PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Jūlijs 2020

Dr. Kristina Amosova, bērnu alergoloģe, pediatre.

Ar lielu interesi lasīju jauno Doctus numuru, vēl jo vairāk tāpēc, ka šeit publicēts arī manas skolotājas Dr. Ievas Cīrules raksts (veidots kopā ar topošu bērnu alergoloģi) par atopisko dermatītu saistībā ar maisījuma izvēli vai mātes uzturu. Šī tēma ikdienas praksē ir ļoti aktuāla, jo atopiskais dermatīts nereti rada izaicinājumus simptomu mazināšanā un to gaitas vadīšanā, tāpēc liekam cerības uz jaunajiem pētījumiem, lai veiksmīgāk spētu palīdzēt mazajiem pacientiem.

Intervija “Plastmasas izpētes ekspedīcija” ar Nitu Jirgensoni radīja neaizmirstamu iespaidu — aizraujošs stāsts par skumju globālu realitāti. Mēs visi zinām par Zemes piesārņošanas problēmu. Nita nosauc faktus, kuri skar katru no mums: plastmasa, kas organismā iekļūst ar ēdienu, rada hormonālās sistēmas traucējumus un tālāk izraisa neauglību. Būtu vērtīgi runāt, diskutēt un ziņot par šo problēmu “uz katra stūra”, lai cilvēki sāktu aizdomāties par tālejošajām sekām.

Savā rakstā stāstu un skaidroju par iespēju cilvēkiem, kuriem ir alerģija pret plēvspārņiem, palīdzēt ar imūnterapiju, ko esam sākuši veikt arī bērniem BKUS.

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Perifēro artēriju slimība. Pārskats par diagnostiku, profilaksi un terapijas iespējām

Perifēro artēriju slimība (PAS) asociējas ar augstu kardiovaskulāro risku un var būt iemesls invaliditātei un nāvei, tāpēc šo pacientu diagnostikā un ārstēšanā nepieciešama daudzdisciplīnu pieeja, jo šī slimība bieži tiek diagnosticēta novēloti vai ilgstoši var norisināties bez simptomiem, kavējot slimību modificējošas terapijas laicīgu sākšanu. [1]

M. Sorokina, N. Sorokins

Avārijas kontracepcija. Mūsdienīga pieeja

Avārijas kontracepcija (AK) attiecas uz produktiem, kas novērš grūtniecības rašanos pēc neaizsargāta dzimumakta (NDA) epizodes. NDA var būt kontracepcijas neizmantošanas vai neveiksmīgas tās izmantošanas rezultāts vai piespiedu seksuālas aktivitātes dēļ. AK nepārtrauc grūtniecību, neizsauc abortu.

K. Ozola, Z. Krastiņa

Alerģija pret lapsenēm un bitēm. Anafilaktiskā šoka risks

Vasarā daudziem no mums iedzeļ kāds kukainis un nereti tas ir iemesls sāpēm un diskomfortam dzēliena vietā vairākas stundas, tam var pievienoties apsārtums, nieze, pietūkums. Tā ir normāla reakcija uz kukaiņa dzēlienu, tomēr dažiem cilvēkiem ir alerģija pret kukaiņu indi un reakcija pēc dzēliena var būt daudz nopietnāka.

K. Amosova

Kairināto zarnu sindroms. Gastroenterologa, psihologa un uztura speciālista skatījumā

Kairināto zarnu etioloģijā un norisē nozīmīgi ir psihoemocionālie un vides faktori. Precīza izpratne par dažādu faktoru mijiedarbību, psihodiagnostika paver iespējas psihoemocionālam atbalstam un ārstēšanai, lai vēl papildus samazinātu slimības simptomu biežumu un izteiktību, uzlabotu pacienta psihisko veselību un psihoemocionālo labklājību.

J. Pavlova, K. Dūdiņa, V. Skuja

Diabēta ārstēšana 1952.—2020. gadā. Pārdomas no ikdienas prakses

Gatavojot šo rakstu, pavisam netīšām atklāju Henry T. Ricketts publikāciju žurnālā JAMA ar intriģējošu nosaukumu — “Modernā cukura diabēta ārstēšana”. [1] Tikai tāds nieks, ka raksts publicēts 1952. gada 8. novembrī. Kopš tā publicēšanas pagājuši nepilni 68 gadi. Gandrīz vesels cilvēka mūžs. Taču autora viedoklis un ārstēšanas rekomendācijas arī šodien šķiet gana loģiskas un pamatotas.

R. Helda

Sabiedrības veselības tēvs. Profesors ĢIRTS BRIĢIS

Tā profesoru mēdz dēvēt ārstu aprindās. Un ne velti, jo 1992. gadā viņš kopā ar domubiedriem izveidoja Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedru, ko vada līdz pat šai dienai. Epidemioloģijas pamatnostādnēs pie viņa skolojusies vesela ārstu paaudze.

M. Lapsa

Vidusmēra ārsts Šveicē. KLĀVS RENERTS

Katram ārstam ir kāds mīļākais orgāns. Esmu dzirdējis kolēģus ar neizsmeļamu degsmi runājam, piemēram, par nieri, un tas ir burvīgi. Mans mīļākais orgāns — smadzenes — veido tikai ap 2 % ķermeņa masas, bet patērē 20 % sūri grūti saražotās enerģijas. Vai tas nav fascinējoši?

K. Renerts