Nr. 10 (271)
Inese Legzdiņa, endokrinoloģe, osteoporozes speciāliste, “Veselības centrs 4”, filiāle “Diagnostikas centrs”
Mūsdienās informācija ir klikšķa attālumā, atliek vien ierakstīt atslēgas vārdus un sameklēt starptautiskas publikācijas. Taču lokālajam skatījumam ir pievienotā vērtība — tie ir mūsu kolēģi, kurus pazīstam, kuriem varam pavaicāt padomu un kuri gatavi dalīties pieredzē.
Doctus oktobra numurā vairāki raksti uzdod jautājumu: kā laikus atpazīt slimību? Asoc. prof. Ieva Ziediņa, Dr. Aiga Vasiļvolfa un Dr. Anete Granovska raksta par hronisku nieru slimību. Prof. Elmārs Rancāns uzsver, ka liela daļa cilvēku, ja arī jūt, ka nav kaut kas labi, tomēr palīdzību nemeklē, turklāt depresijai ir daudz dažādu seju, kas apgrūtina diagnostiku. Savukārt Dr. Madara Mičule piedāvā interesantu tēmu par diennakts ritma traucējumiem, kas sastopami bieži, bet atpazīti maz. Lai nonāktu pie pareizās diagnozes, manuprāt, svarīgi vērtēt slimnieka vispārējo stāvokli. Ļoti būtiska ir pacienta izjautāšana, apskate, ārsta kontakts ar pacientu.
20. oktobrī atzīmējam Pasaules osteoporozes dienu. Ar osteoporozes pacientiem strādāju kopš 1997. gada un redzu, ka pamanīt slimības sākumu nebūt nav viegli. Kolēģiem ģimenes ārstiem rekomendētu: kad pie jums atnāk 55—60 gadus vecs pacients, neaizmirstiet par osteodensitometrijas izmeklējumu, pat ja pacientam sūdzību nav!
Doctus oktobrī pārskata arī publikācijas no pasaules literatūras par dzelzs deficīta anēmiju. Viens no pētījumiem rāda, ka anēmija saistīta ar lielāku risku kaulu lūzumiem. Piekrītu Dr. Edmundam Jansonam: divas izplatītas un it kā savstarpēji nesaistītas lietas — dzelzs deficīts un osteoporoze, bet nedrīkstam aizmirst, ka vielmaiņas procesi cilvēka organismā ir komplicēti un nav līdz galam izzināti.
Vēl oktobra numurā saruna ar jaunajiem ķirurgiem, kas reģionā pieņem izaicinājumu pacelt profesionālo latiņu. Gribētu novēlēt nepazaudēt dzirksteli! Nepazaudēt vēlēšanos izpētīt, izprast pacienta stāvokli. Saglabāt zinātkāri.
Noteikti izlasiet interviju ar Dr. Ņikitu Bezborodovu! Laime ir mirklis šeit un tagad — laimes mirkļus ieraudzīt, apstādināt, piedzīvot.