Nr. 4 (277)
Raivis Logins, psihiatrs, narkologs, Strenču PNS, Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība
Mediķiem ir jāspēj svarīgo un sarežģīto paskaidrot vienkāršā un saprotamā veidā ne tikai pacientiem, bet arī savstarpējā komunikācijā. Nekautrējoties varu atzīt, ka pats ik pa brīdim piedomāju, vai pacients ir sapratis ieteikumus profilaksei un terapijas plānu, nevis tikai pazemīgi pamājis ar galvu. Mūždien mainīgo algoritmu, rekomendāciju un zinātniskās informācijas plūsma var būt nogurdinoša. Visnotaļ ērts veids, kā paplašināt un atsvaidzināt zināšanas citās medicīnas nozarēs, ir lasīt Doctus.
Žurnāls Doctus saglabā līdzsvaru starp svaigākajām medicīniskajām aktualitātēm, klīnisko praksi un centrā — pašu ārstu, turklāt ne tikai kā kompetentu kolēģi vai savas nozares speciālistu, bet arī kā cilvēku.
Jaunākajā numurā ar interesi lasīju interviju ar asoc. prof. Agnesi Ozoliņu, kura vienlīdz aizrautīgi realizē gan savas profesionālās un akadēmiskās ambīcijas, gan pilnveidojas ārpus ierastā ampluā.
Savukārt Dr. Māris Skutelis kliedē drūmos stereotipus par paliatīvo aprūpi, vienlaikus to neizpušķojot un izceļot tās nozīmīgumu.
Rakstos par rozāciju un HOPS izklāstīta šo patoloģiju heterogēnā daba blakusslimību nozīmē gan primāri — šo slimību izcelsmē, gan sekundāri — nosakot smaguma pakāpi un potenciālos riskus. Jācer, ka PVO prognozētais smēķētāju īpatsvara kritumus līdz 2025. gadam nebūs citu vielu vai elektronisko cigarešu lietošanas pieauguma fonā.
Parkinsona slimības aprūpes aktualitātēs akcents arī uz nemotorisko simptomu laicīgu atpazīšanu un korekciju, kas būtiski ietekmē pacientu dzīves kvalitāti. Šīs agrīnās pazīmes ietver arī buķeti ar dažādiem neiropsihiatriskiem simptomiem, kas var paslēpties zem afektīviem, neirotiskiem un kognitīviem traucējumiem.
Novēlu katram no jums, kolēģi, atrast sev ko jaunu, noderīgu un interesantu šajā jaunākajā Doctus numurā!