PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Jūnijs 2018

Dr. Andra Pekša, internās medicīnas 3. gada rezidente

PAR JŪNIJA NUMURU

“Šajā Doctus numurā lasāms plašs un visai detalizēts raksts par anēmijām, kas, skarot aptuveni piekto daļu pasaules populācijas, ir bieža un variabla patoloģija ar akūtu un hronisku simptomātiku dažādās orgānu sistēmās.

Tāpat aktuāla ir iztirzātā tēma par faktoriem, kas ietekmē atmiņas traucējumus, un par terapijas iespējām, ar ko lielākā vai mazākā mērā, izvēloties konkrētam pacientam vispiemērotāko, jāsaskaras ikvienam speciālistam.

Ņemot vērā smēķēšanas izraisīto slogu veselības aprūpē un joprojām augsto tās izplatību sabiedrībā kopumā, katram no mums jāpiedalās problēmas risināšanā, visos veselības aprūpes līmeņos informējot pacientus ne tikai par smēķēšanas kaitīgumu, bet sniedzot arī iespējamos atkarības problēmas risināšanas ceļus. Par to arī šajā Doctus numurā.

Atsaucoties uz rakstu par pacientu līdzestību un pārfrāzējot Viljama Oslera teikto, gribas uzsvērt, ka dažreiz svarīgāk saprast to, kādam pacientam ir slimība, nevis to, kāda slimība ir pacientam, lai spētu viņam pilnvērtīgi palīdzēt. Te kārtējo reizi apstiprinās pilnvērtīgas saziņas nozīmīgums starp iesaistītajām pusēm.

Bieži vien attīstība un progress notiek ārpus mūsu komforta zonas, tāpēc visiem novēlu drosmi un spēku, turpinot šķērsot šo robežu, jo izmaiņas un panākumi sākas no mums pašiem.”

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Anēmijas — ne tikai dzelzs deficīta izraisītās

Katru dienu vesela cilvēka organisms ražo aptuveni divus miljonus sarkano asins šūnu — eritrocītu. Tas notiek sarežģītā procesā, kad stimulējošu vielu iedarbībā pakāpeniski attīstās un pārveidojas multipotenta šūna, zaudējot kodolu. Kodols tiek zaudēts, lai eritrocīts maksimāli labi izpildītu galveno funkciju — O2 un CO2 transportēšanu. [1]

E. Grinčuka, J. Petkeviča

SILVIJA HANSONE, ELITA ADIJĀNE, IVETA KROIČA par līdzestību zāļu lietošanā

Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka 50 % hronisko slimību pacientu ir nelīdzestīgi zāļu lietošanā. Dzīvesgudri un pieredzējuši ārsti saka: izveseļošanās procesā iesaistīti trīs: slimība, ārsts, kas mēģina slimību regulēt, un pacients, kas (ne)iesaistās veselības atgūšanā. Turklāt nereti slimība uzvedas tāpat kā pacients, un uzvedību ietekmē ļoti daudzi faktori.

L. Meķe, S. Paudere–Logina

ANDRA PEKŠA: četras nedēļas Dalasā.

“Viņi daudz sarunājas! Ļoti! Studenti savā starpā, ar rezidentiem, uzraugošais ārsts ar studentiem un rezidentiem: par jaunākajiem pētījumiem, klīniskajiem gadījumiem, iemesliem, terapijas taktiku, par prognozi. Iesaista un viedokli prasa pacientiem. Rezidenti māca vecāko kursu studentus, viņi — jaunākos studentus,” par pieredzēto The University of Texas Southwestern Medical Center (ASV) stāsta Dr. ANDRA PEKŠA.

D. Ričika

Melanomas pacientu sijājošā diagnostika un dinamiskā novērošana

Melanoma aktualitāti saglabā jau vairākus gadus. Ar katru gadu Latvijā un Baltijas valstīs turpina pieaugt pirmo reizi reģistrēto pacientu skaits, diemžēl turpina pieaugt arī mirušo skaits. Advancētas jeb metastātiskas slimības pacientu ārstēšana joprojām ir sāpīgs jautājums. Ko īsti nozīmē melanomas pacientu novērošana un kādi ir veicamie pasākumi?

R. Karls

Kā pārtraukt smēķēt? Medikamentozas terapijas iespējas

Smēķēšana ir process, kad cilvēks apzināti aizdedz un lieto tabakas izstrādājumu vai augu smēķēšanas produktu. Kaut arī smēķēt iespējams dažādas vielas, Latvijā un pasaulē joprojām populārākā ir tabaka cigarešu veidā. Cigarešu sastāvā ir apmēram 600 dažādu vielu, piemēram, acetons, arsēns, butāns, oglekļa monoksīds, formaldehīds, kā arī galvenais fizioloģiskās atkarības izraisītājs — nikotīns.

R. Logins