PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Janvāris 2025

Nr. 1 (286)

Valdis Pīrāgs, Dr. med., Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Internās medicīnas klīnikas vadītājs, Latvijas Universitātes profesors

Koleģiāli sveicieni Jaunajā gadā un pateicība Doctus par interesanto tēmu izvēli šajā numurā!

Noprotams, ka visus interesēs raksts par mākslīgā intelekta (MI) ienākšanu medicīnā, īpaši jomās, kur iespējams izveidot stingrus diagnostikas un ārstēšanas algoritmus. Pirms nebiju izlasījis interviju ar prof. Andri Jumtiņu un
Dr. Ilzi Čerņavsku, nezināju, ka Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā aprobēja MI rīku kaulu lūzumu radioloģiskai diagnostikai.
Ceru, ka Latvijā drīzumā ieviesīs arvien vairāk inovatīvu veselībpratības MI sistēmu, kas pēc subjektīviem un objektīviem parametriem spēs identificēt pacientus ar paaugstinātu risku dažādu slimību attīstībai un nodrošinās viņiem paātrinātu piekļuvi diagnostiskiem izmeklējumiem un ārstēšanai, samazinot mēnešiem garās gaidīšanas rindas pie speciālistiem.

Ir patīkami lasīt interviju ar Daugavpils reģionālās slimnīcas ķirurgu Iļju Ratiani par viņa centieniem savā klīnikā attīstīt biežāko onkoloģisko slimību operācijas atbilstoši vislabākajiem standartiem. Piekrītu, ka uz specializētajām Rīgas slimnīcām jānosūta vienīgi pacienti ar retām patoloģijām, vienlaicīgi turpinot attīstīt slimnīcu sadarbības tīklus ap universitāšu slimnīcām.

Kā vienmēr ir vērtīgi iepazīties ar medicīnas jaunumu apkopojumiem, šoreiz no Eiropas Kardiologu asociācijas kongresa, kā arī no pēdējo gadu publikācijām par podagru, par izdegšanas sindromu, par nemierīgo kāju sindromu, par urīnceļu infekciju, par nepietiekamu svaru jaundzimušajiem, par orbītas traumām. Šie kolēģu rakstītie vai komentētie biežāko klīnisko problēmu apkopojumi vēlreiz apliecina žurnāla nosaukuma Doctus (latīniski — “mācītais, prasmīgais, gudrais”) atbilstību tā misijai.

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Podagra. Neārstējot — riski ir augsti

Podagra ir labi zināma iekaisīga locītavu slimība, kurai raksturīgs patoloģisks urīnskābes metabolisms. Vēsturiski tā tika uzskatīta par karaļu slimību, jo tikai augstākās klases pārstāvji sociālā statusa dēļ varēja atļauties vīnu un gaļu. Šobrīd, 21. gadsimtā, tā tiek uzskatīta par globālu veselības problēmu vairāku metabolisku blakusslimību un augstā mirstības riska dēļ.

S. Paudere–Logina

Hroniski koronāri sindromi. Četru soļu pieeja

Kopš oktobra žurnālā Doctus esam snieguši informāciju par jaunumiem Eiropas Kardiologu asociācijas kongresā, kas no 30. augusta līdz 2. septembrim norisinājās klātienē Londonā un tiešsaistē. Šajā numurā apskatu noslēdzam ar nozīmīgu tēmu kardioloģisko pacientu aprūpē — hroniski koronāri sindromi (HKS), konspektīvi iepazīstinot ar jaunām vēsmām vadlīniju atjauninājumā. Svarīgākais — pacientu izvērtē un ārstē pakāpeniski, pa solim, lai izvairītos no nevajadzīgas diagnostikas un terapijas.

S. Paudere–Logina, D. Sondore, R. Feders

Orbītas traumas. Multidisciplinārs izaicinājums

Orbītas bojājumi ir multidisciplināra problēma, arī traumu etioloģijas spektrs ir ļoti plašs. Tā kā mutes, sejas un žokļu ķirurgiem un oftalmologiem (smagāku traumu gadījumā arī neiroķirurgiem, otorinolaringologiem un plastikas ķirurgiem) sadarboties iznāk visai bieži, vēlamies izgaismot ikdienu traumpunktos, kā arī uzsvērt, kam pievērst uzmanību, ja pacients nonāk uzņemšanā, kur nedežurē ne oftalmologs, ne mutes, sejas, žokļu ķirurgs.

E. Avotiņa, I. Apse, I. Bāgante

Osteosarkopēnija. Globāla pandēmija senioriem

Osteosarkopēnija ir salīdzinoši nesen terminoloģijā ienācis jēdziens, kur apvienotas divas ļoti biežas senioru problēmas — sarkopēnija un osteoporoze/osteopēnija. Tie ir neatkarīgi riska faktori dažādu slimību attīstībai, bet to kombinācija pasliktina kopējo fizisko veiktspēju, palielina kritienu, lūzumu risku, veicina mobilitātes traucējumus, pasliktina dzīves kvalitāti. Viena medikamenta šā sindroma pārvaldībai nav. Tas ir komplicēts vairāku speciālistu darbs, pamatā strādājot profilaktiski, novēršot riskus un uzlabojot izpratni par uztura nozīmi labas veselības uzturēšanā.

S. Paudere–Logina, V. Pīrāgs

Urīnceļu infekcijas neskaidrā daba

Urīnceļu infekcijas (UCI) ir viena no visbiežākajām bakteriālajām infekcijām pasaulē un aptver plašu slimību spektru, sākot no nekomplicēta cistīta līdz dzīvībai bīstamai urosepsei. Pasaulē UCI gadījumu absolūtais skaits kopš 1990. gada pieaudzis par 60,5 %, gadā sasniedzot ~ 404,61 miljonu pacientu. Saslimstība ar UCI sievietēm ir 3,6 × lielāka un pieaug līdz ar vecumu. [1]

A. Freimanis, M. Freimane

Izdegšanas sindroms kā arodslimība

Pasaules Veselības organizācija izdegšanas sindromu definē kā “sindromu, kas rodas no ilgstoša stresa darbā, kuru nav izdevies veiksmīgi pārvaldīt”. Nereti literatūrā to apraksta arī kā “fiziskā un emocionālā izsīkuma stāvokli, kas rodas, ilgstoši strādājot emocionālas spriedzes apstākļos”. Jāatzīmē, ka šīs nav vienīgās izdegšanas sindroma definīcijas — pasaules literatūrā ir atrodamas vairāk nekā 142! [1]

M. Burčeņa, D. Skrupska

Dr. IĻJA RATIANI, onkoķirurgs: Ticēt sev un neapstāties

Viņam ir tikai 35 gadi. Viņš pieder onkoķirurgu Ratiani saimei un jau vada Daugavpils reģionālās slimnīcas Onkoķirurģijas nodaļu, kur piepilda sapni attīstīt pasaules līmeņa onkoķirurģiju. Ārpus operāciju zāles Dr. Iļjam Ratiani patīk baudīt mājas omulību ar ģimeni vai izmest kādu loku pa Latgali kopā ar dakteru baikeru klubiņu. Ļoti pacietīgs — savu gruzīna temperamentu parāda reti.

E. Jonāne

Mākslīgais intelekts medicīnā. Palīgs, nevis noteicējs

Mūsu ikdienā arvien vairāk iespiežas mākslīgais intelekts (MI). Patiesībā tas ir mums visapkārt. Līdzko atveram interneta pārlūku, mēs jau izmantojam MI risinājumu. Tā algoritms darbojas līdzīgi kā cilvēka smadzenes, kas ir būvētas no neironiem. Līdzīgi, bet ne gluži. Vai MI objektivitāte nākotnē pārspēs cilvēka subjektivitāti? Vai neatslābsim, kad atbildes priekšā teiks MI? Cik lielus ierobežojumus noteiksim?

D. Ričika, E. Vaska, I. Čerņavska, A. Jumtiņš

Ārstniecības personu profesionālā labbūtība. Cēloņi, sekas un intervences

Ārstniecības personas (ĀP) ir pakļautas būtiskam profesionālās labbūtības (PL) pasliktināšanās riskam — galvenokārt augsto emocionālo un fizisko prasību dēļ, kas tiek izvirzītas ikdienas darbā. Pastāvīga saskare ar slimībām, nāvi un neatliekamām situācijām, ilgas darba stundas rada paaugstinātu stresa līmeni. Savukārt ilgstošs profesionālais stress negatīvi ietekmē kā darbinieku labbūtību, tā pacientu aprūpes kvalitāti un drošumu.

E. Nagle, I. Reine, G. Naglis

Apņemšanās, stratēģijas, sirds

Pārfrāzējot gadu mijas ticējumu: ja ieskatās valsts budžeta maciņā un plānošanas dokumentos, tad var redzēt, kāds būs nākamais gads. 2025. gadā veselības aprūpei atvēlēti 1,9 miljardi eiro, kā svarīgākās ceļa norādes minēta cenu samazināšana recepšu zālēm par 15—20 %, jaunais Onkoplāns, mātes un bērna veselība, E–veselība (darbu sāks Latvijas Digitālās veselības centrs), ģimenes ārstu piesaiste reģioniem un slimnīcu tīkla attīstība.

D. Ričika