Nr. 2 (263)
ELMĀRS TĒRAUDS, psihiatrs, Psihiatrijas un narkoloģijas centra Ambulatorā centra “Pārdaugava” vadītājs
Psihiskā veselība Latvijā no formāli prioritāras medicīnas nozares pēdējos 5—10 gados kļuvusi par vienu no jomām, kas uzplaukst visstraujāk: attīstās nemedikamentozās ārstēšanas un rehabilitācijas metodes, daudz tiek strādāts, lai psihiatriskā ārstniecība pacientiem Rīgā un reģionos būtu līdzvērtīga, bērnu psihiatrijā strauji attīstās mūsdienīgs sabiedrības atbalstītas psihiskās veselības aprūpes veids — Pusaudžu resursu centrs u.c.
Prieks, ka Doctus regulāri iekļauj rakstus par psihisko veselību un Latvijā ir daudz kolēģu, kam ir interesants, kompetents viedoklis par dažādiem ar psihisko veselību saistītiem jautājumiem.
Februāra Doctus numurā ar interesi izlasīju Dr. Sanitas Pauderes–Loginas apkopotās jaunākās publikācijas par šizofrēniju un prof. Māra Taubes komentārus. Apskatīti aktuāli jautājumi: mūsdienīgas psihiatriskās aprūpes organizācija, psihoaktīvo vielu lietošanas kontroversiāls vērtējums, ieguvumi no antipsihotiķu lietošanas ilgtermiņā un riski.
Vienmēr uzmanību piesaista raksti par pacientu un ārstu tiesībām un pienākumiem. Doctus februāra numurā juristes Solvitas Olsenas pārdomas par medicīnas tiesībām. Psihiatrijā man aktuāli šķiet jautājumi par “reģistru” un ambulatoro piespiedu ārstēšanu pēc tiesas lēmuma.
Raksti par sāpēm mugurā, bronhiālo astmu, Krona slimību vēlreiz liek pārdomāt, ka noteikti jārūpējas arī par komorbīdu psihisko traucējumu ārstēšanu pacientiem ar (psiho)somatiskām slimībām. Prof. Māris Taube rakstā par šizofrēniju citē Seru Viljamu Osleru: “Labs ārsts ārstē slimību, izcils ārsts ārstē pacientu, kuram ir slimība,” — šis apgalvojums noteikti attiecas arī uz psihosomatisko slimību ārstēšanu.
Un kur tad vēl jaunais termins — “digitālā emocionālā inteliģence”! Iesaku izlasīt Doctus galvenās redaktores Diānas Ričikas rakstu par sociālo mediju vietu medicīnā.