Plašais antibiotiku spektrs. Kā izvēlēties?
Šā gada 16.—20. novembrī Eiropā tiek atzīmēta Antibiotiku diena, aktualizējot jautājumus par antibiotiku lietošanu ikdienas praksē un uzsverot mikroorganismu rezistenci pret lietotajām antibiotikām.
Dainis Krieviņš, asinsvadu ķirurgs, LU profesors, Paula Stradiņa KUS Zinātniskā institūta direktors
“Pacients atnāk pie ārsta uz pieņemšanu un rāda savas analīzes.
Ārsts: “Labi, labi, labi...”
Pacients: “Kas ir labi? Vai tiešām man viss kārtībā un esmu vesels?”
Ārsts: “Nē, nē, nē... Labi, ka tas nav man.”
Ar interesi šajā Doctus numurā lasīju trīs ārstu viedokļus par vadlīnijām un to nozīmi pacientu ārstēšanā.
Vadlīnijas nav panaceja visām kaitēm un slimību kombinācijām. Tomēr slimību diagnostikas, ārstēšanas vai profilakses vadlīnijas palīdz mums orientēties pārbagātajā medicīnas informācijas plūsmā. Tās vajadzīgas gan jaunam, gan pieredzējušam speciālistam.
Tajā pašā laikā nav universālu vadlīniju individualizētai medicīnai — un nekad arī nebūs, jo nekad nesasniegs statistisko ticamību, lai mēs to uzskatītu par evidence based. To plašākais mērķis ir lielāks par atbalstu konkrētam ārstam konkrēta pacienta ārstēšanā. Tās kalpo sabiedrībai kopumā.
Vadlīnijas, līdzīgi kā jebkuru likumu, veido cilvēki, tāpēc nav iespējams izvairīties no dažādu interešu ietekmes. Nereti industrija, konkrētas specialitātes (profesionālās asociācijas) merkantilās intereses ietekmē gan vietējo, gan starptautisko vadlīniju izstrādes procesu. Taču mūsdienu vadlīnijas arvien vairāk tiek veidotas pēc stingri ētiskiem, zinātniski pamatotiem principiem.
Diskusija ir atvērta. Daudzām šo trīs vadošo un pieredzējušo ārstu izteiktajām tēzēm varu piekrist, par atsevišķām varētu strīdēties. Taču tas parāda diskusijas nepieciešamību ārstu sabiedrībā. Varbūt tas ir pavērts logs turpmākām publikācijām Doctus nākamajos izdevumos.
Sinerģiski savienot pieredzējuša ārsta intuīciju un pieredzi, personalizēto medicīnu ar šodienas modernajām vadlīnijām un evidence based medicīnu ir liela māka. Un to nemāca nevienā augstskolā vai pēcdiploma kursos. Bet varbūt vajadzētu...”
Šā gada 16.—20. novembrī Eiropā tiek atzīmēta Antibiotiku diena, aktualizējot jautājumus par antibiotiku lietošanu ikdienas praksē un uzsverot mikroorganismu rezistenci pret lietotajām antibiotikām.
Hroniska obstruktīva plaušu slimība (HOPS) ir ceturtais nozīmīgākais mirstības cēlonis pasaulē: aptuveni 80 miljoni cilvēku slimo ar HOPS. Eiropas HOPS koalīcijas dati rāda — katru gadu no šīs slimības mirst trīs miljoni cilvēku.
Multiplā skleroze (MS) ir hroniska centrālās nervu sistēmas slimība, kuras pamatā ir autoimūns process. Klīniskie traucējumi saistīti ar kavētu vai pilnīgi bloķētu impulsu pārvadi demielinizētās nervu šķiedrās, kuru bojājuma pakāpe ir atkarīga no tur notiekošā iekaisuma vai deģeneratīvā procesa.
Ātriju fibrilācija (ĀF) ir visbiežākā aritmija pasaulē: 2010. gadā ar šo aritmiju slimoja 21 miljons vīriešu un 13 miljoni sieviešu. Lielāka ĀF sastopamība un izplatība ir attīstītajās valstīs. [1; 2]
Izpētes līderis no vitamīniem neapšaubāmi ir D vitamīns, kurš ietekmē vairākus organisma fizioloģiskos procesus vai ir tajos iesaistīts. Ja sistēmiskos datubāzes MedLine pārskatos ievada atslēgvārdu “vitamin D”, par 2018. gadu parādās 252 dažādi pētījumi un pārskati!
Pediatra apskates laikā bērniem 2 nedēļu—3 mēnešu vecumā 10—20 % gadījumu diagnosticē vēdera kolikas. [1] Tās apmēram 85 % gadījumu pilnībā pāriet, sasniedzot trīs mēnešu vecumu, [2] un abiem dzimumiem sastopamas vienlīdz bieži. [3] Kolikas lielākoties ir pašlimitējošs process, kam nav saistības ar organiskiem gremošanas trakta traucējumiem.
Šajā klīniskajā gadījumā aprakstīta grūti atklājama diagnoze, kas praksē nav sastopama bieži. Simptomi ir nespecifiski un spilgti izpaužas tikai slimības vēlākajās stadijās, tāpēc ārstēšana var būt arī novēlota.
Intervijas laikā asinsvadu ķirurgs prof. DAINIS KRIEVIŅŠ raksturo divus cilvēku tipus: vieni ļaujas, lai upes straume viņus nes, bet otri airējas paši, zina virzienu un izvēlas pieturas punktus. Dakteris Krieviņš, protams, pieder tiem otrajiem.
Smiltenes novadā, pašā Blomes sirdī, vienā ēkā ar pagasta pārvaldi iekārtotas glītas un mājīgas telpas, kur pacientus pieņem feldšere LAIMA GARKLĀVA. Blomēnieši viņu sauc par pagasta dvēseli. Bet kāda izskatās lauku cilvēku veselības aprūpe feldšerītes acīm? Par ikdienu Laima stāsta sirsnīgi, sulīgi un ar humoru.
Vidusmēra vīrieša ikdienas darbu saraksts ir plašs, taču rūpes par savu veselību, visticamāk, ir šā saraksta pašā apakšā. To pierāda novēlotā onkoloģisko slimību atklāšana, ielaistas problēmas reproduktīvajā veselībā un dzīves kvalitāti ietekmējošās un neatrisinātās problēmas.
XXI gadsimta vadlīniju un instrukciju medicīnu, sauktu arī par pavārgrāmatu medicīnu, radīja labs nodoms — lai izvairītos no kaitēšanas pacientam. Taču tā nes līdzi arī jautājumus par ārsta radošumu, intuīciju, “vidējiem pacientiem” iepretī pacienta individuālām īpatnībām, arī par farmācijas industrijas un administratoru spiedienu.