Nr. 12 (261)
ZANE ĀBOLA, asoc. prof., BKUS Bērnu ķirurģijas klīnikas virsārste, RSU Bērnu ķirurģijas katedras vadītāja
Kolēģu rakstus Doctus decembra numurā caurstrāvo viens aicinājums — būt atklātiem un godīgiem, ieinteresētiem un atbildīgiem. Tas attiecināms gan uz pacientiem un viņu ģimenēm, gan pašiem uz sevi. Tas piemērojams gan ļoti smagos pacienta un viņa tuvinieku dzīves brīžos, gan ārstējot hroniskas, dzīves kvalitāti pasliktinošas kaites.
Tehnoloģiju laikmetā cilvēcību neviens nav atcēlis. Ārsta kā personības nozīmīgā loma pacientu dzīvē tiek uzsvērta teju vai katrā šā žurnāla rakstā. Gadu simtiem vērtību nezaudējusī anamnēzes ievākšana un pacienta fizikālā izmeklēšana šajā digitālo tehnoloģiju, mākslīgā intelekta un steigas laikmetā sarežģītu pacientu ārstēšanā joprojām ir neaizstājama un reizēm pat izšķirīga.
Kolēģu rakstītais vedina neaizmirst, ka blakus rekomendācijām un vadlīnijām, kurām, protams, ir ļoti liela nozīme kvalitatīvas, ar pierādījumiem pamatotas ārstēšanas nodrošināšanā, reizēm pacienta īpašo un individuālo vajadzību vārdā nepieciešams no tām atkāpties.
Gandrīz katrā rakstā cita starpā uzsvērts multidisciplināras pieejas svarīgums kvalitatīva ārstēšanas plāna izveidē un īstenošanā. Manuprāt, svarīgi atcerēties, ka visos gadījumos ir viens ļoti nozīmīgs šīs daudzdisciplīnu komandas dalībnieks: pats pacients, bez kura atklātas, godīgas, ieinteresētas un — īpaši svarīgi! — atbildīgas iesaistes labus ārstēšanas rezultātus nesasniegt.
Kolēģi, novēlu turpināt apgūt jaunas zināšanas un prasmes, neaizmirst savu kā personības nozīmi pacienta ārstēšanā un atrast laiku jaukiem un spēcinošiem atpūtas brīžiem!