Nr. 7 (268)
Ieva Tolmane, Dr. med., asoc. prof., infektoloģe, hepatoloģe, RAKUS stacionāra Latvijas Infektoloģijas centrs, Aknu slimību nodaļas vadītāja, LU Medicīnas fakultāte
Katru gadu 28. jūlijā tiek atzīmēta Pasaules Hepatīta diena ar mērķi palielināt izpratni par hepatītu izraisītajām komplikācijām un reāli rīkoties, lai hepatītus agrīni diagnosticētu, savlaicīgi ārstētu un mazinātu komplikāciju un mirstības riskus. Šā gada tēma — “Mēs negaidām”. Latvijā visaktuālākais un izplatītākais ir C hepatīts. Tas bieži norit bez specifiskām izpausmēm, tāpēc vienīgais veids, kā uzzināt, vai persona nav inficēta, ir testēties. Katram cilvēkam vismaz vienreiz dzīvē jāveic C hepatīta tests — anti–HCV, tā mēs varam glābt dzīvības.
Zarnu mikrobioma loma un nozīme dažādu slimību attīstībā pētīta dažādos aspektos, tomēr jāatceras, ka mikrobioms nav nekas akmenī iekalts, bet gan mainīgs organisms. Rezultāti pētījumos līdz šim bijuši dažādi. Šajā žurnāla numurā varam lasīt apskatu par mikrobioma un dažādu probiotiku saistību ar slimību attīstību. Vērtējumi jāizdara katram pašam.
Interesants šķiet raksts par hroniska iekaisuma saistību ar depresiju. Tomēr aktuāls paliek jautājums, kurš pirmais — vista vai ola: vai hronisks iekaisums rada depresiju vai depresīviem pacientiem biežāk attīstās hroniski iekaisumi? Jo zinām, ka viens no svarīgiem priekšnosacījumiem cīņai ar infekcijām un citām slimībām (arī onkoloģiskām) ir pacienta noskaņojums, optimisms.
Vēl vērts izlasīt par fimozi, ko daudzos gadījumos iespējams ārstēt medikamentozi, bez ķirurģiskas iejaukšanās, par kognitīvo disfunkciju onkoloģiskiem pacientiem, kā arī praktiskas rekomendācijas paliatīvajā aprūpē (ļoti aktuāli!) — labi, ka pēdējā laikā šai problēmai tiek pievērsta arvien plašāka uzmanība!
Patiesi priecājos, ka tieši šajā žurnāla numurā ir intervija ar manu kursa biedreni, izcilu ārsti endokrinoloģi Unu Gailišu. Lasot rakstu, var smelties iedvesmu saturīgai un interesantai dzīvei. Ar endokrinologiem mūsu ceļi krustojas šā mēneša aktuālās infekcijas C hepatīta jomā, jo C vīruss inficē un bojā bēta šūniņas un var inducēt diabēta attīstību. Savukārt diabēta pacientiem hroniskais C hepatīts straujāk progresē līdz cirozei. Tāpēc visi diabēta pacienti noteikti jāskrīnē uz C hepatītu.