Nr. 11 (284)
Marta Celmiņa, miega speciāliste, pediatre, Epilepsijas un miega medicīnas centrs, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca, Latvijas Miega medicīnas biedrības valdes priekšsēdētāja
Tieši tāpat kā Rīga nekad nebūs gatava, tā arī neviens sevi cienošs mediķis nekad neuzskatīs, ka zina visu, tāpēc jātur roka uz pulsa un pastāvīgi jāizglītojas. Doctus novembra numurā varam iepazīties gan ar pavisam svaigām lietām, gan arī zināmām, bet varbūt piemirstām tēmām un iedvesmoties no kolēģu stāstiem.
Īpaši interesanti uz medicīnu paskatīties nevis no vadlīniju, tabulu un devu, bet no personību un pieredžu skata leņķa. Pediatri Baiba un Reinis Balmaki dalās atziņās par darba un kultūras pieredzi, strādājot divās lielās Austrālijas slimnīcās Melburnā. Prof. Māris Taube paver iespēju psihiatrijas nozari ieraudzīt iepriekš neredzētā gaismā.
Numurā lasāmi izglītojoši raksti un praktisku padomu apkopojumi dažādās jomās. Dr. Ieva Ruža un Dr. Sindija Smirnova stāsta par optimālām kombinācijām 2. tipa cukura diabēta terapijā, Dr. Jūlija Zepa un Dr. Inita Buliņa — par aksiāla spondilartrīta diagnostiku un ārstēšanu. Dr. Sanita Paudere–Logina sagatavojusi pārskatu par Eiropas Kardiologu asociācijas šajā gadā publiskotajām vadlīnijām priekškambaru mirdzēšanas pārvaldībā, uzsverot, ka tās kļuvušas vieglāk izprotamas un skaidrākas to lietotājiem.
Žurnālā atrodama informācija arī par divām dzīves pamatnepieciešamībām — miegu un uzturu. Mēs kopā ar Dr. Mariju Luīzi Kalniņu sniedzam ieskatu miega hormona melatonīna dzīvē un vienlaikus aicinām pārdomāt, vai tiešām tas tik bieži izrakstāms pacientiem. Savukārt uztura speciāliste Nella Karpenska–Allaža atgādina, ka arī uzturs ir terapijas veids, īpaši akcentējot medicīniskā papilduztura nozīmi dažādu akūtu un hronisku stāvokļu gadījumā.
Lai visiem mierīgs un silts salnu mēnesis!