PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Janvāris 2021

Vladimirs Gromakovskis, algologs, neirologs, fizioterapeits, Veselības centru apvienība, RSU Anestezioloģijas un reanimatoloģijas katedra

Katru reizi ar nepacietību gaidu jauno Doctus numuru, jo Doctus patiešām ir multidisciplinārs un mūsdienīgs žurnāls, kurā ikviens praktizējošs ārsts un farmaceits var smelties zināšanas un ieskatīties gan kolēģu darba interesēs, gan dzīves un karjeras gājumā. Uzskatu, ka cilvēks, kas saistīts ar medicīnu, iedvesmo, sniedz mierinājumu un motivē, un žurnāls Doctus kā neviens cits spēj ieinteresējoši to atspoguļot.

Šajā Doctus numurā ir daudz vērtīgu rakstu, pieminēšu tikai dažus. Ikvienam būs interesanti iepazīties ar Dr. Pauderes–Loginas apkopojumu par acne vulgaris, lakoniskos desmit jautājumos apskatot tik nopietnu un biežu patoloģiju, kas var izraisīt pat depresiju.

Dr. Vīksne un Dr. med. Sumeraga apraksta vienu no biežākajām slimībām — akūtu rinosinusītu, sniedz mūsdienīgu informāciju par diagnozes kritērijiem un “sarkanajiem karogiem”, rīcības algoritmu diagnostikai un ārstēšanai.

Dr. Celmiņas raksts ar jūtami dziļu interesi miega medicīnas nozarē aktualizē bieži neatpazīto un diferenciāldiagnostiski sarežģīto neiroloģisko patoloģiju — narkolepsiju.

Interesanta ir intervija ar prof. Rožukalni, kā arī psihoterapeites Freimanes–Brēdermanes skaidrojums par sabiedrības reakciju Covid–19 laikā — tik ļoti būtisks viltus ziņu laikmetā.

Vēlos pateikt paldies Liepājas ķirurgam Dr. Naļivaiko par medicīnā ieguldītajiem 34 gadiem un par uzticību Latvijas medicīnai un ķirurģijai!

Mīļie kolēģi! Lai 2021. gads sniedz mums visiem jaunus izaicinājumus un piepilda ieceres! Ir gods uzrunāt lasītājus gada sākumā. Sāksim gadu ar ticību gaišai uzvarai!

 

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Acne vulgaris. Klīniski un psiholoģiski nozīmīga slimība

Acne vulgaris jeb akne ir plaši izplatīta daudzfaktoru slimība, kas visbiežāk izpaužas pusaudžu vecumā. Kaut arī dažkārt uzskata, ka tas ir tikai vizuāls defekts, nevis nopietna veselības problēma, derētu aizdomāties — aiz tās slēpjas ne tikai hormonu disbalanss vai ādas disbioze (kas ir jārisina!), bet arī nepārliecinātība par sevi, psiholoģisks distress un depresija.

S. Paudere–Logina

Išēmisks insults. Ārstēšanas iespējas stacionārā un pēc izrakstīšanās

Išēmisks insults ir otrais izplatītākais nāves cēlonis un trešais visbiežākais invaliditātes cēlonis pasaulē, viens no izplatītākajiem nāves cēloņiem Latvijā. 2019. gadā Latvijā stacionēti 5243 pacienti ar išēmisku insultu: 961 pacients ārstēts Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā (PSKUS), 1307 pacienti — Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionārā “Gaiļezers”.

D. Vasiļenko, K. Jurjāns

Ģimenes hiperholesterinēmija. Kad kardiovaskulārās nāves risks desmitkāršojas

Heterozigota ģimenes hiperholesterinēmija (heĢH) ir viena no biežākajām monogēnajām slimībām, kas saistīta ar agrīnu aterosklerotisku kardiovaskulāro slimību (AKVS) attīstību, turklāt bieži to diagnosticē novēloti. Ja slimība tiek identificēta un netiek ārstēta, agrīnas AKVS iespējamība ir 3—10 reizes lielāka nekā vispārējā populācijā.

G. Latkovskis, S. Paudere–Logina

Hronisku sāpju pacients. Ārstēšana un izaicinājumi. I daļa

Kopš laika, kad Starptautiskā Sāpju izpētes asociācija 1979. gadā definēja sāpes, cilvēces izpratne par sāpēm ir mainījusies, pateicoties daudzpusīgiem pētījumiem, tomēr vēl joprojām nevaram teikt, ka mākam pilnībā tās novērst. Apmēram 30 % no pacientiem attīstītajās valstīs jūt vieglas vai vidēji stipras sāpes, kas ilgst vairāk par sešiem mēnešiem.

I. Vārsberga–Apsīte, D. Jēgere

Solitāri fibrozs pleiras audzējs

Tas ir rets mezenhimālas izcelsmes audzējs. Visbiežāk labdabīgs, malignitātes risks 10 % gadījumu. Ļaundabīgie gadījumi saistīti ar paraneoplastisko sindromu, hipertrofiskām osteoartropātijām (14—19 %) un hipoglikēmijām (Doege Potter sindroms, 4—14 %), jo audzēji producē insulīnam līdzīgo augšanas faktoru–2. Pēc audzēja izņemšanas simptomi izzūd. [2]

S. Jēkabsone, T. Tone, D. Breiva

MĀRIS NAĻIVAIKO: Drošībai vajag histērisko šuvīti

“Nē, to es nevarēšu izturēt, labāk mācīšos par terapeitu!” — tā studiju laikā pēc pirmajiem operāciju zālē redzētajiem skatiem nosprieda topošais ārsts MĀRIS NAĻIVAIKO. Tagad viņš jau 34 gadus ir vispārējais ķirurgs, kā arī Liepājas reģionālās slimnīcas 5. Ķirurģijas nodaļas virsārsts un Ķirurģiskā bloka virsārsts. Ķirurgs, pie kura rindā pierakstās pacienti no visas Kurzemes.

K. Pastore

Prof. ANDA ROŽKALNE. No aplausiem līdz agresijai. Sabiedrības reakcija Covid–19 laikā

Starptautiskās publikācijas ziņo, ka Covid–19 laikā pieaug neiecietība, emocionāla (mutiska) vardarbība, stigmatizācija, kas vērsta pret medicīnas darbiniekiem. To labi var redzēt arī sociālajos tīklos: sabiedrība sadalījusies divās frontēs. Vieni pauž atbalstu mediķiem, citi — agresivitāti. Saruna ar profesori ANDU ROŽUKALNI, RSU Komunikācijas fakultātes dekāni, Komunikācijas studiju katedras vadītāju.

M. Lapsa