Daudz pirmklasnieku ar lieko ķermeņa masu
Bērnu antropometrisko parametru un skolu vides jaunākajā pētījumā secināts, ka divām trešdaļām (67%) pirmklasnieku ir normāls svars, 22,5% – aptaukošanās, bet 10,4% – nepietiekams svars.
Dr. INGA ZĀRDE, psihiatre, Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs, medicīnas sabiedrība “ARS”, klīnika “Premium Medical”. Konsultē geriatriskus pacientus sociālās aprūpes centrā. Vada lekcijas un nodarbības studentiem
DOCTUS kārtējo numuru ik mēnesi gaidu tikpat ļoti kā pavasari! Žurnāls jaunajā veidolā man šķiet dzīvīgs un saulains kā šis pavasaris!"
Šomēnes interesants raksts par aktualitātēm arodslimību jomā. Stresa un pārslodzes laikmetā dažādas arodslimības konstatējam biežāk, nu starp tām ir arī izdegšanas sindroms. Rūpējoties par pacientu veselību, neaizmirsīsim arī par savu labsajūtu! Varbūt to spēj vairot patīkams vaļasprieks? Iedvesmai var izlasīt daktera un filatēlista Jāņa Alkšņa aizrautīgo stāstu. Kā pārdomas, tā smaidu izraisīja bīskapa un – izrādās – arī ķirurga Pāvila Brūvera dzīvesstāsts.
Kad visi DOCTUS raksti izlasīti, medicīnas ziņas un notikumi Latvijā un pasaulē izzināti, dodamies uz aprīļa Lielo talku! Sakopsim apkārtni, sašķirosim rakstāmgalda atvilktnes, sakārtosim drēbju skapi... Lai talkojot no prāta izmēžas arī visas drūmās domas! Un vietā lai nāk možs garastāvoklis, prieks un interese par dzīvi!
Bērnu antropometrisko parametru un skolu vides jaunākajā pētījumā secināts, ka divām trešdaļām (67%) pirmklasnieku ir normāls svars, 22,5% – aptaukošanās, bet 10,4% – nepietiekams svars.
Inga ŠMATE, Slimību Profilakses un kontroles centra (SPKC) direktore, valsts pārvaldē – kopš 1998. gada.
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centrā šā gada martā veiktas divas pulmonālās endarterektomijas operācijas. Pacienti, 40 gadus veca sieviete un 67 gadus vecs vīrietis, pēc operācijas jūtas labi un pēc atveseļošanās varēs pilnvērtīgi atgriezties dzīvē.
Stabila stenokardija ir bieža slimība, no kuras cieš 10-15% sieviešu un 10-20% vīriešu vecumā no 65 līdz 74 gadiem, proti, apmēram 20 000-40 000 pacientu no miljona iedzīvotāju lielākajā daļā Eiropas valstu. Tā kā ģimenes ārsta praksē var būt daudz pacientu ar stenokardiju, sniedzam ieskatu jaunākajos pētījumos par stenokardijas ārstēšanu un pārvaldību.
Virspusējo vēnu varikoze ir viena no biežākajām slimībām populācijā. Bonnas vēnu pētījuma dati liecina, ka 90% no populācijas ir kāda vēnu patoloģija. Ambiciozāki flebologi teiktu, ka vēnu slimības ir biežākās no visām. Ārstiem parasti ir skaidra taktika: ja ir ko ārstēt, tad jāārstē.
Pirmā veiksmīgā plaušu transplantācija pasaulē tika veikta 1981. gadā ASV, kad Stenforda Universitātes ārsts Bruce Reitz veica sirds-plaušu transplantāciju sievietei ar idiopātisku pulmonālu hipertensiju. Toronto 1983. gadā notika pirmā sekmīgā vienpusējā plaušu transplantācija, bet 1986. gadā - pirmā abpusējā plaušu transplantācija.
Kolonoskopija ir zelta standarts agrīnu resnās zarnas neoplastisku veidojumu diagnostikā, tāpēc jo svarīgi izmeklējumu veikt maksimāli tīrā un labi pārskatāmā zarnā. Galvenais nosacījums pilnvērtīgai adenomu diagnostikai ir pilnīga resnās zarnas apskate labi sagatavotā zarnu traktā.
Retrospektīvi skatoties, jo vairāk zinām par kādu slimību, jo šķiet, ka tā kļūst biežāka. Par leģionellām pēdējos piecos gados presē bijusi regulāra informācija. Šā klīniskā gadījuma demonstrācijas mērķis ir atipiskas pneimonijas norise pacientam ar traucētu imūnsistēmas darbību. Imūnsupresētu pacientu populācija Latvijā pieaug, legionellozi konstatē biežāk.
Skaistā 12. marta pēcpusdienā sagaidījām ne tikai siltu pavasara sauli, bet arī jaunas iespējas ļaundabīga audzēja pacientiem, kam ir ķīmijterapijas izraisīta neitropēnija. Šajā pēcpusdienā notika konference, kas bija veltīta jauna medikamenta ienākšanai Latvijas tirgū. Tas ir ilgstošas darbības granulocītu koloniju stimulējošais faktors - glikopegilēts filgrastims Lonquex® ar starptautisko nepatentēto nosaukumu lipegfilgrastims.
Izcilais Kanādas ārsts, viens no rezidentu mācību programmas un ārstu tālākizglītības celmlaužiem jeb t.s. "modernās medicīnas tēvs" Viljams Oslers (1849-1919) savulaik teicis: "Cilvēkam, kas lieto medikamentus, ir jāatveseļojas divreiz: sākumā no slimības un pēc tam no lietotajām zālēm."
Vairāki tūkstoši dalībnieku no visas pasaules apmeklēja konferenci, kas 2013. gada 3. un 4. decembrī norisinājās Briselē. Konferences laikā varēja iepazīties gan ar pētījumu rezultātiem par saslimstību ar arodslimībām dažādās Eiropas valstīs, gan prezentācijām par citiem ar arodslimību ārstēšanu un aprūpi saistītiem jautājumiem.
Ilze Grope priecājas par to, kas ir, un negaužas par to, kā nav. Viņa, pašas vārdiem sakot, ir optimistiska fatāliste un novērtē, ko liktenis viņai devis. Viņas lielākā vēlēšanās — lai visi būtu laimīgi. Varbūt tieši tāpēc viņa cenšas padarīt tik daudz.
Bobslejs lielā mērā ir komandas sporta veids. Tātad Sočos mūsu četrinieka izcīnītajā olimpiskajā sudrabā ir kāds grams dārgā metāla, kuru nopelnīt palīdzējis arī jaunais sporta ārsts JĀNIS KAUPE.
Liepājas diecēzes luterāņu bīskaps PĀVILS BRŪVERS atklāj epizodes ar izšķirīgu nozīmi profesionālajā ziņā gan tad, kad kļuva par ķirurgu, gan vēlāk — par mācītāju. Ārsta un mācītāja profesijām ir daudz kopīga, taču viņš atzīst: ārsts savā dzīvē redz daudz vairāk ciešanu.
Mazliet tā kā mulsdams, nedaudz it kā kautrīgi slēpdams lepnumu par savu vaļasprieku, gastroenterologs endoskopists JĀNIS ALKSNIS atklāj savas kolekcijas apmēru — viņam varētu būt ap astoņdesmit tūkstošiem pastmarku.
Pērnā gada septembrī endokrinologu asociācijas kārtējā sēde iekrita tieši manā 90. dzimšanas dienā. Profesors Aivars Lejnieks ar neviltotu labvēlību norunāja man skaistu laudatio. Labus vārdus teica arī citi apsveicēji. Vēl šodien jūtos palicis parādā pateicības vārdus saviem sveicējiem.