PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Oktobris 2024

Nr. 10 (283)

Dr. UNA GAILIŠA, endokrinoloģe, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Endokrinoloģijas centra virsārste

Mūsdienu ārsta darba specifika jebkurā specialitātē saistīta ar sadarbību dažādās jomās, žurnālā mēs savus kolēģus varam iepazīt gan profesionāli, gan personīgi.

Man kā endokrinoloģei, protams, svarīga tēma ir diabētiska retinopātija un prof. Kristīnes Baumanes pieredzē sakņotie komentāri apskatam par šo tēmu. Ar interesi lasāmas ārstu ikdienā aktuālās tēmas: jaunumi par arteriālo hipertensiju, neirotisko un ar stresu saistīto traucējumu ārstēšana.

Šoreiz mana tēma — osteoporoze. Globāli populācijas novecošanās saistīta ar osteoporotisku lūzumu skaita pieaugumu. Lai izvēlētos piemērotāko medikamentu osteoporozes ārstēšanai, jau pirms terapijas sākšanas ar pacientu jāapspriež paredzamās terapijas plāns un medikamenta izvēles pamatojums. Nozīmējot osteoporozes terapijas līdzekļus, mums jāzina, kad sagaidāma un izvērtējama terapijas efektivitāte, kā arī iespējamās blaknes, ja paredzamais terapijas kurss būs ļoti garš vai terapija ilgs pat visu turpmāko mūžu.

Noteikti novēlu žurnālam saglabāt sadaļu, kur speciālisti atbild uz praktiskiem ģimenes ārstu jautājumiem, — šoreiz par plaušu slimībām.

Paldies šā numura personībai Dainai Pastarei par viņas stāstu medicīnā! Mani uzrunāja viņas teiktais, ka strādāt slimnīcā nozīmē kalpot pacientam. Domāju, ka tikai tad, kad mēs pacientiem kalpojam valsts apmaksātā medicīnā, pieredzi un zināšanas savā specialitātē varam uzkrāt augstākajā līmenī. Novēlu kolēģiem atrast balansu starp kalpošanu un labi apmaksātu darbu!

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Arteriāla hipertensija. Jaunumi no ESC 2024 kongresa

Eiropas Kardiologu asociācijas (ESC) kongress ir viens no svarīgākajiem pasākumiem kardioloģijā, kur tiekas pasaulē vadošie eksperti kardioloģijā un citi interesenti, lai atspoguļotu jaunumus sirds un asinsvadu veselības aprūpes, diagnostikas un uzraudzības jomā. Šis gads ir īpašs, jo ESC nāk klajā ar četru vadlīniju — hipertensijas, priekškambaru mirdzēšanas, hronisku koronāru sindromu un perifēro artēriju un aortas slimību — atjauninājumiem. Arī Doctus bija iespēja Londonā notiekošajam pieslēgties tiešsaistē, tāpēc varam sniegt jaunāko ieskatu kardioloģisko pacientu aprūpē un šajā numurā vēstām par arteriālo hipertensiju.

S. Paudere–Logina

Neirotiskie un ar stresu saistītie traucējumi. Terapijas iespējas un izaicinājumi, I daļa

Stress ir normāla fizioloģiska reakcija uz ikdienas izaicinājumiem un negaidītām situācijām. Tas izpaužas gan ar psiholoģiskiem/emocionāliem, gan fiziskiem simptomiem. Stresa situācijās notiek īslaicīgas “krīzes” adaptīvas izmaiņas hormonālā līmenī ar veģetatīvās nervu sistēmas aktivāciju, kas palīdz ātrāk reaģēt uz potenciālu apdraudējumu un vienā vai citā veidā to atrisināt. Ilgstošs/hronisks stress var izraisīt hormonālu disregulāciju, patoloģiskus adaptīvus mehānismus, kas var radīt vai saasināt kā somatiskus, tā psihiskus traucējumus. [1]

R. Logins, Z. Šķiņķe

DAINA PASTARE, neiroloģe: Dari vislabāko, ko spēj

“Kad vajadzēja izvēlēties, kurā rezidentūrā stāties, sapratu, ka gribu darīt kaut ko nopietnu. Un neiroloģija, manuprāt, ir vissmagākā medicīnas joma. Nospriedu, ka kļūt par ārsti neiroloģi, strādāt šajā specialitātē — tas būtu kaut kas vērtīgs,” atzīst Dr. med. DAINA PASTARE, neiroloģe, Vispārējās neiroloģijas nodaļas un Multiplās sklerozes vienības vadītāja Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, docente Neiroloģijas un neiroķirurģijas katedrā Rīgas Stradiņa universitātē.

M. Lapsa