Dr. Didzis Gavars, E. Gulbja Laboratorijas direktora vietnieks
PAR DECEMBRA NUMURU
Gads būs cauri. Lai dzīvo šis gads! Ceru, ka ar pilnu krūti izbaudīsim nākamo.Iesaku izlasīt interviju ar profesoru Hariju Čerņevski. Vienkāršības un pieklājības uzvara pār agresivitāti un augstprātību. Ja kādam, kurš izvēlējies kļūt par žurnālistu, lūdz motivēt savu izvēli, tad nereti atbilde ir – iespēja tikties ar interesantiem cilvēkiem. Profesora Čerņevska intervētājai tāda ir bijusi.
Intrakraniālās aneirismas, dr. Gerda Brakmane. Aptverošs un informatīvs traktāts, kura pamatā ir klasifikācija. Jūtama autores algoritmiskā domāšana. Ja varētu plaši izplatīt ziņu, ka 50 procentiem kokaīna lietotāju attīstās centrālās nervu sistēmas bojājumu simptomātika, bet 25 procentiem – vēl trakāk – aneirisma vai kāda cita malformācija, varbūt tas kādu lidot gribētāju atturētu. Dr. Benitas Krūmiņas raksts Medikamentozās iesnas caur sarežģītu terminu virknējumiem nostiprināja manu medicīnas studiju rītausmā gūto padomu – deguna pilienus – cik vien reti var! Es gan nedaudz brīnos par cilvēkiem – deguna pilienu ilgstošiem lietotājiem, jo, manuprāt, to zina visi. Klīniskā gadījuma apraksts par retroperitoneālās telpas veidojuma diferenciāldiagnostiskajām grūtībām man izrādījās kā medusmaize, jo tieši skar manu specialitāti – laboratorisko diagnostiku.
Profesors Valdis Pīrāgs diskusijā uzslavē kolēģus par izmeklējumu turpināšanu „kaut arī analīžu rezultāti pārsvarā bija normas robežās”, un uzdod jautājumu, vai diagnozi – Hodžkina limfoma – nevarēja noteikt ātrāk. Ieteiktu kolēģiem neskaidru klīnisku situāciju gadījumos laboratorisko izmeklējumu spektru mazliet paplašināt. Ferritīna, kas ir dzelzs aprites rādītājs, bet vienlaikus arī limfoproliferatīvu slimību marķieris, noteikšana, manuprāt, ceļu līdz diagnozei būtu krietni saīsinājusi. Nākamajā gadā novēlu spēt ieklausīties citos un tikt sadzirdētiem pašiem.