Žurnāls
Skatīt visusAugusts 2019
Jūlija Petkeviča, rezidente laboratorijas ārsta specialitātē
“Šim Doctus numuram varētu dot nosaukumu, ko savā intervijā pieminēja cienījamā Dr. Latkovska — “Mūsdienu medicīna spēj daudz!” Jāsaka arī paldies dakterei par darba pilniem gadiem, par viņas pieredzi un ieguldījumu mazo pacientu veselības veicināšanā. Lai top viņas Ābols!”
“Apskatot šā numura rakstus, ļoti iedvesmojošs šķita Dr. Kraules stāsts par pieredzi Liepājas slimnīcā. Man kā reģionālās slimnīcas rezidentei prieks dzirdēt par tik kolosālu atbalstu no administrācijas un kolēģu puses.”
“Mūsdienās ir ļoti daudz jaunu iespēju, un mūsdienu medicīna patiešām spēj daudz. Manis pārstāvētā nozare — laboratorijas medicīna — ir nozare, kurai jābūt progresa priekšgalā. Nemitīgi atklājumi veselības nozarē liek pastāvīgi meklēt jaunus risinājumus un pārskatīt metodes.”
“Augusta numura raksti veltīti dažādām medicīnas aktualitātēm: gan retām un klasiskām slimībām, gan biežākajām slimībām, uzsverot mūsdienīgo multidisciplināro pieeju. Bez šaubām, katrā rakstā lasītājs atradīs sev interesantu un praktiski izmantojamu informāciju. Iesaku!”
Portālā pieejamie raksti no šī numura:
Atziņas par hroniskām sāpēm
Eiropas sāpju apvienība (Pain Alliance Europe) ziņo, ka apmēram 100 miljoni cilvēku Eiropā cieš hroniskas sāpes — tās izteikti negatīvi iespaido gan cilvēka emocionālo, gan funkcionālo un arī ekonomisko sfēru. Tās ir sāpes, kas ilgst vairāk nekā sešus mēnešus un ārstēšanai padodas grūtāk nekā akūtas sāpes, tāpēc ir grūti risināms uzdevums ikdienas ārsta praksē.
Parkinsona slimība. Izcelsme, diagnostika, ārstēšanas principi
Idiopātiska Parkinsona slimība (PS) ir otra biežāk sastopamā neirodeģeneratīvā slimība pēc Alcheimera slimības. [1—4] Tā skar 2—3 % populācijas vecumgrupā pēc 65 gadiem. [1; 2] Slimībai raksturīgs pakāpeniski progresējošs kustību nespējas pieaugums ar motorisko un nemotorisko simptomu (NMS) attīstību. [5]
Iekaisīgu zarnu slimību ārpuszarnu izpausmes (II daļa)
Lai gan iekaisīgu zarnu slimību (IZS) izplatības rādītājs Latvijā ir zems, pacientu skaits pakāpeniski pieaug. Paula Stradiņa KUS statistikas dati rāda stacionēto Krona slimības (KS) pacientu skaita pieaugumu 18—44 gadu vecumā, čūlainā kolīta (ČK) gadījumā pēc 60 gadu vecuma. Šajā Doctus numurā par IZS izpausmēm ārpus zarnām balsta—kustību aparātā, ādā, sirdī, acīs, uroģenitālajā sistēmā, CNS.
Tetovējumi. Riski un komplikācijas
Termins “tetovēšana” radies no taitiešu vārda “tattau”, un process apzīmē permanentu jeb paliekošu pigmenta granulu ievadīšanu ādā. [10] Tetovēšana izsenis izmantota reliģiskiem, estētiskiem, sociāliem un kulturāliem mērķiem, [20] mūsdienās tie kļuvuši par popkultūras fenomenu — pētījumos ASV vismaz viens tetovējums ir 24 % respondentu, [24] Eiropā vidēji 12 % no populācijas. [33]
MODY tipa diabēts
Rakstā par MODY tipa diabētu no praktiskā viedokļa: galvenās klīniskās un laboratoriskās pazīmes visizplatītākajiem MODY veidiem, kā arī iezīmes, kas varētu palīdzēt MODY diferencēt no 1. un 2. tipa cukura diabēta, un informācija par klīniskajiem testiem, kas palīdzētu identificēt pacientus, kuriem nepieciešama molekulāri ģenētiskā testēšana.
Laboratorisko izmeklējumu neprecizitātes. Iespējamie iemesli
Laboratorisko izmeklējumu nozīme pēdējos gadu desmitos ir ļoti pieaugusi un ieguvusi pavisam jaunu vietu medicīnā. Laboratorisko izmeklējumu klāsts un izmantošanas iespējas ir ļoti plašas: sijājošā diagnostika, diferenciāldiagnostika, terapijas efektivitātes izvērtēšana.
Krilla slimība. Akūts tīklenes pigmentepitelīts
Ar jaunajām diagnostikas metodēm var aplūkot izmaiņas, kas pirms pāris gadiem pat nebija izpētītas, taču mūsdienu tehnoloģiju laikmetā iespējams gan konstatēt šīs pārmaiņas, gan raksturot to būtību. Šāda rakstura pārmaiņas atspoguļotas šajā klīniskajā gadījumā.
SILVIJA LATKOVSKA, pediatre, neonatoloģe: Pusgadsimts ārstes uzsvārcī
Pediatre un neonatoloģe SILVIJA LATKOVSKA pie mazajiem pacientiem dodas jau 57 gadus! Ilgāk nekā pusgadsimtu būt darba ierindā ir cienījami un apbrīnojami, īpaši jomā, kas attīstās tik strauji kā medicīna. Būt aktīvai, nečīkstēt — tāda ir viņas dzīves pozīcija! Un apbrīnas vērts ir nerimstošais atklājējas gars, kas izpaužas aktīvā ceļošanā.
INTA ZĪLE, DANA MISIŅA, OĻEGS ŠUBA: Empātija ārsta darbā
Ārsta profesijā empātija ir viena no prasmēm, bez kuras neiztikt, — pacients sagaida, ka viņu uzklausīs, sapratīs, jutīs līdzi… Taču neizkāpšana no pacienta kurpēm ārstam draud ar pārstrādāšanos un emocionālu izsīkumu.
Liepājā ir ērta dzīve! Bērnu ķirurģe MARIJA KRAULE
Pirms trim gadiem Liepājas reģionālajā slimnīcā darbu sāka jaunā bērnu ķirurģe MARIJA KRAULE. Dakterei šie gadi bijuši ļoti intensīvi, taču labākais — slimnīcā ieviestas jaunas ārstēšanas metodes!
Nozares
- Alergoloģija 50
- Algoloģija 79
- Androloģija 5
- Anestezioloģija 32
- Arodmedicīna 10
- Dermatoloģija 193
- Dietoloģija 35
- Endokrinoloģija 350
- Farmācija 71
- Farmakoloģija 203
- Fitoterapija 10
- Fizikālā medicīna 14
- Fleboloģija 48
- Ģenētika 17
- Ģimenes medicīna 340
- Hematoloģija 4
- Hepatoloģija 54
- Imunoloģija 16
- Infektoloģija 312
- Internā medicīna 27
- Kardioloģija 531
- Ķirurģija 191
- Narkoloģija 37
- Neatliekamā medicīna 33
- Nefroloģija 66
- Neiroloģija 385
- Netradicionālā medicīna 15
- Oftalmoloģija 83
- Onkoloģija 248
- Otorinolaringoloģija 78
- Patoloģija 3
- Pediatrija 222
- Podoloģija 3
- Psihiatrija-psihoterapija 263
- Psihosomatika 41
- Pulmonoloģija 147
- Sabiedrības veselība 322
- Sporta medicīna 15
- Stomatoloģija 49
- Uroloģija 100
- Uzturzinātne 90