Profilakse ir īpašu pasākumu komplekss, ar kuriem cilvēks jāizsargā no saslimšanas. Un, domājot par mutes profilaksi, mums jādomā par ķermeni kopumā. Zobu veselība ir svarīgs veselības rādītājs, kas ne vien rāda cilvēka organisma kopējo veselības stāvokli, bet arī ietekmē visu tā orgānu darbību. Un te nu paldies žurnāla Doctus veidotājiem, kas vienmēr interdisciplināri savieno dažādās medicīnas nozares un problēmas.”

“Arī marta numura lapaspusēs varam sekot līdzi veselīgam uzturam no vegāna skata punkta, iepazīstamies ar sāpju etioloģiju. Interesants arī klīniskās farmaceites redzējums par zāļu pareizu lietošanu, kas veicinātu pacienta veselību un dzīves kvalitāti.”

 

“Mēs, zobārsti, esam gatavi sadarboties ar citiem veselības nozares speciālistiem, lai popularizētu veselīgu dzīvesveidu. Lai daudz iedvesmojošu domu arī turpmāk!”

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Vēnu varikoze. Vai tikai kosmētisks defekts?

Pēdējos 20 gados fleboloģija attīstījusies strauji, ko citstarp veicinājusi moderno tehnoloģiju ieviešana, kuras ļāvušas iegūt jaunas zināšanas un izpratni par vēnu slimību, ietekmējot simtiem publikāciju par kāju vēnu slimību, tās aktualitāti un ārstēšanu gan profesionālos, gan populārzinātniskos izdevumos.

V. Semeņuks

Vegāns ārsta praksē. Ko der zināt?

Vegānisms ir ne tikai dzīvnieku neizmantošana pārtikā, apģērbā, izklaidē, bet arī filozofiska nostāja, dzīvesveids. [1] Vegāni izvairās no dzīvnieku izcelsmes produktu lietošanas, iemesls šādai izvēlei visbiežāk ir ētiska rakstura apsvērumi par dzīvnieku tiesībām un labturību, rūpēm par apkārtējo vidi, ekoloģiju, kā arī garīgi un reliģiski apsvērumi.

L. Četverga

Miokarda infarkts grūtniecības laikā. Kāds ir iemesls?

Akūts miokarda infarkts (AMI) grūtniecības laikā per se ir akūts stāvoklis, kad jāveic neatliekami dzīvību glābjoši pasākumi, īpaši tāpēc, ka tiek apdraudēta gan mātes, gan bērna dzīvība. Vispārējā populācijā koronāro artēriju slimības sastopamība reproduktīvā vecuma sievietēm ir maza, tomēr grūtniecības laikā AMI attīstības risks palielinās 3—4 reizes.

A. Langrate, Z. Krastiņa

ANDREJS MILLERS, neirologs — smadzeņu dakteris

To, ka vēlas kļūt par ārstu, profesors ANDREJS MILLERS zināja jau padsmitnieka vecumā. Pirmo pieredzi un rūdījumu guva, skolas gados strādājot par sanitāru, bet, būdams students, izbaudīja ātrās palīdzības feldšera maizes garoziņu. Šo laiku tagadējais Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Neiroloģijas klīnikas vadītājs un Rīgas Stradiņa universitātes Neiroloģijas katedras vadītājs Andrejs Millers atceras ar gandarījumu, jo ir pārliecināts — tie, kas daudz dara, arī daudz paspēj. “Esmu laimīgs cilvēks, jo daru to, kas man patīk.”

M. Lapsa

Sadarboties pareizā zāļu lietošanā. JEKATERINA LIVŠINA

“Es gribētu, lai klīniskais farmaceits kļūst par noderīgu sadarbības partneri ārstam, jo mēs varam palīdzēt atklāt un samazināt ar zāļu lietošanu saistītas kļūdas, veicināt pareizu zāļu lietošanu un palielināt pacientu veselības un dzīves kvalitāti,” saka JEKATERINA LIVŠINA, Euroaptieka tīkla aptieku klīniskā farmaceite.

D. Ričika