PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Janvāris 2020

Dr. med. Ainārs Rudzītis, kardiologs

Ir gods uzrunāt kolēģus pirmajā 2020. gada Doctus numurā — šķiet, ka šim apaļajam gadskaitlim ir jābūt īpašam Latvijas medicīnas vēsturē. Taču visu atbildību uzlikt skaitļu kombinācijai nebūtu pareizi. Mums pašiem ir jābūt vēstures veidotājiem, aktualitāšu noteicējiem un attīstības virzītājiem.

Kurš gan labāk par mediķiem apzinās cēloņu un seku sakarību?! Man kā ārstam ar interesi par retajām slimībām īpaši saistoša šķiet personības intervija ar profesoru Edvīnu Miklaševiču. Viņa vārdiem runājot, “ģenētika ir mūs panākusi un iekausta no aizmugures”. Klīniskā medicīna bez ģenētikas pētniecības mūsdienās vairs nav iedomājama. Tas sasaucas ar kolēģu aprakstīto interesanto klīnisko gadījumu par reto Behčeta jeb “Zīda ceļa” slimību, kurai etioloģija nav zināma, bet ir zināms ģenētiskais pamats.

Šogad atzīmējam māsu profesijas pamatlicējas Florences Naitingeilas divsimto jubileju. Sarunā ar Latvijas Māsu asociācijas prezidenti Ditu Raisku atklājas satraucoši fakti par medicīnas māsu trūkumu un darba apstākļiem Latvijā. Domāju, ka māsas profesijas reanimācija šobrīd medicīnā ir prioritāte Nr. 1.

Intervija ar bērnu kardioķirurgu profesoru Ari Lāci iedvesmos gan rezidentu, gan pieredzējušu kolēģi. Neapstāties, nepadoties, bet izmantot visu potenciālu, ko dzīve mums ir devusi, — tādam vajadzētu būt ārsta mūžam. Un mīlestība!

Aicinu visus kolēģus atcerēties, kas mūsu darbā ir svarīgākais un kāpēc mēs ejam uz darbu. Visa centrā ir pacients! Vēlu visiem kolēģiem un Doctus lasītājiem 2020. gadā veselību un iedvesmu darbā. Neaizmirsīsim sarunāties savā starpā!

 

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Garastāvokļa afektīvie traucējumi. Kāda nozīme sezonalitātei?

Sezonāli afektīvie traucējumi ir viens no depresīvo traucējumu apakštipiem, sastopami apmēram 2—8 % Eiropas iedzīvotāju. Sūdzības lielākoties parādās rudens/ziemas periodā, pavasarī sasniedzot remisiju. Lielākā problēma — izteikti noturīgi simptomi, ko pēc 5—11 gadus ilga ārstēšanās perioda pilnībā atrisina viens no pieciem pacientiem. [10]

S. Paudere–Logina

Ādas īpatnības ziemā. Sausas ādas kopšana

Āda ir cilvēka orgāns, kas nepārtraukti pakļauts ārējās vides faktoru ietekmei. Mūsu āda darbojas kā biosensors, reaģējot uz izmaiņām apkārtējā vidē, ar mērķi uzturēt organisma homeostāzi. Vides apstākļi ādas stāvokli var iespaidot gan pozitīvā, gan negatīvā veidā: ietekmējot ādas integritāti un traucējot barjerfunkciju. Vesela epidermas barjera ir atslēga uz veselīgu ādu. [1—3]

G. Bērziņa, E. Sālījuma, L. Ošāne

No parastām iesnām līdz otītam

Vidusauss iekaisums ir viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc vecāki uz apskati pie ārsta ved bērnu. Pagājušajā gadā ar diagnozi “vidusauss iekaisums” Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Otorinolaringoloģijas nodaļas ambulatorajā daļā konsultēti 1919 bērni.

A. Pūķe, K. Daina, J. Sokolovs

Funkcionāli kustību traucējumi

Pacienti ar funkcionāliem neiroloģiskiem traucējumiem (FNT) ārsta praksē sastopami bieži. Pasaules dati liecina, ka vismaz 10 % no pacientiem, kas dodas vizītē pie neirologa, cieš no funkcionāla rakstura traucējumiem. [1] Dzīves kvalitātes pasliktinājums FNT pacientiem ir līdzvērtīgs cilvēkiem ar Parkinsona slimību vai citām organiskām slimībām. [2]

D. Ziemele, O. Minibajeva, K. Lazdovska

Zīda ceļa slimība

Behčeta slimība jeb “Zīda ceļa” slimība ir reta, hroniska sistēmiska iekaisuma slimība, kuras izplatība pasaulē ir 1—9 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Kopā ar šīs slimības nosaukumu mūsdienās joprojām dzīvo atmiņas par dermatologu profesoru Hulusi Behchet, kas 20. gadsimta sākumā aprakstīja savus novērojumus par klīnisko simptomu triādi: aftozo stomatītu, konjunktivītu un mutes dobuma un ģenitālā trakta čūliņām.

I. Buliņa, N. Vellere, E. Kostjukeviča, R. Diura

Gēnu šifrētājs. Prof. EDVĪNS MIKLAŠEVIČS

Rīgas Stradiņa universitātes Onkoloģijas institūta direktors EDVĪNS MIKLAŠEVIČS ir pievērsies ģenētikai — zinātnei, kas pašlaik progresē ļoti strauji. Viņš uzskata, ka nākamajos piecos gados tā būs attīstījusies līdz līmenim, par kādu šodien pat nevaram iedomāties. “Studentiem saku: kad būsiet rezidenti, ģenētika jūs panāks un iekaustīs no aizmugures. Skaidrs, ka ģenētiskie “horoskopi” būs daudz kvalitatīvāki par astroloģiskajiem.”

M. Lapsa

Māsas profesijas portrets. Kādas pārmaiņas gaidāmas? DITA RAISKA

2020. gadu Pasaules Veselības organizācija izsludinājusi par māsu un vecmāšu gadu. Šis būs gads, kurā atzīmēsim māsu profesijas pamatlicējas Florences Naitingeilas divsimto jubileju. Gads, kurā tiks aktualizēta māsas loma, ieguldījums, atdeve. Starptautiskās māsu padomes dati liecina, ka globāli 2030. gadā trūks 18 miljoni māsu. Latvija šai statistikai iedod savu melno artavu. Saruna ar Latvijas Māsu asociācijas prezidenti DITU RAISKU.

D. Ričika

Laimējies būt īstajā vietā īstajā laikā. Prof. ARIS LĀCIS

Profesors Aris Lācis — viņa mūža darbs ir nenovērtējams ieguldījums bērnu kardioloģijas attīstībā Latvijā. Profesora izglābtie pacienti, publikācijas respektablos Latvijas un ārzemju preses izdevumos, iegūtie patenti ķirurģisko instrumentu izveidē, entuziasms jaunu metožu ieviešanā, ieguldījums jauno speciālistu izglītošanā apliecina pieredzi, kurai līdzīgas nav.

B. Vahere