Nr. 1 (262)
ANNA MIRONOVSKA, infektoloģe, ģimenes ārste, Vidzemes slimnīca, Terapijas nodaļas virsārste, Ģimenes ārsta prakse Dikļos, Zilākalnā un Dauguļos
Gada sākumam piestāv apņemšanās sākt jaunu dzīvi. Simboliski šī robežšķirtne varbūt strādā, bet mana pieredze saka: neko neatliec uz pirmdienu! Dzīve nav gara, nekas nav apsolīts, garantēts un mūžīgs. Negaidi, tad domas sāks buksēt. Sāc jaunu dzīvi tūdaļ, šodien! Vienmēr esmu vadījusies pēc principa: labāk izdarīt mazliet vairāk nekā nožēlot, ka neizdarīji.
No 2023. gada sagaidu, ka valsts gudrās galvas pievērsīs pienācīgu uzmanību mūsu nozarei. Veselībai no IKP veltām par trešdaļu mazāk nekā vidēji Eiropas Savienībā — ko lai atbildam pacientiem un viņu piederīgajiem, kad viņi jautā, kāpēc nevar saņemt tādu aprūpi kā Skandināvijā? Ja gribam pieczvaigžņu hiltona aprūpi, jaunākās tehnoloģijas un no mediķiem prasām kvalitāti, tam vajag segumu.
Latvijā ir daudz labu ārstu, prieks, ka arī jaunie joprojām vēlas palikt savā zemē — to lasām šajā Doctus numurā. Jaunajiem kolēģiem novēlu izturēt Alises Brīnumzemē posmu, kad jāskrien tik ātri, lai paliktu uz vietas. Tas vienmēr rezultējas!
Janvāra numurā vērtīgs prof. Sandras Lejnieces raksts par anēmiju. Ieraugot grūtāk interpretējamus analīžu rezultātus, vieglāk (bet ne profesionālāk) aizsūtīt pacientu kolēģim. Profesore atgādina, kad tiešām darbs būs hematologam un kad varam tikt galā paši.
Vienmēr uzrunā raksti, kas skatās uz pacientu individuāli (par ātriju fibrilāciju jauniem pieaugušajiem un caureju senioriem) un starpdisciplināri (dermatologa, psihiatra un gastroenterologa skats uz niezi). Komandas darbs medicīnā ir neatsverams. Cik bieži praksē izmantojam “zvans draugam”? Es — bieži. Un manā “zvans draugam” sarakstā tik ļoti pietrūkst infektologa Dr. Paula Aldiņa...
Gribu novēlēt Doctus lasītājiem nezaudēt savu ceļa zvaigzni! Paceļam galvu un redzam — tā aicina tiekties uz augšu!