PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Jūlijs 2024

Nr. 7 (280)

VITĀLIJS ZVIRGZDIŅŠ, Asinsvadu ķirurģijas nodaļas vadītājs, RAKUS stacionārs “Gaiļezers”

Ikdienā mēs katrs strādājam savā nozarē, specializējamies, bet medicīna ir plaša — Doctus raksti izglīto, vedina uzzināt ko jaunu. Asinsvadu ķirurgiem vislielākā saskare ir ar kardioloģiju un radioloģiju, bet nekad nav tā, ka zinām visu. Ieskatoties Doctus jūlija numura rakstos, uzzināju terminu “sarkopēnija”. Protams, zinu, ka ar vecumu zaudējam muskuļu masu (tāpēc jāsporto!), bet bija interesanti uzzināt vairāk par vienu no galvenajiem sindromiem, kas attīstās kopā ar novecošanās procesu.

Medicīna ir komandas darbs (plāna operācijās sadalot spēkus, pieaicinot zinošākos kolēģus), vienlaikus ir brīži (akūtās operācijās), kad savos lēmumos esi vientuļš. Tāpēc jābūt aizmugurei, jāuzkrāj zināšanas, lai varētu izdarīt labāko lēmumu konkrētā situācijā konkrētajam pacientam.

Kā neizdegt strādājot? Tādas receptes nav. Ja ir sarežģīts pacients, domas tik un tā nes mājās. Tad svarīgi likt pretī kaut ko līdzsvaram. Šajā numurā neiroloģe Anželika Gudreniece stāsta par savu aizraušanos — gleznošanu. Neesmu gleznu kolekcionārs, bet man bija izveidojusies draudzība ar Borisu Bērziņu — ar lielu cieņu attiecos pret viņa darbiem. Šāda pieredze bagātina. Man dzīves līdzsvaram ir sports, arī mana kompānija, ar ko dodamies makšķerēt, tāpat mani kino draugi — rudeņos rīkojam kino vakarus, noskatāmies Kannu festivāla filmas. Vasarās ir labi tepat, Latvijā, var ārā uzspēlēt tenisu.

Kādreiz, kad lasīju lekcijas ķirurģijā, citēju Astliju Kūperu, 19. gadsimta angļu anatomu un ķirurgu, kurš teica, ka labs ķirurgs ir tāds, kas prot veikt amputāciju kājai, bet vēl labāks — ja prot kāju saglābt. Medicīnā jāstrādā tik ilgi, kamēr ir interese par visu jauno. Tāpēc kolēģiem gribu novēlēt vienmēr būt nedaudz profesionāli izsalkušiem. Ja apstājies, kļūsti par amatnieku, bet medicīna nav amatniecība. Jā, ir rutīna (reizēm arī zināma amatniecība), bet ik pa laikam — esiet gatavi izaicinājumiem!

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Kliedējam mītus par statīnu lietošanu

Terminu “ateroskleroze” pazīst ne tikai medicīnas darbinieki, bet arī daudzi ar medicīnu nesaistīti cilvēki — ir samērā laba izpratne, ka ateroskleroze negatīvi ietekmē asinsvadus, jo ģimenē un paziņu vidū nereti ir cilvēki ar aterosklerozi un tās izraisītām slimībām. Diemžēl dažādu maldīgu pārliecību un viltus informācijas dēļ pacienti nereti atsakās no zinātniski pierādītas medikācijas. Jāatzīmē, ka arī ārstiem ne vienmēr ir skaidra pārliecība par statīnu lietošanas riska un ieguvuma līdzsvaru, ārstējot pacientus ar dislipidēmiju. Sevišķi bieži to var novērot aterosklerozes primārajā profilaksē.

A. Ņikitina, R. Rimdjonoka, A. Skride, A. Rudzītis

D vitamīns hroniskas nieru slimības pacientiem

Hroniska nieru slimība (HNS) ir nozīmīga sabiedrības veselības problēma visā pasaulē: skar ~ 10 % pasaules iedzīvotāju un ir saistīta ar augstāku kopējo un kardiovaskulāro mirstību. [1] HNS tiek definēta kā strukturālas vai funkcionālas pārmaiņas nierēs un/vai samazināta nieru funkcija (GFĀ < 60 ml/min./1,73 m2), kas ilgst vismaz trīs mēnešus. [2] Cilvēkiem ar HNS bieži vērojams D vitamīna trūkums organismā.

M. Brīvere, B. Runča

Gastroezofageālā atviļņa slimības terapija. Ne tikai protonu sūkņu inhibitori

Gastroezofageālā atviļņa slimība (GEAS) jeb gastroezofageālā refluksa slimība (GERS) ir kuņģa satura regurgitācija barības vadā. Par GEAS diagnozi var domāt, ja simptomi izpaužas vairāk nekā trīs reizes nedēļā un ievērojami ietekmē dzīves kvalitāti. To var uzskatīt par barības vada un proksimālās gremošanas un elpošanas sistēmas kairinājumu.

T. Raikstiņa, V. Skuja

Bezmiegs. Ārstējot novēršam blakusslimības

Bezmiegs ir miega traucējumi, kad cilvēkam ir grūtības aizmigt vai uzturēt miegu. Bieži novērotas bezmiega sekas ir nogurums dienā, slikts garastāvoklis, viegla aizkaitināmība, problēmas ar uzmanības noturēšanu vai koncentrēšanos. Lai noteiktu bezmiega diagnozi, sūdzībām jābūt vairākas reizes nedēļā vismaz trīs mēnešus.

S. Paudere–Logina, N. Bērziņa

Sarkopēnija gerontoloģijā

Paredzamais cilvēka dzīves ilgums 21. gadsimtā ir pieaudzis, tāpēc pieaug arī geriatriskā profila pacientu skaits. Arvien biežāk klīnikās konsultējam gados vecākus cilvēkus, kuriem nepieciešama individuāla un specifiskāka pieeja. Šoreiz pētām vienu no galvenajiem sindromiem, kas attīstās pakāpeniski kopā ar novecošanās procesu, — sarkopēniju.

Z. Mētra, D. Zepa

Dr. med. VITĀLIJS ZVIRGZDIŅŠ, asinsvadu ķirurgs: Ar neizsīkstošu izsalkumu operēt

Zvanot Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Asinsvadu ķirurģijas nodaļas vadītājam, virsārstam VITĀLIJAM ZVIRGZDIŅAM, lai uzaicinātu uz interviju, noķeru viņu brīdī, kad viņš nodevies vienam no saviem hobijiem un spiningo Zvirgzdu ezerā. “Tāds nu es esmu, mierā nevaru nosēdēt ne mirkli. Uz darbu eju ar prieku, jo man vēl aizvien ir patiesa interese par medicīnu — laikam tie ir atslēgas vārdi, kāpēc arvien esmu ķirurģijā,” sarunā atzīst Dr. med. Vitālijs Zvirgzdiņš.

G. Jansone

Vai būs caurskatāmas un zemākas zāļu cenas? Jaunais zāļu uzcenojuma modelis

Caurskatāms un pacientam draudzīgs — sola veselības ministrs Hosams Abu Meri. Publiski iepazīstinot ar zāļu uzcenojuma jauno modeli, viņš pauda cerību, ka Ministru kabinetā tas tiks apstiprināts līdz jūlija vidum, lai jau novembrī pacienti par recepšu zālēm maksātu par 15—20 % mazāk nekā līdz šim. Uzklausījām arī nozares pārstāvju viedokļus, kas nav tik optimistiski un norāda uz iespējamiem riskiem.

D. Ričika

Z paaudze medicīnā

Aiz muguras izlaidumu laiks — medicīnas saimē sāk ienākt paaudze, ko dēvē par Z paaudzi jeb digitālajiem bērniem (dzimuši 1997.—2010. gadā). Ko par viņiem saka neseni pētījumi?

D. Ričika