Nr. 7 (256)
Dr. DACE ŽENTIŅA, pulmonoloģe, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Plaušu slimību un torakālās ķirurģijas centra vadītāja
Žurnālā kā vienmēr iztirzātas aktuālas tēmas. Vērtīgi izlasīt par hroniskas caurejas veidiem un diagnostiku un cukura diabēta izraisītas nieru slimības risku mazināšanu.
Visnopietnākās pārdomas raisīja raksts par vardarbību pret bērniem — kā mēs to identificējam, kā izlemjam rīkoties, kāda ir ārzemju pieredze. Lasot rakstu, neizbēgami jādomā par vardarbības daudzajām sejām vispār. Par to, kā tā prot slēpties, par to, kā pieveram acis pat tad, kad tā vairs nemēģina slēpties. Par upura vainošanu. Par mūsu — ne tikai ārstu, bet visas sabiedrības — iecietīgo attieksmi pret to un par to, kā pārprasta un nevajadzīga iecietība vairo ciešanas.
Līdzīgas paralēles manās pārdomās ievilka raksts par hronisku sāpju terapiju. Aizdomājos par sāpēm medicīnā vispār... Nereti mums šķiet, ka sāpes ir dabiska medicīnas sastāvdaļa, ka pacienta pienākums ir paciesties, bet mediķis var netērēt laiku empātijai vai dažām minūtēm, kamēr iedarbojas anestēzija. Lai gan mūsdienu medicīnā risinājumu iespējams rast praktiski jebkuru sāpju gadījumā, tomēr to bieži vien nemeklējam. Nezināšanas dēļ? Steigas dēļ? Varbūt tomēr pacients, kurš cieš sāpes, ir pelnījis to iecietību, kuru nepamatoti iztērējam, lai attaisnotu vardarbību?
Patīkami, ka Doctus vienmēr ir ne tikai sausu medicīnisku faktu atspoguļojums, bet raksta arī par vispārcilvēciskām ētiskām un morālām kategorijām. Paldies par to!