Nr. 1 (286)
Valdis Pīrāgs, Dr. med., Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Internās medicīnas klīnikas vadītājs, Latvijas Universitātes profesors
Koleģiāli sveicieni Jaunajā gadā un pateicība Doctus par interesanto tēmu izvēli šajā numurā!
Noprotams, ka visus interesēs raksts par mākslīgā intelekta (MI) ienākšanu medicīnā, īpaši jomās, kur iespējams izveidot stingrus diagnostikas un ārstēšanas algoritmus. Pirms nebiju izlasījis interviju ar prof. Andri Jumtiņu un
Dr. Ilzi Čerņavsku, nezināju, ka Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā aprobēja MI rīku kaulu lūzumu radioloģiskai diagnostikai.
Ceru, ka Latvijā drīzumā ieviesīs arvien vairāk inovatīvu veselībpratības MI sistēmu, kas pēc subjektīviem un objektīviem parametriem spēs identificēt pacientus ar paaugstinātu risku dažādu slimību attīstībai un nodrošinās viņiem paātrinātu piekļuvi diagnostiskiem izmeklējumiem un ārstēšanai, samazinot mēnešiem garās gaidīšanas rindas pie speciālistiem.
Ir patīkami lasīt interviju ar Daugavpils reģionālās slimnīcas ķirurgu Iļju Ratiani par viņa centieniem savā klīnikā attīstīt biežāko onkoloģisko slimību operācijas atbilstoši vislabākajiem standartiem. Piekrītu, ka uz specializētajām Rīgas slimnīcām jānosūta vienīgi pacienti ar retām patoloģijām, vienlaicīgi turpinot attīstīt slimnīcu sadarbības tīklus ap universitāšu slimnīcām.
Kā vienmēr ir vērtīgi iepazīties ar medicīnas jaunumu apkopojumiem, šoreiz no Eiropas Kardiologu asociācijas kongresa, kā arī no pēdējo gadu publikācijām par podagru, par izdegšanas sindromu, par nemierīgo kāju sindromu, par urīnceļu infekciju, par nepietiekamu svaru jaundzimušajiem, par orbītas traumām. Šie kolēģu rakstītie vai komentētie biežāko klīnisko problēmu apkopojumi vēlreiz apliecina žurnāla nosaukuma Doctus (latīniski — “mācītais, prasmīgais, gudrais”) atbilstību tā misijai.