PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Aprīlis 2015

Valda Stalte, endokrinoloģe Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā, privātpraksē

PAR APRĪĻA NUMURU

Vasaras vidū pat par visskaistāko rozi nav tāds prieks kā pavasarī par pirmo sniegpulkstenīti. Lasītājiem prieks saņemt jaunu Doctus numuru, jo zina — varēs uzzināt ko jaunu vai papildināt zināšanas jau zināmās jomās.

Rakstu autoriem un Doctus redakcijai gatavošanas un izdošanās prieks.

Šajā numurā tēma par holesterīnu un iedzimtību, kas pasaulē tiek intensīvi pētīta, liek domāt par nekoriģētas dislipidēmijas nelabvēlīgo ietekmi agrīnā vecumā. Osteoartrīts - kustību ierobežojums un sāpes, jaunas vēsmas problēmas risināšanā.

Abas šajos rakstos atspoguļoto problēmu klīnisko izpausmju rašanos varētu attālināt, uzlabojot vidi ap sevi, kas lielākoties ir bieži rekomendētās dzīvesveida izmaiņas. Pavasaris mudina mūs uz pārmaiņām - apņemamies, pacenšamies, pamēģinām un dzīvojam labāk!

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Cilvēks ir kā Dieva līdzstrādnieks. Bioētika

Kura dzīvība, runājot par valsts atbalstu tās glābšanai, ir vērtīgāka? Kā raudzīties uz elitārismu medicīnā? Cik tālu pieļaujamas manipulācijas embrija stadijā? Kurā brīdī rodas cilvēks? Šos un citus bioētikas aktuālos jautājumus skaidro Latvijas Lauksaimniecības universitātes Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātes asociētais profesors Dr. phil. GUNĀRS BRĀZMA.

G. Laganovskis, G. Brāzma

Hipertensija nav tikai ciparu slimība

Raksta mērķis ir pievērst uzmanību hipertensijas pacientu “vadīšanai”, jo paaugstināts asinsspiediens ir lielais riska faktors koronārai sirds slimībai, cerebrovaskulārai slimībai, perifēro artēriju slimībai, nieru mazspējai un priekškambaru mirgošanai. Katrs pacients atšķiras gan pēc anamnēzes, gan rakstura, gan vielmaiņas tipa, gan dzīvesveida.

V. Vestmane

Placebo efekts. No aizlaikiem līdz mūsdienām

Daži placebo efektu uzskata par unikālu cilvēka psiholoģisko spēju, citi — par ilūziju. Vai ticība zāļu iedarbībai reizēm patiesi spēj paveikt lielākus brīnumus nekā pašas zāles? Pētījumi apliecina, ka ik trešajam pacientam — jā. Placebo var atraisīt neapjaustus organisma spēkus, iekšējos resursus, kas palīdz izveseļoties.

B. Vahere

Kādiem pacientiem rekomendēt psihoterapiju?

Psihoterapijas nozīmību kā psihiatrisko pacientu ārstēšanā, tā somatisko slimību gadījumos mūsdienās neviens vairs neapstrīd. Nav obligāti jābūt noteiktai Starptautiskās slimību klasifikācijas psihisko un uzvedības traucējumu (F grupa) diagnozei, lai apmeklētu psihoterapeitu.

M. Taube

Alerģiska bronhiālā astma. Sezonālie un nesezonālie alergēni un ārstēšanas iespējas

Katru pavasari mūs priecē plaukšanas un ziedēšanas skaistums. Daudziem pavasaris rada pacilātu garastāvokli, asociējas ar iemīlēšanos un emocionālu pacilātību, toties daļa astmas pacientu pavasari gaida ar satraukumu un nemieru, jo viņiem tas nozīmē zināmu izolētību no vispārējās dabas atmodas un cilvēkiem, lielu iespēju slimības uzliesmojumam un apgrūtinošiem simptomiem.

D. Žentiņa

Antifosfolipīdu sindroms

Antifosfolipīdu sindroms (AFS) ir slimība, kas attīstās tāpēc, ka rodas autoimūnas antivielas pret ar fosfolipīdu saistītiem proteīniem (šūnu membrānu sastāvdaļām). Sindromu raksturo trombu veidošanās dažādu orgānu asinsvados, tas var izpausties ar grūtniecības komplikācijām.

V. Kozirovskis, A. Baklašova, J. Meisters, A. Novaša

Akūts rinosinusīts un tā pārvaldība

Definīcija: akūts rinosinusīts (ARS) ir simptomātisks deguna dobuma un paranazālo sinusu iekaisums, kas ilgst nepilnas četras nedēļas. Mūsdienās priekšroka dodama terminam “rinosinusīts”, nevis “sinusīts”, jo deguna blakusdobumu iekaisums reti norit bez deguna dobuma gļotādas iekaisuma. [1]

G. Sumeraga, I. Vilks

Ar profesijas garšu pirkstos. Ķirurgs Grigorijs Biruks

Ķirurgs GRIGORIJS BIRUKS pirms četrdesmit astoņiem gadiem sācis strādāt toreizējā Latvijas Baseina centrālajā slimnīcā — gana grandiozā medicīniskā impērijā, kuras pārraudzībā bija visas jūrniecības un zvejniecības sistēmā strādājošās ārstniecības iestādes un kuģu ārsti. Viņš joprojām ik dienu dodas uz darbu Patversmes ielas slimnīcā Sarkandaugavā un pavisam nesen viņam piešķirts Goda flebologa sertifikāts — pirmajam Latvijā.

I. Brikere

Osteoartrīts un tā terapijas iespējas

Osteoartrīts ir biežākā locītavu slimība, kuras izplatība dažādās populācijās atšķiras, piemēram, ASV ar osteoartrītu slimo 20 miljoni cilvēku. Primārs osteoartrīts bieži ir gados veciem cilvēkiem, liela daļa pacietu ir asimptomātiski.

I. Buliņa, S. Pildava

Nodarbināšana ārvalstīs. Nodokļu aspekti

Darba braucieni uz ārzemēm pamazām kļuvuši arī par Latvijas medicīnas darbinieku ikdienu. SIA BDO TAX nodokļu menedžere INITA SKRODERE informē par būtiskākajiem aspektiem, kam pievērst uzmanību, lai nezināšanas dēļ prieku par jauno pieredzi vai nopelnīto neaizēnotu neplānoti nodokļu atvilkumi.

B. Vahere

Recidivējošs polihondrīts

Klīniskā gadījuma demonstrācijas mērķis — aktualizēt retu autoimūnu skrimšļaudu patoloģiju, slimības radītās komplikācijas un raksturot empīriskās terapijas pamatprincipus, kas izriet no atsevišķiem publicētiem klīniskiem gadījumiem.

D. Andersone