KATRĪNE MORKĀNE, oftalmoloģe, Latvijas Amerikas acu centrs, Cēsu klīnika
PAR AUGUSTA NUMURU
“Kad Rainis Baltā tēva mutē ielika vārdus “pastāvēs, kas pārmainīsies”, tobrīd pavisam noteikti viņš neprātoja par Latvijas medicīnas kolīzijām 21. gadsimta otrajā gadu desmitā. Nu publiskajā telpā virpuļo apokaliptiski izsaucieni par medicīnas sistēmas bankrotu, emigrējušu personālu, ģimenes ārsti jau kuro nedēļu buntojas visas ārstu cunftes vārdā, bet galu galā... cilvēki turpina slimot. Kas ir tas perpetuum mobile, kas mūs, ārstus, joprojām notur virs ūdens? Entuziasms? Misija? Darba mīlestība?
Iespējams, atbildes uz šiem jautājumiem žurnāla lasītājs atradīs intervijā ar profesoru Gunti Bahu. Spēt darīt savu darbu pāri visam, klāt pievienojot aktuālu pasaules medicīnas elpu un vēl saglabāt vēsu prātu? Kāpēc ne! Nav iemesla “stresam vai panikai”, piebilst numura personība.
Ginekoloģes Vitas Začestas stāsts ļauj ieskatīties darba pieredzē ārpus Latvijas un zīmīgi ieskicē gan priekšrocības, gan trūkumus sakārtotākā medicīnas nozarē.
Acu profesionālajā lauciņā ieved ārstes Ingrīda Kozlovska, Madara Spriņģe un Dace Lietuviete, smalki apskatot apkārtējās vides ietekmi uz aci. Rakstā arī vasarīgi populārā tēma par saulesbriļļu izvēli saulainām dienām, reizē pārskatot komplicētākas slimības, ko izraisa UV starojums.
Pēdējā laikā slimniekiem aktuāls kļuvis jautājums par zāļu blaknēm, šajā numurā par zāļu un uztura mijiedarbību zināšanās dalās klīniskā farmaceite Aleksandra Aitullina un docente Laila Meija, bet par vasarīgā drauga un ienaidnieka — saules — ietekmi uz ādu atgādina Dr. Raimonds Karls, šoreiz par melanomas un ne–melanomas ādas audzēju klasifikāciju, savlaicīgu diagnostiku un ārstēšanas metodēm.
Un kā tad bez klīniskajiem gadījumiem! Muguras sāpes no ģimenes ārstu un algologu kopējā skatpunkta — kam pievērst lielāku uzmanību.”