Troksnis ausīs un reibonis senioram
Reibonis un troksnis ausīs ir otrs biežākais iemesls aiz muguras sāpēm, kas senioru aizved uz kabinetu pie ārsta. Iemesli sūdzībām — daudzi un dažādi.
Nr. 8 (257)
Jānis Kaupe, sporta ārsts, Latvijas Olimpiskā vienība
Manai sporta ārsta sirdij augusta numurā tuvākais ir pediatres Annas Valaines raksts. Ar lielu interesi atkal un atkal lasu rakstus par dzelzs deficīta anēmijām, jo tā ir ļoti bieža problēma sportistiem — it īpaši jauniešiem un it īpaši meitenēm. Dzelzs deficītu līdzīgi hipertensijai es pieskaitu fundamentālajiem veselības stūrakmeņiem, kuri jākoriģē pirmām kārtām un neatkarīgi no tā, ar kādām sūdzībām cilvēks pie manis ieradies, jo, aprūpējot cilvēku/sportistu, vienmēr cenšos izmantot holistisku pieeju — savest kārtībā fundamentālās lietas, pēc tam aktuālā problēma varbūt pat likvidēsies pati no sevis!
Kardioloģe Silvija Hansone praktiski un vispusīgi apskata vēl vienu veselības stūrakmeni — arteriālo hipertensiju — un aktualizē mūžam svarīgo problēmu — pacientu līdzestību, proti, “pat visefektīvākie medikamenti pasaulē nestrādā, ja tos nelieto”!
Reimatoloģe Natālija Vellere īsi, kodolīgi un praktiski par asimptomātisku hiperurikēmiju. Prieks lasīt, noteikti iesaku! Neiroloģe Jolanta Umure palīdz mums ieviest skaidrību par reiboni un troksni ausīs. Tēma sarežģīta! Dzimuma maiņas hormonālā terapija — ļoti specifiska, diskrēta un sarežģīta lieta, bet kvalitatīvs un īss ieskats tēmā var noderēt redzesloka paplašināšanai. Iedzimtas angioedēmas klīniskais gadījums, kuru vērts izlasīt, lai atcerētos vai iepazītos ar šo patoloģiju.
Ukrainas ārsta Denisa stāsts un redzējums no malas par Latvijas cilvēkiem un darbu Rēzeknes slimnīcā liek atcerēties relativitātes principu — varbūt tomēr mums viss nav tik slikti, kā standarta latvietim šķiet? Prieks par daudzām pozitīvām lietām, uz kurām Deniss norāda un kuras savā ikdienā varbūt nepamanām.
Reibonis un troksnis ausīs ir otrs biežākais iemesls aiz muguras sāpēm, kas senioru aizved uz kabinetu pie ārsta. Iemesli sūdzībām — daudzi un dažādi.
Nekontrolētas arteriālas hipertensijas (AH) biežums un komplikāciju risks ir pretrunā ar mūsdienu slimību profilakses un ārstēšanas iespējām. Plaši pieejamās un drošās informācijas rezultātā ārsti atrodas labu teorētisko zināšanu pozīcijās, bet sadarbības procesā starp ārstu un pacientu iezogas uzticēšanās, izpratnes, laika un iniciatīvas trūkums.
Dzelzs deficīta anēmija ir biežākais mazasinības cēlonis bērna vecumā, bet dzelzs deficīts ir izplatītākais mikroelementu deficīts pasaulē gan attīstītajās, gan attīstības valstīs. [1; 2]
Apvienojot vārdus “terapija” un “diagnostika”, radies termins “teranostika”, kas pēdējos desmit gados arvien izteiktāk iezīmē izmaiņas nākotnes nukleārās medicīnas un personalizētās terapijas jomā. Teranostika piedāvā konvencionālās terapijas “vienas zāles der visam” nomaiņu uz personalizētu, molekulāru un precīzāku ārstēšanas metodi.
Asimptomātiska hiperurikēmija ir stāvoklis, kad urātu koncentrācija serumā ir palielināta, bet nav novēroti mononātrija urātu (MSU) kristālu nogulsnēšanās slimības simptomi, piemēram, podagra vai nierakmeņu slimība. Lai gan šīs klīniskās izpausmes var attīstīties jebkuram cilvēkam ar hiperurikēmiju jebkurā brīdī, aptuveni ⅔ vai vairāk paliek asimptomātiski, viņiem nekad neattīstās podagrisks artrīts, akūta vai hroniska hiperurikēmiska nefropātija vai urātu nefrolitiāze. [1—3]
Jebkura sporta nodarbība saistās ar lielāku vai mazāku pārslodzi dažādām balsta—kustību aparāta struktūrām. Nav iespējams uztrenēt servi tenisā, ja tūkstošiem un miljoniem reižu netiek atkārtota viena un tā pati servēšanas kustība pleca un elkoņa locītavā. Organisms saņem signālu, ka pleca locītava tiek pārslogota, un attiecīgi mēģina adaptēties ārējām prasībām.
Zarnu mikrobiotu pēta jau sen, bet ādas mikrobiota nozīmīgu lomu ieguvusi tikai pēdējos gados. Īpaši šim jautājumam pievērsušies dermatologi un kosmetologi, piemēram, izstrādājot kopšanas līdzekļus, kas veiksmīgi mijiedarbotos ar mikrobiotu.
Dzimuma maiņas jautājums mūsdienu sabiedrībā kļūst arvien aktuālāks. Process ir fiziski un morāli smags, laikietilpīgs un dārgs. Dzimuma maiņu veido vairāki posmi: kopējā veselības stāvokļa izvērtēšana un diagnozes noteikšana, terapija — hormonterapija un ķirurģija.
BNP un NT–proBNP ir vērtīgi prognozes marķieri dažādu smaguma pakāpju sirds mazspējas gadījumos. To līmeņa noteikšana plazmā kā papildinājums konvencionālai klīniskai novērtēšanai var klīnicistiem palīdzēt veiksmīgākas ārstēšanas izvēlē.
Iedzimta angioedēma (hereditary angioedema — HAE) ir reta, dzīvībai bīstama, autosomāli dominanti pārmantota slimība, kas klīniski izpaužas ar ādas, gremošanas trakta un elpceļu tūsku. [1] HAE izraisītu tūsku nereti jauc ar alerģisku tūsku vai notur par vienu no kādas citas slimības izpausmēm.
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Krūts slimību centra vadītājs, onkologs un krūts ķirurgs, asoc. prof. ARVĪDS IRMEJS divdesmit gadus ir veltījis onkoķirurģijai. Piedzīvojis šīs medicīnas jomas izaugsmi, strādājot apēdis ne vienu vien pudu sāls. Pērn asoc. prof. Arvīds Irmejs tika atzīts par Gada cilvēku medicīnā 2021 un saņēma Gada balvu medicīnā. Katra atdotā balss ir liecība, ka pacienti augstu vērtē ārsta darbu, uzticas un paļaujas uz viņu.
Saruna notiek starp divām operācijām, pie Rēzeknes slimnīcas spīd spoža saule, termometra stabiņš pakāpies līdz gandrīz + 25 °C. Dakteris DENISS VNUKOVS (Denys Vnukov) pajoko, ka šāda saule ir vēsāka par Ukrainas saulīti, kas gaisu sasilda līdz + 30—32 °C.