LAUMA ZARIŅA, P. Stradiņa KUS interniste, rezidente endokrinoloģijā
PAR APRĪĻA NUMURU
Nopietnas pārdomas aprīļa "Doctus" numurā raisa intervija ar Ē. Stendzenieku - piekrītu, ka sabiedriskajā telpā totāli trūkst izglītojoši inteliģentas reklāmas. Tām būtu jāveicina veselīgas sabiedrības veidošana, jārunā par profilaksi, nevis "paņem tableti un atrisini problēmu". Lai arī dzīvojam tirgus ekonomikā, farmācijas biznesam jābūt sociāli atbildīgam!
Visu cieņu uzņēmīgajiem ārstiem, kas veido privātprakses! Tas nav viegli, visi nemaz to nevar - un visiem arī nevajag. Tiesa, jāprot gan novilkt robeža, kad administratīvie darbi sāk traucēt profesionālajai jomai.
Raksti par galvassāpēm, miofasciālu sāpju sindromu un psihodermatoloģiju vēlreiz apstiprina, cik ārkārtīgi būtiska ir pareiza anamnēzes ievākšana, izmeklējumu un ārstēšanas plāna izveidošana. Šaurā specializēšanās rada problēmu, ka ārsts vairs nespēj iziet laukā no savas "rūtiņas" un izvērtēt pacientu kopumā - tik ļoti būtiskās starpdisciplinārās sadarbības dažkārt trūkst.
Šķiet, katram speciālistam dienā ir pa cukura diabēta pacientam, tāpēc prof. A. Helda rakstu par 2. tipa cukura diabēta ārstēšanu noteikti iesaku izlasīt. Ļoti konkrēts un lakonisks pārskats par ārstēšanas pamatprincipiem un jaunākajiem atzinumiem.
Attīstoties farmakoģenētikas nozarei, nākotnē arvien lielāka nozīme būs personalizētai medicīnai, nevis vadlīnijām un algoritmiem. Tas nozīmē - pēc genomiskajiem un molekulārajiem datiem indivīdam varēs piemeklēt visiedarbīgāko terapiju visefektīvākajā devā. Taču allaž - lai kādas pārmaiņas gaidāmas pacientu aprūpē nākotnē - ārsta zināšanas, intuīcija un pieredze būs būtiskas.