PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Decembris 2015

Aleksejs Derovs, internists, gastroenterologs, RAKUS Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un nutrīcijas klīnikas vadītājs, RSU Iekšķīgo slimību katedra

PAR DECEMBRA NUMURU

"Ir patiess prieks un gods rakstīt ievadvārdus Doctus decembra numuram. Šogad decembrī Latvijas gastroenterologiem lieli svētki: VII Latvijas Gastroenteroloģijas kongress. Lai gan sertificētu gastroenterologu skaits Latvijā ir visai neliels (apmēram 50), kongresā parasti pulcējam vairāk nekā tūkstoti mūsu pašu un ārzemju kolēģu. Un šis kongress nebūs izņēmums. Arī vairāki šā Doctus numura raksti veltīti gastroenteroloģijai."

Aizrautīgi izlasīju rakstu “Redzes traucējumi un māksla” par slaveniem gleznotājiem, kam par spīti dažādām redzes kaitēm (vai varbūt tieši patiecoties tām) izdevies radīt šedevrus.

Diemžēl aizvien vairāk literatūrā parādās raksti, kas veltīti depresijai. Šis fakts neapšaubāmi norāda uz problēmas aktualitāti, un vairāki eksperti šo slimību jau dēvē par XXI gadsimta mēri. Ģimenes ārsta un psihiatra diskusija “Depresija jaunam cilvēkam” man šķiet visai pamācoša un noderīga klīniskajā darbā.

Bieži vien mutes dobumu “dala” gastroenterologs un stomatologs, respektīvi, pacients ar šīs zonas problēmām mēdz doties gan pie viena, gan pie otra. Tāpēc bija interesanti iepazīties ar stomatologu viedokli par kserostomiju: svarīgi apzināties, ka šo patoloģiju var izraisīt vairākas slimības un dažādi medikamenti. Raksts liek aizdomāties, ka vienmēr jāārstē pacients, nevis slimība.

Ļoti interesanti bija iepazīties ar vairāku speciālistu pārdomām par dvēseli un dažas medicīniskas problēmas pārdomāt no pavisam cita skatpunkta.

Decembris parasti rosina nedaudz apstāties, izrauties no nežēlīgā ikdienas skrējiena, atskatīties, kas gada laikā padarīts, un cerīgi ieskatīties nākamajā gadā. Klusais, gaišu domu un labu noskaņu pilnais Adventa laiks. Ziemassvētku nedēļa kopā ar ģimeni, tuviem cilvēkiem. Katrs gaida to, kā viņam trūkst. Šis laiks simbolizē arī došanos no tumsas uz gaismu, kas idejiski lielā mērā atspoguļo ārsta profesijas būtību. Galvenais ikdienā ir nepazaudēt sevi, jo “Mans darbs un mana māksla ir dzīvot!” — tā teicis Mišels de Montēņs.

Lai mums visiem veicas!

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Izolēta sistoliska hipertensija un insultu risks

Paaugstināts asinsspiediens var ilgstoši radīt izmaiņas ķermenī, pirms parādās pirmās slimības pazīmes. Daudziem pacientiem simptomi neizpaužas pat tad, ja asinsspiediena līmenis ir bīstami augsts. Ja to nekontrolē, tas pēkšņi var padarīt pacientu par invalīdu ar sliktu dzīves kvalitāti vai viss var beigties fatāli.

D. Sondore

Kas ģimenes ārstam jāzina par rozāciju?

Rozācija (rosacea, latīniski “sārts”) ir ambulatorajā praksē bieži diagnosticēta slimība, kas noris hroniski — tā ir recidivējoša un klīniski izpaužas ar apsārtumu jeb hiperēmiju sejas centrālajā daļā, tās fonā vēlāk attīstās asinsvadu paplašinājumi, papulozi un pustulāri elementi, arī tauku dziedzeru un saistaudu hiperplāzija.

I. Hartmane

Cerebrālo asinsvadu dupleksa skenēšana insulta profilaksē

Insults ir trešais galvenais nāves cēlonis pasaulē un biežākais invaliditātes iemesls pacientiem ar pārciestu insultu. Katras četras minūtes no insulta mirst viens cilvēks. [1] Smadzeņu insults ir nāves un invaliditātes galvenais cēlonis visā pasaulē, arī Eiropas Savienībā un Latvijā.

T. Timofejeva

Kserostomija. Kā risināt sausas mutes problēmu zobārstniecībā?

Veselīgs pieaudzis cilvēks diennaktī “saražo” 1—1,5 l siekalu. Siekalas ir bagātas ar enzīmiem un vielām, kas nodrošina barības vielu apstrādi, novērš kariesa attīstību, jo aizskalo barības vielas, izdala zobu emaljai nepieciešamos minerālus, izveido aizsargkārtu zobu cietajiem audiem, pasargājot tos no skābju iedarbības.

A. Brinkmane, D. Ķīse

Optisko neiropātiju diferenciāldiagnostika

Optiskās neiropātijas ir biežs redzes zuduma cēlonis. Diagnozi nosaka pēc atbilstīgas klīnikas. Rūpīga anamnēze parasti norāda uz iespējamo etioloģisko cēloni, kas var būt išēmiskas, demielinizējošas, iekaisīgas, toksiskas, infiltratīvas, kompresīvas, traumatiskas dabas, saistīts ar uzturu vai iedzimts.

K. Stirāns, J. Dzenis, M. Tjurins