PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Decembris 2014

Ivars Siliņš, internists, Rīgas Stradiņu universitātes Iekšķīgo slimību katedras profesors

PAR DECEMBRA NUMURU

Ziemas tumšajos mēnešos, tuvojoties Jaunajam gadam, ir īstais brīdis noņemt tumšās brilles un paraudzīties ar gaišu, optimistisku skatienu. Nerunāsim par tālāko nākotni.

Prognozes par to uzjautrinot vai pat sadusmojot likteni. Dzīvojam taču tagadnē. Vai tā ir tik slikta kā plašsaziņas līdzekļu un sociālo tīklu komentāros? Dzīvojam savā brīvā valstī, kas maz piesārņota, zemē, ko neapdraud taifūni, zemestrīces, ekstrēmi klimatiskie apstākļi un citas dabas katastrofas.

Baudām mūsdienu tehnoloģijas, kas atvieglo sadzīvi un sniedz neierobežotas iespējas informācijas ieguvē. Gribam jau, protams, pasaules bagātāko valstu labklājību, bet neaizmirsīsim, ka Latvija pēc nacionālā ienākuma uz vienu iedzīvotāju ieņem ap piecdesmito vietu 200 pasaules valstu vidū, tātad ir labklājības valstu grupā. Un kā ar medicīnu? Dārga un dažkārt grūti pieejama? Jā, patiešām ne bez problēmām, kas jārisina, — bet ne tikai Latvijā. Taču nevajadzētu aizmirst par iespējām, ko piedāvā šodienas medicīna! Mūsdienu medicīna devusi būtisku ieguldījumu cilvēka vidējās dzīvildzes pagarināšanā, īpaši dzīves kvalitātes uzlabošanā ar hroniskām slimībām sirgstošajiem.

Doctus decembra numurs sniedz bagātīgu ilustrāciju mūsdienu medicīnas progresam, piemēram, tādu smagu slimību izpētē un ārstēšanā kā aknu ciroze un hipersensitīvais pneimonīts. Interesants ir gan S. Saušas ieskats Indijas medicīnas specifikā, gan it īpaši S. Mežinskas filozofisko ieviržu apcerējums par slimībām un ciešanu problēmām.

P. S. Ceru, ka Doctus lasītāji ar smaidu pieņems redkolēģijas karnevālisko ideju fotografēt mani diriģenta lomā. To var uztvert arī kā mūsdienīgu Ziemassvētku ķekatnieka veidolu.

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Priekškambaru mirdzaritmija

Šis ir trešais aritmijām veltītais raksts, iepriekš pārrunājām aritmiju mehānismus un ārstēšanas pamatus, supraventrikulāras tahikardijas (raksti 2014. gada maija numurā un augusta numurā). Lasītājiem ar tiem ieteicams iepazīties. Arī priekškambaru mirdzaritmija pieder supraventrikulārām tahikardijām, jo patoloģiskie procesi šīs slimības gadījumā pamatā notiek priekškambaru miokardā.

P. Šipačovs

Muguras lejasdaļas sāpju pārvaldība. Medikamentoza, ķirurģiska un nemedikamentoza

Daudzi pacienti ar akūtām muguras sāpēm ārstējas paši. To pacientu stāvoklis, kas apmeklē ārstu, parasti uzlabojas aptuveni pēc mēneša. [1] Trešdaļai pacientu mērenas intensitātes sāpes saglabājas gadu pēc akūtu sāpju epizodes un kļūst hroniskas, turklāt katram piektajam tās rada funkcionēšanas ierobežojumus un invaliditātes risku. [2] Rakstā apkopoti trīs speciālistu viedokļi par muguras lejasdaļas sāpju pārvaldību.

I. Kokare, D. Jēgere, A. Gulbis

Aknu ciroze. Biežākie iemesli, diagnostika, ārstēšana

Aknu ciroze ir gala stadija aknu fibrozei, kad morfoloģiski tiek nojaukta aknu arhitektonika un veidojas reģenerācijas mezgli. Cirozes pacienti ir pakļauti nopietnu, dzīvībai bīstamu komplikāciju riskam, tāpēc saīsinās viņu dzīvildze. Ciroze ir neatgriezeniska patoloģija, dekompensācijas gadījumā vienīgā efektīvā ārstēšanas iespēja ir aknu transplantācija.

I. Tolmane

Aktuālais par osteoporozi. Veltījums Pasaules Osteoporozes dienai Latvijā

Osteoporoze ir sistēmiska kaulu slimība, ko raksturo samazināts kaulu minerālais blīvums un kaula mikroarhitektonikas uzbūves izmaiņas,kuru ietekmē mazinās kaulu stiprums un palielinās lūzumu risks. [1; 2] Kaulu stiprumu nosaka kaulu minerālais blīvums un to kvalitāte. [2] Lai arī osteoporozi diagnosticē, kvantitatīvi nosakot kaulu minerālo blīvumu, visbiežāk šo slimību atklāj tikai pēc kaulu lūzuma. [3]

I. Rasa, M. Gureviča

Mājas aptieciņa ziemā

Ziema — aukstākais gadalaiks, kad cilvēki slimo biežāk. Vēlīnais rudens ir laiks, kad pārlūkot un papildināt mājas aptieciņu. Īpaši svarīgi to darīt tiem, kas slimo ar hroniskām slimībām, un tiem, ko ik gadu ziemas mēnešos piemeklē slimības.

A. Skutelis

Bēta blokatori kardiologa praksē. Būt vai nebūt?

Bēta blokatori ir plaša preparātu grupa, ko labi zina un plaši izmanto jau daudzus gadus: pirmais bēta blokators tika izgudrots 1960. gadā. Parasti tos lieto hroniskas koronāras slimības, sirds mazspējas un aritmiju gadījumā. Pēdējos gados aktualizējusies diskusija par tādām negatīvām bēta blokatoru īpašībām kā lipīdu profila pārmaiņas, ietekme uz ķermeņa masu, slodzes tolerances samazināšana.

K. Kupics, K. Jubele

Panikas traucējumi

“Panikas lēkme sākas ar intensīvu draudu nojautu, kas attīstās pēkšņi un ko pavada virkne nepatīkamu fizisko sajūtu: elpas trūkums, sirdsklauves, sāpes krūtīs, smakšana, reibonis, durstīšana rokās un pēdās, karstuma un aukstuma viļņi, nespēks un drebuļi, kā arī nerealitātes izjūta.”

J. Harlamova, A. Aļekperova, I. Albrekte

Politraumas. Ķirurga taktika trulas krūškurvja traumas gadījumā. I daļa

Trauma ir biežākais nāves iemesls populācijā no 1 līdz 44 gadu vecumam un trešais (aiz aterosklerozes un onkoloģiskajām slimībām) biežākais nāves iemesls populācijā kopumā. [1; 2] Torakāla trauma ir tiešais nāves iemesls vidēji 25% traumas pacientu. [3] Trulas krūškurvja traumas (TKT) gadījumā var būt ievainotas visas struktūras krūškurvī.

G. Pupelis, A. Malašonoks, J. Movčans, V. Novikovs, J. Pereca

Hipersensitīvs pneimonīts

Hipersensitīvs pneimonīts vairāk uzskatāms par sindromu, jo skar gan alveolas, gan bronhiolas, gan plaušu interstīciju. Tā ir imunoloģiski noteikta atbildreakcija uz dažādu organisku vai mazmolekulāru ķīmisku vielu (haptēnu) atkārtotu inhalāciju. Atkārtotas un ilgstošas saskares gadījumā var veidoties neatgriezenisks plaušu bojājums.

Z. Kravale, E. Mauliņš, A. Stāka, L. Bondare

Gabaliņš kontrastainās Indijas

Par Indiju viņa runā ar aizrautību un lielu gaišumu. Arī dzīves un darba posmos Latvijā, šķiet, sirdī viņai ir kāds gabaliņš Indijas. Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes Internās medicīnas rezidente un ājurvēdas studiju kursa direktora palīdze SINTIJA SAUŠA jau vairāk nekā desmit gadus katru brīvo brīdi pavada Indijā, lai padziļināti apgūtu ājurvēdu.

B. Vahere

Slimība, ciešanas un stāsti

Viens no 21. gadsimta medicīnas paradoksiem: lai gan tehnoloģijas attīstās strauji, slimību radītās personiskās ciešanas nekur nepazūd. Kas notiek ar cilvēku, ja viņš cieš?

S. Mežinska

DOCTUS padomnieki 2014

Jau 12 gadus Doctus īsteno sirsnīgu tradīciju — tikšanos ar saviem lasītājiem. Šoreiz Doctus padomniekus bijām pulcinājuši Gaismas pilī un diskusija kā allaž izvērtās spraiga un interesanta. Padomnieki sprieda, kāda ir Doctus vērtība laikā, kad pasaulē valda informācijas pārbagātība, un stāstīja, kādi ir viņu lasīšanas paradumi. Paldies par labajiem vārdiem un vērtīgajiem ieteikumiem! Tie ļauj mums augt!

D. Ričika